BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Bogatstvo Arktika izluđuje biznismene

01.03.2014. god.


Topljenje arktičkih ledova postaje jedna od glavnih tema vesti. Osim apokaliptičnih prognoza o tome da je ljudima vreme da se pripremaju za novi potop, ima i dobrih vesti. Resurski koji su se ranije krili pod ledom postaju dostupni. Pri tome reč je ne samo o nafti i gasu, već i o ogromnoj raznovrnosti drugih sirovina.

Prema prognozama naučnika, ako arktički ledovi nastavljaju da se tope, već u ovom veku će biti period kada u Severnom Ledenom okeanu neće biti leda. Mnogobrojne prirodne kataklizme poslednjih godina – mrazevi u SAD, poplava u Evropi, anomalno tople zime u Rusiji – naučnici vezuju upravo sa topljenjem leda na Severnom polu. Šta više neki upozoravaju: svašta će se još desiti. Mnogo su optimističniji ekonomisti i industrijalci. Za njih otapanje ledova otvara nove resurse, što znači, nove mogućnosti. Za Rusiju osvajanje arktičkih nalazišta znači socijalno-eknomski razvoj severnih teritorija. Za druge faktore regiona to je u principu perspektivni komercijali razvoj, ističe rukovodilac analitičke uprave Fonda za nacionalnu energetsku bezbednost Aleksandar Pasečnik.

- Ovde su u prvom redu važni energetski resursi. Ako se pogleda dugoročan scenario, arktička eksploatacija će igrati bitnu ulogu. Tim pre ako se cene nafte još podignu, to može da stimuliše i ubrza razvoj akrtičkih nalazišta.

Ko će zavladati Arktikom, zavladaće tržištem nafte i gasa. Takve prognoze već nekoliko godina daju stručnjaci. Zato, mada je razrada gorivnih nalazišta u Arktiku vrlo komplikovana, interesovanje za taj region ispoljavaju mnoge zemlje. Pri tome ne samo okolne države, ističe Aleksandar Pasečnik.

Očigledno je da je razrada gorivnih nalazišta glavni prioritet za države koje su bar nekako označile svoje prisustvo u ovom regionu. Borba za uticaj može da dovede do militarizacije Arktičkog regiona, ističe doktor geološko-mineroloških nauka Igor Davidenko.

- Faktički to što se sada dešava oko nafte i gasa Severnog Ledenog okeana, to je rat. Tih, miran ekonomski rat. Grade se i vojni brodovi, ledolomci, i tehnički savršeni brodovi, to rade i Japanci koji nemaju veze sa Arktikom, ali ipak će biti faktori prilikom zauzimanja ili podele rezervi u moru. Ali tu se treba dogovarati. ne sme se zbog Severa započinjati svetski rat, jer može da se desi da ljudi izgube glavu.

Danas skoro sva poznata nalazišta već spadaju u ekonomske zone obalskih država. Pri tome po eksploataciji mnogih od njih Rusija može da postane monopolista na svetskom tržištu. Arktik je jednostavno riznica prirodnih darova, kaže Igor Davidenko.

- Biosfera ovog regiona zaista je jedinstvena. Osim retkih životinja ovde je ogromna količina raznovrsnih riba. Tako samo u Barencovom moru vrši se oko 5% svetskog ulova morskih i okeanskih riba. Pri tome Rusija bogatstva u Arktiku planira da iskoristi u prvom redu na blago okolnih teritorija i tamošnjeg stanovništva. To je potvrđeno u Strategiji razvoja Arktičke zone RF.

Kira Kalinina,



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: RIA Novosti/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.


„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


Ostale novosti iz rubrike »