Helikopter budućnosti
Izrada perspektivnog brzog ruskog helikoptera treba da bude završena 2017-18. godine. U Rusiji se radi na različitim varijantama takvih letelica, mada je za sada rano govoriti o tehničkim karakteristikama.
Moskovska fabrika Milja poznata je po svojim helikopterskim bestselerima Mi-8 i Mi-17, koji su traženi u čitavom svetu. Kompanija planira da naredne godine završi rad na tehničkom projektu perspektivnog brzog helikoptera (PBH) koji se naziva V-37. Njegova bazična varijanta će imati savremeni kompleks avionike i noseće sisteme poslednje generacije. Krstareća brzina letelice može da dostigne 350-370 kilometara na sat. Ruska kompanija Kamov radi na helikopteru Ka-92 sa dva čvrsta propelera. Za sada je teško govoriti koje pokazatelje brzine će imati verzija novog brzog helikoptera. Ali ona će verovatno biti mnogo veća nego kod Ka-52 i Mi-28N Noćni lovac, kojeg je Ministarstvo odbrane primilo u naoružanje. Njihova krstareća brzina iznosi 270 kilometara na sat, ističe glavni urednik portala Avia.ru Roman Gusarov:
- Konstruisanje brzog helikoptera je složeni zadatak. Danas je obična brzina helikoptera 250-300 kilometara na sat. Ako pođe za rukom da se napravi letelica koja će leteti u krstarećem režimu 500 kilometara na sat, to će biti gigantski napredak. Ovde ima mnogo „ali“ koje je teško prevladati.
Stručnjake čitavog sveta zanima kako uvećati krstareću i maksimalnu brzinu leta. Svaki helikopter ima fizička ograničenja koja mu ne dozvoljavaju da razvija brzinu iznad 350 kilometara na sat u krstarećem režimu. Brzinska svojstva u mnogome su ograničena zakonima aerodinamike. Nemoguće je u letu složiti osnovni propeler da on ne da otpor. U svetskoj avionskoj industriji takvi zadaci se rešavaju pomoću konvertoplana – letelica između helikoptera i aviona. Na primer, američki Ospri koji uzleće vertikalno, zatim dva velika propelera okreću se paralelno horizontu i dalje letelica leti brzinom od 500-550 kilometara na sat kao avion. Ipak, vodeće svetske kompanije kao što je Evrokopter i Sikorski, nastavljaju da rade na brzim helikopterima i postigle su dobre rezultate, ističe ekspert:
- Kompanija Evrokopter danas se nalazi u usponu. U mnogim segmentima izgradnje helikoptera ona diktira modu i drugi proizvođači se prema njoj upravljaju. Dostizanje brzine od 470-480 kilometara na sat u horizontalnom letu hibridnim helikopterom H3 u toku ispitivanja na jugu Francuske vrlo je dobar rezultat, za rusku tehniku za sada nedostižan.
Kako bi se ubrzala realizacija projekata proizvodnje brzog helikoptera ruski inženjeri treba da reše problem motora, između ostalog bojevih helikoptera. Njih proizvode u fabrici Klimova u Peterburgu, ali u ograničenoj količini. Značajni deo se kupuje u inostranstvu, u prvom redu u Ukrajini. Ali sasvim je jasno da ubuduće ruski brzi bojevi helikopteri, za razliku od civilnih, po definiciji treba da imaju motore ruske proizvodnje. Zato, u fabrci Klimova se grade novi kapaciteti za proizvodnju motora nove generacije. Oni su sračunati na dugoročnu perspektivu i za 50-ak godina će postati savremeni.
Oleg Nehaj,
- Izvor
- Glas Rusije, foto: ru.wikipedia.org/cc-by-sa 3.0/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- helikopter
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.