BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Dolaru traže zamenu

Dolaru traže zamenu
02.04.2009. god.

Dolaru se loše piše, ali ne od juče, nego još od onog dana kada je predsednik Nikson, pre skoro tri decenije, doneo odluku da se američka valuta više ne veže za zlatnu podlogu, nego da pliva u skladu sa okolnostima na međunarodnom monetarnom tržištu, a, pre svega, po taktu i potrebama američkog trezora.

 
Tako se i desilo da dolar padne u odnosu na ostale zapadne valute, tako da je pre desetak godina, kada je uveden evro, odnos te dve valute bio 1:1, a prošle godine dolar je bio jeftiniji za 50 odsto. Gledano sa strane, to je delovalo ponižavajuće za moćnu američku privredu i neprikosnoveni „mister dolar“, ali iznutra su stvari stajale znatno drugačije. Uz pomoć jeftinog dolara skupoća nafte se lakše podnosila, a američka roba je za sve strance postala još jeftinija. Inače, unutar same zemlje, dolar je i dalje bio „jak“, jer su cene, zahvaljujući maloj inflaciji, i dalje bile niske. Jednostavno, Amerikanci su živeli isto tako dobro kao i onda kada je dolar bio jak.
 
U međunarodnim transakcijama malo se ko ovajdio od slabog dolara sem Amerike koja je i u takvim uslovima, što sama, što preko MMF, diktirala uslove i tokove novca na svetskim berzama i deo svojih ekonomskih problema prevaljivala na druge. To je bilo moguće, pre svega, zbog toga što je dolar i dalje držao neprikosnovenu poziciji u svetu. Statistike kažu da je 65 odsto svetskih deviznih rezervi u dolarima. Takav je slučaj sa Kinom, Rusijom, Japanom, Indijom, zemljama OPEK-a i mnogim drugim. Kina, na primer, ima najveće devizne rezerve na svetu - oko 2.000 milijardi dolara! Kina poseduje i oko 800 milijardi dolara u američkim državnim obveznicama. To i za nju i za mnoge iz pomenutih zemalja postaje rizično.
 
Ali, gde je izlaz i da li ga ima? Ima, ali je do njega teško doći. To se najbolje vidi na primeru Kine. Kada bi ona, recimo, transferisala svoje devizne rezerve u evre, dolar bi pukao. Ali, pukla bi i Kina, jer njen izvoz ponajviše zavisi od enormnog američkog tržišta. Gotovo je identična i situacija sa Japanom. Nešto bolje stoje Rusija i Indija, ali i njih muči zavisnost od dolara.
 
No, nešto se tu očigledno mora menjati. Takvi zahtevi se ovih dana sve više čuju izvan Amerike. Rusija je nedavno sasvim otvoreno zatražila da se dolar pomeri sa monetarnog trona i da se na tržištu kao ravnopravni partneri pojave valute najmoćnijih zemalja, kao što su japanski jen, kineski juan, ruska rublja. Ideja nije do kraja jasna, ali poruka jeste: svet više ne sme da zavisi samo od dolara, odnosno od Amerike, koja je ovakvom svojom monetarnom i ekonomskom politikom dovela svet na ivicu ekonomskog ambisa.
 
Direktor kineske Narodne banke Džou Sijaocuan, bio je konkretniji od Rusa kada je pre nekoliko dana izašao u javnost sa sličnom inicijativom. On smatra da se mora u međunarodnim finansijama i uopšte u trgovini, okončati sa vladavinom jedne, ili nekoliko valuta, kao što su dolar, jen i evro. Po njemu, cilj monetarne reforme trebalo bi da bude formiranje nadnacionalne, međunarodne rezervne valute, koja neće zavisiti od pojedinih zemalja.
 
U međuvremenu, dolar i dalje gospodari u svetu. U dolarima se računa nacionalni dohodak po glavi stanovnika za sve zemlje sveta, njime se mere bogatstva i dugovanja pojedinih država, dolarima se plaća nafta, ERBAS u dolarima prodaje svoje avione. Ali, s obzirom na stanje američke privrede i raspoloženja u svetu, dolaru se, ipak, dobro ne piše, mada se on poslednjih meseci nešto oporavio, a američka ekonomija je i dalje neprikosnovena i najjača u svetu. Pritisci na dominaciju američke valute dolaze ovih dana iz četiri smera:
 
Molitva
Profesor sa Harvarda Kenet Rodolf, koji je svojevremeno bio glavni ekonomski savetnik u MMF, kaže da se primiče trenutak, ako već nije kucnuo, da će Amerikanci morati da počnu da plaćaju cenu svog rasipničkog ponašanja, tj. stila da troše više nego što se ima i da žive na tuđ račun. „Amerikancima, kaže on, jedino preostaje da se mole bogu da svet i dalje traži i prihvata američki dolar.“
Prvo, i dalje su enormni američki platni i trgovinski deficiti. Zemlja je u dugovima do guše i svakog dana se zadužuje za novih 2,5 milijardi dolara. Država godinama živi na visokoj nozi na račun drugih. To predugo traje da bi se održalo.
Drugo, poljuljano je poverenje u dolar, čak i u samoj Americi. Milijarderi Bil Gejts i Voren Bafet izjavili su da su uvereni da će „potonuće“ dolara da se nastavi. To je za zdravlje dolara ružna poruka.
Treće, pojedine zemlje OPEK-a, kao što su Iran, Venecuela i Ekvador traže da se ta moćna asocijacija izvoznika nafte otkači od „petrodolara“ i da crno zlato prodaje i u drugim valutama.
I četvrto, zemlje sa najvećim deviznim rezervama, sve glasnije najavljuju da će se otarasiti zavisnosti od dolara čim pre budu mogle.
 
U takvoj situaciji, dolar se može braniti samo iznutra, iz Vašingtona, jer se tamo kroji njegova moć i njegova sudbina. Ekonomski analitičari kažu da se malo šta može učiniti na odbrani dolara ako predsednik Obama ne povuče radikalne poteze da smanji američke mamutske deficite. Jedna bitna stvar je danas sasvim izvesna: posle sadašnje ekonomske krize svetski finansijski i monetarni poredak, a sa njima i dolar, nikada više neće biti isti.
 
Sve što je rečeno oko Dolara u stvari važi i za Evro jer on osmišljen kao rezervna svetska valuta kad treba pobeći iz dolara. Evro je stvoren kao zajednička valuta zemalja EU i iza nje faktički ne stoji ni jedna država. Sobzirom da Evropska Unija nije država, već udruženje država, veliko je pitanje ko suštinski garantuje za tu valutu. Ako tome dodamo da i Evro kao i Dolar kao valute više nisu vezane za zlatnu podlogu, otvara se pitanje pouzdanosti i prave vrednosti Evra. Pošto i Dolar i Evro nemaju pokriće u zlatu, već takozvani plivajući kurs u skladu sa okolnostima na međunarodnom monetarnom tržištu, a koji se pre svega određuje po taktu i potrebama američkog FED-a i Centralne EU banke u Nemačkoj, to za mnoge zemlje više nije prihvatljivo. Ako to kažemo prostijim rečnikom, intencija velikih zemalja je da na tržište izađu sa svojim valutama i da svoju robu prodaju u svojim valutama, da stoje iza tih valute kao garanti i sa količinama zlata koje bi im davalo realnu vrednost. Intencija je da se uvede red u štampnje novca i da se opticaja povuku ogromne količine dolara i evra bez realnog pokrića.
 
Obama protiv nove valute
Novi američki predsednik Barak Obama stao je pre neki dan u odbranu dolara, mada je on na tu temu govorio više iz nužde, nego što je u to ubeđen. „Dolar je danas opet jak, kazao je šef Bele kuće. To je zato što strani investitori američku ekonomiju i dalje smatraju najjačom u svetu. Mi danas iznova obnavljamo poverenje sveta u globalno liderstvo SAD. „U takvoj situaciji, naglasio je Obama, ne vidim potrebu za uvođenjem nove globalne valute.“

Rusija i Kina zajednički protiv krize

 

Rusija i Kina nameravaju da se zajednički suprotstave svetskoj finansijskoj krizi - izjavila je ministar za ekonomski razvoj Elvira Nabiulina na petom rusko-kineskom investicionom forumu održanom u Pekingu.

Sada smo se suočili sa izuzetno oštrom krizom koja je zahvatila čitav svet. Svaka zemlja teži da rešava svoje probleme, ali borba protiv nje zahteva udruživanje napora. Postoji dobra poslovica: jedan i nijedan. U današnjoj nestabilnoj ekonomskoj situaciji ona je aktuelna kao nikada pre i potpuno primenljiva na obe zemlje – naglasila je Elvira Nabiulina. Na našu molbu, zamenik direktora Instituta RAN za Daleki istok Andrej Ostrovski ispričao je o nekim sferama takve zajedničke aktivnosti u uslovima krize.

Pre svega, treba aktivnije razvijati trgovinsko-ekonomske veze i usklađivati planovi razvoja kineskog Severoistoka i ruskog Dalekog istoka, Istočnog Sibira i Zabajkalskog regiona. Uzajamna koordinacija planova će omogućiti otvaranje novih radnih mesta, razvoj infrastrukturnih projekata i povećanje obima prozivodnje. Ako se obe strane ne budu uzajamno razvijale, onda će svaka zemlja pokušavati da samostalno rešava svoje probleme, ali naravno da 2 zemlje imaju više mogućnosti, nego jedna – rekao je ruski sinolog.

Danas je u Pekingu bilo reči uglavnom o pitanjima daljeg razvoja i širenja rusko-kineske investicione saradnje. Na forumu je konstatovano da su, i pored krize, veće ruske i kineske kompanije uveliko interesuju za uzajamne investicije. Po mišljenju predstavnika ruske biznis-zajednice, ovom pitanju treba poklanjati veliku pažnju na svim nivoima. To će omogućiti, na primer, da se do 2020. godine uspešno reši postavljen zadatak povećanja obima investicija Kine u rusku ekonomiju na 12 milijardi dolara. Šef državnog komiteta za reforme i razvoj Čang Ping podržao je ovu ideju. Prema njegovim rečima, glavni ekonomski resori 2 zemlje razradili su plan investicione saradnje i da će ubuduće preduzimati sve mere za razvoj bilateralnih ekonomskih odnosa. Tim pre što je polje za to, s obzirom na razmere kineskog i ruskog tržišta, veoma široko. Recimo, Rusija tokom narednih 15 godina može da postane najveći liferant energenata za Kinu, a prioritetne ruske grane za kineske investicije mogu biti preduzeća drvne industrije, razrada nalazišta mineralnih sirovina, industrija automobila, poljoprivreda, prehrambena industrija, kao i objekti infrastrukture u gradu-domaćinu Zimske olimpijade 2014. godine u Sočiju. Jedan od rezultata foruma u Pekingu je odluka o stvaranju krupnog zajedničkog preduzeća za zaokruženu preradu drvne građe na teritoriji Rusije.

Niko ne može stalno da izvlači korist samo za sebe

Danas su svi shvatili da niko ne može stalno da izvlači korist samo za sebe. Čitavo čovečanstvo sedi u istom čamcu. A ljudi koji sede zajedno u čamcu moraju da pomažu jedni drugima. Pojam „korist“ u 21. veka označava uzajamnu pomoć. Ovo je izjavio u tradicionalnom Berlinskom govoru prošle nedelje federalni predsednik Nemačke Horst Kjoler. Između ostalog, njegov govor je izazvao protivrečne ocene.

Kako je konstatovala ovih dana štampa, posle islandske, letonske i mađarske vlade globalna finansijsko-ekonomska kriza je progutala i češku. U utorak, 24. marta parlament Češke je izglasao nepoverenje vladi Mireka Topolaneka, posle čega je premijer predao molbu za ostavku. Situacija se otežava time što Češka trenutno predsedava u EU. Niz eksperata je već izrazio bojazan da politički potresi u Češkoj i Mađarskoj mogu da izazovu lančanu reakciju u drugim zemljama Istočne Evrope, koje se nalaze u EU.

U tom svetlu redovni Berlinski govor federalnog predsednika Nemačke Horsta Kjolera, kao i programska godišnja istupanja šefova nemačke države već 12 godina, imala su poseban značaj. Jer svoju ocenu događaja u Nemačkoj i Velikoj Evropi u celini u jeku krizni potresa trebalo je da iznese bivši generalni direktor MMFi predsednik zemlje, koja je jedna od glavnih lokomotiva evropske integracije. Predsednik je ipak pomalo uposlio eksperte i novinare. Kao prvo, za svoj govor nije izabrao jedan od pompeznih berlinskih zamkova, već jevangelističku crkvu Svete Jelisavete razrušenu za vreme rata, koja se još uvek nalazi u stadijumu restauracije. Kao drugo, uporište u govoru je bilo učinjeno na neophodnost unošenja moralnih vrednosti u tržišnu ekonomiju, neraskidivog spajanja principa slobode preduzimaštva sa odgovornošću.

Od govora federalnog predsednika smo očekivali više, požurio je da izjavi niz komentatora. Na stranicama listova su se pojavili ironični naslovi u stilu Kjoler u ulozi propovednika. Poziv na pokajanje za vreme posta, Od krize spasava moral i slično. Naravno, apstraktna razmišljanja u uslovima kada su potrebna konkretna dejstva nisu umesna. Ali u datom slučaju reči, recimo o odgovornosti finansijera i biznismena izrekao je predstavnik najviše vlasti u državi, što upravo i podrazumeva kasnije preduzimanje konkretnih mera. Isto se odnosi i na neophodnost veće solidarnosti u okviru ujedinjene Evrope. Evo šta je između ostalog tim povodom primetila za vreme našeg razgovora šef odeljenja za evropske integracije ruskog Evropskog instituta Olga Potemkina:

Naravno, situacija kod novih članicama EU i pre toga je bila prilično teška. I zato, naravno, kada se situacija u zemlji pogoršava, pojavljuje se sve više primedbi prema vladi. Mada, u principu, šta su oni mogili da urade kada kriza nosi tako globalni karakter? Osim toga, nove države su pokušale da se obrate za pomoć EU. Ali stare zemlje EU, od kojih su očekivali pomoć, odbile su da pruže ruku. U datoj konkretnoj situaciji lideri zemalja EU – motora integracije – vrlo često počinju da se ponašaju tako da na prvo mesto ipak stavljaju interese svojih sopstvenih birača. Što se tiče poziva Horsta Kjolera na moralnu odgovornost svih učesnika tržišta, Olga Potemkina se ne slaže sa ironijom tim povodom:

Smatram da je poziv na moralne faktore vrlo važan, zato ako svaka država počne da brani svoje nacionalne interese pre svega, ona će izdati svoje sopstvene evropske vrednosti. Procesi integracije, u ekonomiji između ostalog, zašli su tako duboko, da više ne mogu da se rešavaju posredstvom zadovoljavanja isključivo nacionalnih interesa. Ova tendencija je prilično opasna. Zato Evropske zemlje mogu da prevladaju krizu samo zajednički. Ali ne samo zemlje EU, već i svet u celini. Upravo toj okolnosti će biti posvećen sastanak dvadesetorice.

Mada se pozivi Kjolera na jačanje uzajamne pomoći u okviru EU pomalo razilaze sa suzdržanijim stavom kancelara Angele Merkel, u osnovnom – sprečavanju buajnja tržišne stihije – oni su jedinstveni. Između ostalog, ovaj prilaz se preseca i sa suštinom ruskih antirkiznih inicijativa. Među njima je briga, recimo o tome, da preduzimači ne iskoriste krizu u svoje ciljeve. O tome je ruski premijer Vladimir Putin govorio između ostalog na nedavnom sastanku sa liderima sindikata zemlje. Tako da bi ispod reči Horsta Kjolera o tome da su tržištu potrebna pravila i moral, u potpunosti mogli da se potpišu u Moskvi.



  • Izvor
  • Srpska politika
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Ostale novosti iz rubrike »