BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Užički profesor šestarom i lenjirom pobedio i Gausa i Dekarta!

Užički profesor šestarom i lenjirom pobedio i Gausa i Dekarta!
05.04.2014. god.

 ČETIRI problema klasične matematike smatraju se nerešivima od antičkih vremena do danas. Najblistaviji umovi u istoriji civilizacije, od Hipije, Arhimeda i Nikomaha, preko Dekarta i Gausa do Galoa i bezbroj naših savremenika - nisu uspeli da ih odgonetnu. Pitanja udvostručenja zapremine kocke, kvadrature kruga, trisekcije ugla i konstrukcije pravilnih mnogouglova pomoću jednog šestara i jednog lenjira - nauka je zauvek stavila "ad akta" proglasivši ih nerešivima.

 
Užički profesor Mihailo M. Bošković (69) tvrdi da je rešio dva "nerešiva" problema, a celokupnu stručnu javnost, akademije nauka i brojne institucije, domaće i strane asocijacije matematičara pozvao je da njegov rad provere i da pronađu grešku. Uveren je da grešku ne mogu da nađu, jer je nema!
 
- Od četiri problema koje smatramo nerešivima rešio sam dva: podelu ugla na tri jednaka dela i podelu ugla na n jednakih delova pomoću jednog šestara i jednog lenjira, iz čega proizilazi i konstrukcija svakog pravilnog mnogougla. Rezultate sam publikovao u knjizi "Novo u matematici" ("Grafos"). Rešenja sam na ovaj način predao svima, i svako je slobodan da o njima iznese svoj stav, od slobodnih matematičara, najznačajnijih institucija, akademija i kongresa matematičara... Želim da oni pokušaju da pronađu grešku i da o ponuđenim rešenjima iznesu svoj stav - kaže profesor Bošković.
 
Do opšteg priznanja da je "nerešivo" ipak rešeno, užički profesor neće lako doći.
 
- Priznanje mojih rešenja predstavljalo bi potvrdu da se širom sveta studentima predaje pogrešna matematika! Konačan sud o mojim rešenjima, posle iznošenja stavova pojedinaca i institucija, može dati jedino Svetski kongres matematičara - objašnjava Bošković.
 
Ako posle provere neka od matematičkih institucija saopšti da greške nema, to bi značilo da čitav niz naučnih saznanja iz ove oblasti, ali i iz teorije jednačina, zajedno sa velikim delom matematike - od tog trenutka ostaje pod znakom pitanja... Desetine hiljada studentskih seminarskih, ali i ozbiljnih magistarskih i doktorskih radova "palo" bi u vodu, zajedno sa hiljadama publikovanih naslova... Teško je, kaže profesor, prihvatiti da je sada rešeno ono što su do sada bez uspeha rešavali - milioni ljudi.
 
Prethodnih dana Boškovićevo "Novo u matematici" našlo se pred matematičkim asocijacijama i na matematičkim katedrama u SAD, Rusiji, Velikoj Britaniji, Norveškoj, Kini, Japanu... Tu su na svega 13 strana izneti teorema, analiza, dokaz i diskusija prvog rešenog "nerešivog" problema podele ugla na tri jednaka dela, uz konstataciju da neki od dosadašnjih zaključaka iz brojnih matematičkih knjiga i udžbenika - nisu tačni. Za srodan "nerešivi" problem podele ugla na n jednakih delova uz pomoć jednog šestara i jednog lenjira, rešenje je izneto na osam strana, iz čega je proizašla i treća celina: konstrukcija svakog pravilnog mnogougla uz pomoć jednog šestara i lenjira. Naša
 
SANU ovaj rad još nije uzela u ozbiljnije razmatranje. Mnoge akademije davno su obustavile rad na ovim problemima, i to uz usvojenu odluku da se oni više ne ispituju: jednostavno, najveći matematički umovi svih generacija, sa svih meridijana, kroz celu dosadašnju istoriju, kao i stotine hiljada "običnih" matematičara današnjice, nikada nisu uspeli da dođu do rešenja. Kako "nerešivo" preispitivati još jednom, posle toliko neuspelih pokušaja da se do istine dođe?
 
- Nema te tačke u ravni koju šestar i lenjir ne mogu povezati i pronaći. Posebno treba istaći da su izvedeni zaključci iz brojnih objavljenih knjiga, iz kojih studenti uče, jednostavno netačni - poručio je Bošković skepticima.
 
PETICE
 
SKROMAN i nenametljiv, ovaj matematičar poznat je po još jednom životnom dostignuću: svaki učenik koji je kod njega imao jedinicu ili dvojku na početku godine, bez izuzetka razred je završavao sa četvorkom ili peticom. Pri tome, profesor nikada nije "poklonio" ocenu.
 
- Nažalost, od 100 naših najboljih đaka, vukovaca, svega petoro ili šestoro su kreativci. Ja sam svakoga prihvatao i doživljavao kao kreativca, nismo u školi samo učili, stvarali smo znanje zajedno - kaže omiljeni užički profesor. - Stresovi koje deca doživljavaju radi matematike, samo su posledica rada loših nastavnika. Bolje je nemati učitelja, nego za učitelja imati nervoznu i frustriranu osobu.
 

ŽIVOTNA FILOZOFIJA
 
PROFESOR Mihailo M. Bošković rođen je 1945. godine u Bajinoj Bašti. Diplomirao je na Prirodno-matematičkom fakultetu u Novom Sadu, a radni vek je proveo u užičkim srednjim školama. Na rešavanju nerešivih matematičkih problema, radio je celog života, a uz stručna saznanja, neminovno je bilo da se "rode" i ona životna i filozofska. Tako poglavlja njegovih matematičkih knjiga počinju dosegnutim mudrostima: "Svi koji se rode, imaju jednako pravo na Zemlju", "Kada se deli, mnogo se dobija", "Rasna, verska i nacionalna mržnja najružnije je u ljudskom rodu. Stidimo se, jer su životinjske vrste to prevazišle"....


  • Izvor
  • Novosti


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stanje za 9:00 29.06.2024.


Četvrta trka Otvorenog prvenstva Srbskog sportskog karting saveza 2024. biće održana u nedelju, 30. juna kada nas očekuje nezaboravna adrenalinska avantura na stazi Karting centra Jagodina, uz podršku G-Drive...

Moskva na Vašington mora da gleda kao na dugoročnu pretnju


Kandidat za predsednika SAD sugerisao je da je incident bio čin rata koji je inscenirao Vašington


Progon novinara je osveta za objavljivanje sramotnih informacija, tvrdi Ajtor Martinez


Ostale novosti iz rubrike »