BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Izrael će cijeniti Dodikovu podršku

Izrael će cijeniti Dodikovu podršku
19.01.2009. god.

Podrška koju je predsjednik Vlade RS, Milorad Dodik, uputio Izraelu izrečena je u duhu bliskih veza srpskog i jevrejskog naroda i u ovim trenucima jeste veoma dragocjena, što će Izrael svakako znati da cijeni, rekao je Arie Livne, predstavnik Republike Srpske u Izraelu

- Dodik je za razliku od zvaničnika drugih država imao hrabrosti da kaže ono što svi misle. Povezivanje događaja u Gazi s onima u BiH, što rade političari iz Sarajeva, jeste fašističko - rekao je Livne.

On je u intervjuu za "Fokus" rekao da neće biti novog holokausta, a ukoliko do toga dođe biće to, kako je rekao, holokaust za cijeli svijet.

- Izrael je nuklearna sila koja neće dopustiti da bude stjerana uza zid - kategoričan je Livne.

FOKUS: Nakon što je premijer Dodik podržao Izrael uslijedili su napadi iz Sarajeva, prvenstveno od SDP i njenog lidera, Zlatka Lagumdžije.

LIVNE: Pažljivo sam pročitao izjavu Lagumdžije. Iznenajuđujuće je da se radi o tobože socijaldemokratskoj stranci. Kao socijaldemokrata stidim se te izjave. Vezati sukob na Bliskom istoku s ratom u BiH, u najmanju ruku je neopravdano, iako bi se mogle upotrijebiti daleko teže riječi.

Zločini učinjeni u BiH s obje strane još nisu potpuno rasvijetljeni. Pretpostavljam da će krivci jednog dana doći pred sud. Porediti te dvije stvari prosto je nemoguće. Teroristička organizacija Hamas zavladala je Gazom iako ne predstavlja kompletan palestinski narod. Šest mjesci bombarduju Izrael. Život je prestao da normalno funkcioniše. Djeca ne idu u školu, hiljade ljudi se preselilo s juga ka unutrašnjosti. Svaka država na svijetu odgovorila bi na isti način.

FOKUS: Kako gledate na Lagumdžijino poređenje Dodika s Karadžićem i Mladićem?

LIVNE: To je zaista bezobrazno. Ne smatram se advokatom Milorada Dodika, ali, kao čovjek koji poznaje događaje na ovim prostorima, mogu reći da Dodik nema potrebu da ga neko brani. Povezivanje takve vrste je apsolutno fašističkog karaktera. Povezivanje događaja u Gazi sa Srebrenicom i BiH jeste bezobrazni pokušaj prikupljanja političkih poena.

FOKUS: Kako ste doživjeli izjavu Dodika koji je podržao Izrael u situaciji kada se mnogi zvaničnici u EU i SAD ne usuđuju uplitati u ovaj sukob?

LIVNE: Dodikov stav predstavlja pogled ogromne većine srpskog naroda u vezi s događajima u Gazi. Premijer RS dao je podršku Izraelu na bazi prava samoodbrane svake države na svoju samostalnost. Ne znam kakav je odjek ta izjava imala u Izraelu ili Evropi. Radi se o hrabrom istupu. Vjerovatno je Dodik računao na izjave poput Lagumdžijine. Upravo zato to jeste hrabar gest. Izrael će znati to da cijeni. Siguran sam da i mnogi državnici u Evropi i SAD isto tako cijene Dodikov stav.

FOKUS: Da li bi neki u EU mogli da zamjere na toj podršci?

LIVNE: Ne mislim da je to realno. Razlika je jedino to što Dodik ima više hrabrosti da kaže šta misli za razliku od predsjednika nekih drugih država. Najvažnije je da se radi o mišljenju srpskog naroda, a u to sam siguran, jer svakodnevno pričam s građanima Republike Srpske.

FOKUS: Kako biste protumačili to što se na protestima u Sarajevu, Goraždu i Mostaru nose transparenti na kojima se stavlja znak jednakosti između Davidove zvijezde i kukastog krsta?

LIVNE: U BiH za vrijeme Drugog svjetskog rata formirana je "handžar divizija" pod komandom muftije. Bilo je planirano da ta divizija pobije na stotine hiljada Jevreja koji su živjeli na ovim prostorima. Lekcije Izraelu iz humanosti najmanje treba da stižu iz BiH. Veliki broj muslimana bio je u ustašama. Nemam ništa protiv islama kao religije. Govorim o organizacijama koje se bave terorizmom na osnovu kojeg žele nametnuti vlastiti pogled na svijet.

FOKUS: Stiče se utisak da pola BiH podržava Palestinu, a druga polovina Izrael. Nije li to još jedna potvrda podijeljenosti?

LIVNE: Jevreji su se ovdje naselili prije više od 500 godina. Srbi i Jevreji sve vrijeme žive u bliskim odnosima. U dva svjetska rata ratovali su zajedno. Istorijska vezanost srpskog i jevrejskog naroda izražava se tako što polovina BiH, odnosno RS, podržava Izrael, a druga polovina, tačnije FBiH, ne podržava. Obratio sam pažnju na studentske demonstracije u Tuzli ali nisam vidio nijednu osudu kada je Izrael bombardovan. To polazi od antisemitizma. Mnogi ispoljavaju svoja antisemitska osjećanja kroz sukob na Bliskom istoku. Računaju na novi holokaust u Palestini. Neće biti novog holokausta. Bude li ga za jevrejski narod biće to holokaust čovječanstva. Izrael je spreman da odbrani interese jevrejskog naroda u Palestini. Nema sreće između naroda koji ne žele da žive zajedno. Vidjeli smo to u bivšoj Jugoslaviji. Može se to vidjeti u Češkoj i Slovačkoj. U BiH dva naroda ne žele da žive zajedno, a prisiljeni su na to. Dvije države za dvije nacije možda su rješenje. Ratovi su već isprobani i nisu ništa riješili. Možda će princip dvije države za dvije nacije riješiti ono što ratovi nisu mogli.

FOKUS: Misilite li da Izrael ima kapacitet za odbranu u situaciji kada je sa suprotne strane Iran?

LIVNE: Kapacitet za odbranu je na takvom nivou da se Izrael može odbraniti od bilo koje svjetske sile. Izrael je velika nuklearna sila. Budemo li stjerani uza zid, zar neko misli da ćemo oklijevati. Niko ne bi pustio da bude uništen, ili izbrisan s karte.

FOKUS: Može li se predvidjeti ishod sukoba u Gazi?

LIVNE: Preskinoć je potpisan prekid vatre. Prestalo je bombardovanje od strane Izraela na poziv Evropske zajednice i SAD. U isto vrijeme iz Gaze se nastavlja raketiranje Izraela. Kraj sukoba niko ne može predvidjeti. Ne vidim u bliskoj budućnosti stalnu vrstu mira.

FOKUS: Može li preuzimanje predsjedničke funkcije u SAD, od strane Baraka Obame, uticati na događaje u Gazi?

LIVNE: Nema nikakve sumnje da Amerika ima ogroman uticaj u Izraelu, kao i cijelom svijetu. Stav Amerike jeste odlučujući. Ako SAD riješe da je potrebno prekinuti vatru tako će i biti. Izrael je u teškoj situaciji, jer se uprkos prekidu vatre nastavlja granatiranje od strane Hamasa. Imamo svakodnevno izjave da je Izrael potrebno izbrisati s mape svijeta. Šta treba da radi jedna država? Je li rješenje da čeka da bude izbrisana sa zemaljske kugle. Nešto mora da se uradi. Izbor Obame jeste neka vrsta revolucije. Kada je u pitanju situacija u BiH treba znati da američka politika nije vezana samo za predsjednika. SAD nisu država u kojoj promjenom predsjednika dolazi do promjene kompletne politike. Sve ostaje na svom mjestu, po direktivama predsjednika. Radi se o mladom čovjeku. Svi imamo velike nade, a one se teško ispunjavaju.

FOKUS: Američki predstavnik u Savjetu bezbjednosti UN nije glasao za predloženi dokument o prekidu sukoba u Gazi?

LIVNE: Veto Amerike ukazuje na prijateljsku saradnju SAD i Izraela. Odgovoriću izjavom jednog izraelskog novinara koji je rekao da je Evropljanima u ovoj situaciji najbolje da zapuše usta. Kada su bombardovali Srbiju pri čemu su ubijani civili, po vozovima i autobusima niko se u Evropi nije digao da kaže jednu osuđujuću riječ. Sada kada se ne radi o njima, nego o Izraelu, svi su postali humanisti. U ratu ginu nevini ljudi. To je nenadoknadiva šteta. Ali, to je rat.

Nemoguće je ne žaliti nevine ljude bilo da se radi o Palestincima ili Izraelcima. U svakoj zemlji majka plače na isti način. Na veliku žalost, to je cijena rata.

FOKUS: Šta bi bilo najrealnije poduzeti kako bi se zaustavilo neprijateljstvo i omogućilo stvaranje palestinske države?

LIVNE: SAD podržavaju stvaranje palestinske države, odnosno dvije države koje treba da žive u normalnim odnosima. Potrebno je prekinuti rat i prisiliti Hamas da se povuče s političke scene i da s normalnim rukovodstvom palestinskog naroda Izrael napravi sporazum o odnosima između dvije zemlje, da se ustanove državne granice i stvori atmosfera da dva naroda mogu da žive normalno. Poslije ratova, to je mnogo teže. Mržnja postane mnogo dublja.

Možda generacije koje dolaze treba da donesu nove poglede lišene mržnje. Nažalost, nisam siguran da će se to dogoditi.



  • Izvor
  • Fokus
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

To je jedini jezik koji Zapad razume, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova


Tokom rata na Kavkazu gorštaci su govorili: «Tvrđava je kamen bačen u polje. Kiša i vetar će ga odneti. «Stanica» je bilje koje će dubokim korenjem ući u zemlju...

Predsednik je predložio nekoliko novih kriterijuma koji bi mogli opravdati nuklearni odgovor


Ako iko ima i pravo i obavezu da se zakonski ogradi od NATO uticaja, onda je to Srbija, kao najveća žrtva NATO zločina. Pokušaji kompromisa i saradnje sa NATO...

Ruske snage drugi dan za redom izvode masovne udare po industrijskim objektima OSU u Zaporožju i Harkovu, kao i u privremeno okupiranoj Slavjansko-Kramatorskoj aglomeraciji.


Margarita Simonjan optužila je SAD da se bave „skrivenom propagandom nacizma“


Ostale novosti iz rubrike »