BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Demilitarizacija Kosova teško ostvarljiv cilj

Demilitarizacija Kosova teško ostvarljiv cilj
21.01.2009. god.

 Kosovske bezbednosne snage sinoć i zvanično uspostavljene. Jedno generalsko mesto predviđeno za srpsku zajednicu, Srbi žele demilitarizaciju


Kosovske bezbednosne snage, koje će činiti 2.500 aktivnih i 800 rezervnih pripadnika koji će biti opremljene lakim naoružanjem, juče je su i zvanično uspostavljene. Snage su uspostavljene na osnovu plana Martija Ahtisarija, a u skladu sa ustavom i zakonima privremenih kosovskih institucija, i delovaće na celoj teritoriji pokrajine. Predviđeno je da u njihovom sastavu bude deset odsto predstavnika manjinskih zajednica.

Kako za „Politiku” kaže Ibrahim Šalja, direktor kancelarije za odnose s javnošću u Ministarstvu bezbednosnih snaga Kosova, Kosovski zaštitni korpus je i zvanično rasformiran na ceremoniji u Generalštabu korpusa, što ujedno predstavlja i početak rada novih snaga koje će biti zadužene za delovanje u „vanrednim situacijama i imaće formu civilne zaštite”.

„Bezbednosne snage Kosova formirane su po strogim standardima NATO-a, a treninzi koji će se obavljati u tri kampa na teritoriji Kosova trajaće nekoliko nedelja. Prva obuka počeće već krajem januara, a ove snage će delovati na celoj teritoriji Kosova. Još ne znamo koliko će biti generalskih činova u ovoj formaciji, ali izvesno je da je jedno generalsko mesto predviđeno za srpsku zajednicu”, kaže Šalja, podsećajući da su i „za ostale manjinske zajedice predviđeni viši rangovi oficira”. Na pitanje da li KSB predstavljaju vojnu snagu pod komandom Prištine, odnosno NATO-a, on odgovara da to „nije vojska, već organizovana snaga pod kontrolom institucija Kosova, koja blisko sarađuje sa NATO-om”.

Memlji Krasnići, portparol Vlade Kosova, Za „Politiku” kaže da će Kosovske bezbednosne snage biti instalirane na celoj teritoriji KiM. Na primedbu u da „Srbi neće dozvoliti da one funkcionišu na severa Kosova”, Krasnići je izričit: „Na severu Kosova funkcionišu paralelne strukture kojima Beograd manipuliše. Korak po korak, i KSB će biti prisutan u opštinama na severu, kao što funkcioniše i kosovska policija. Uostalom, iznad svih su kosovski ustav i zakoni Kosova”.

Stručnjaci za bezbednost veći problem u vezi sa formiranjem Bezbednosnih snaga Kosova vide u njihovoj simboličkoj moći nego u stvarnoj snazi i slažu se sa stavom srpskih vlasti da Srbi ne bi trebalo da učestvuju u njihovom radu. Nastanak tih snaga, navodi Milan Mijalkovski, profesor Fakulteta bezbednosti Beogradskog univerziteta, znak je da se prostor južne pokrajine naoružava, a ne razoružava.

Vojni analitičar Aleksandar Radić kaže da Bezbednosne snage Kosova ne ugrožavaju bezbednost Srbije, ali da u svesti Albanaca predstavljaju vojsku i da su za njih simbol samoproglašene nezavisnosti zbog čega Srbi ne bi trebalo da učestvuju u njihovom sastavu. Radić upozorava na to da bi u budućnosti ova formacija mogla da bude jezgro za razvoj albanskih oružanih snaga, jer zadržava komandnu strukturu i jedinice koje bi mogle da se razviju u vojsku sa ofanzivnim mogućnostima.



  • Izvor
  • Politika
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.


Stanje do 20:00, 24.11.2024.

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Ostale novosti iz rubrike »