Crkva samo brani moral
Nisu Crkva i verske zajednice ni za kakvu diskriminaciju, uperenu ma protiv koga. Nisu ni protiv zakona o zabrani diskriminacije. Naprotiv! Samo nisu za to da jedna vrsta diskriminacije, bilo čijom nepažnjom i propustima, bude zamenjena drugom vrstom diskriminacije, verovatno gorom i težom.
To je u petak ekskluzivno za „Novosti“ poručio episkop bački vladika Irinej, osvrnuvši se na „svesno tempirane neistine o samom zakonu“:
- Prvo, nije tačno da primedbe na predlog zakona znače protivljenje evropskom putu Srbije. Drugo, nije istina da je baš ovakav, i samo ovakav, i nikako drukčiji zakon, „uslov svih uslova“ za put ka Evropskoj uniji i za ukidanje viza(!). Superliberalni zakon o takozvanim seksualnim manjinama postoji samo u Holandiji, Danskoj i Švedskoj. Nema ga u ostalim zemljama Evropske unije. Nema ga ni u SAD.
* Zbog čega je SPC tražila da se vrati na raspravu Zakon o antidiskriminaciji?
- Srpska pravoslavna crkva je, saglasno svojoj misiji i svom hrišćanskom učenju, kroz celu istoriju srpskog naroda pozivala na poštovanje moralnih vrednosti. Imajući vekovno iskustvo, uvek je saopštavala svoj stav o suštinskim duhovnim, moralnim, državnim, nacionalnim i društvenim pitanjima. I u drugim državama crkva i verske zajednice najprirodnije iznose svoje stavove kada se razmatraju društvena pitanja, posebno ona koja se odnose na opšte moralne vrednosti na kojima počivaju porodica, nacija i sama država. U svim evropskim državama se prema stavovima crkve i verskih zajednica i mediji i sve važne institucije odnose sa neophodnim poštovanjem.
* Stav crkve se ovde tumači i kao mešanje u državna pitanja?
- U Srbiji, nažalost, pojedini mediji se na najgori mogući način odnose prema crkvama i verskim zajednicama. Već nekoliko dana se iznose potpuno neprimerene kvalifikacije povodom zajedničkog stava svih tradicionalnih crkava i verskih zajednica da se povuče predlog Zakona o zabrani diskriminacije.
*Kako prevazići ovu situaciju?
- Ako su sve tradicionalne crkve i verske zajednice primetile da postoje problemi sa pojedinim mestima u ovom predlogu zakona, bilo bi najnormalnije da celokupna javnost podrži njihovo nastojanje da se dođe do jednog zajedničkog stava u zakonu i da taj zakon bude u opštem interesu naroda i države, kao i građanina pojedinca.
* Spekuliše se da ste vi pregovarali sa Vladom u ime Crkve?
- Ne bih posebno komentarisao nagađanja i insinuacije o tome ko je „pregovarao u ime Crkve“ (kao da je to važno!), a pogotovu se ne bih osvrtao na otužne besmislice tipa „Irinej sazvao Vladu Srbije“.
* * * * *
PREDSTAVNICI VLADE SPREMNI DA U NAREDNIM DANIMA PREGOVARAJU SA CRKVENIM VELIKODOSTOJNICIMA O IZMENAMA PROPISA
SLOBODOM PROTIV SLOBODE
MINISTAR za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić i ministar vera Bogoljub Šijaković pokušaće u narednim danima da sa predstavnicima tradicionalnih crkava i verskih zajednica dogovore usvajanje predloga zakona protiv diskriminacije - saznaju „Novosti“.
Ukoliko ne pronađe zajednički jezik sa crkvama Vlada će neizmenjen zakon vratiti idućeg četvrtka u parlament.
Tradicionalne crkve su insistirale da se predlog zakona povuče i vrati u javnu raspravu jer se njime krše - „sloboda vere i savesti građana, kao i sloboda delovanja crkava i verskih zajednica“.
Vlada Srbije, kako nam je preneto u Nemanjinoj 11, i dalje potpuno stoji iza zakonskog teksta, ali je zbog važnosti institucija koje su iznele primedbu, spremna na razgovore.
- Ministarstvo vera načelno smatra da tradicionalne crkve i verske zajednice, u čije ime je Sinod SPC i poslao apel za preispitivanje Nacrta zakona o zabrani diskriminacije, imaju pravo da javno saopšte svoj stav o zakonu - izjavio je za „Novosti“ Bogoljub Šijaković, ministar vera.
Prema njegovim rečima, tradicionalne crkve i verske zajednice predstavljaju ogroman broj građana koji niko nema pravo da zanemari.
- Teško je poverovati da upravo oni koji su u našoj zemlji decenijama bili diskriminisani, sad udružuju svoj glas u odbranu diskriminacije - rekao nam je ministar Šijaković.
Ministar za rad i socijalnu politiku Srbije Rasim Ljajić, koji je i predlagač zakona, rekao nam je da se iza cele priče krije namera da se politički utiče na dešavanja u zemlji:
- Ako se zakon izmeni, mogao bi da se otvori politički front i imaćemo proteste i reakcije političkih stranaka i nevladinih organizacija. Ukoliko se zakon ne izmeni i usvoji u ovakvom obliku, postaviće se pitanje zašto je do svega ovoga moralo da dođe.
Ljajić smatra i da za crkve i verske zajednice nisu sporna samo dva člana koja navode, već bi da obore ceo zakon.
Ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić izjavio je da Vlada nije povukla tekst da ga ne bi donela, već da bi se, što je moguće u većoj meri, postigao konsenzus.
- Izvor
- Večernje novosti
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.