BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Kuda je zabrazdila „trojka“?

Kuda je zabrazdila „trojka“?
21.02.2014. god.


Članovi komiteta za zaposlenost i socijalna pitanja Evropskog parlamenta na svom zasedanju u Briselu odobrili su referat predstavnika španskih levih centrista Alehandra Serkasa koji je podvrgao oštroj kritici delatnost vlada zemalja zone evra na realizaciji antirkiznih mera.

Autor referata smatra da reforme koje se sprovode trenutno krše kako zakonodavstvo EU, tako i međunarodne konvencije, koje garantuju prava radnika. Reforme kao što se zna, realizuju se pod kontrolom trojke međunarodnih kreditora u čijem sastavu su eksperti EU, ECB i MMF.

Govoreći posle zasedanja komiteta pred novinarima, Alehandro Serkas je optužio predstavnike trojke da svojim akcijama gaze postojeće pravne norme EU i stvaraju opasnost od socijalnog cunamija. Zadržavajući se tvrdoglavo na čisto ekonomskoj strani stvari, citira reči španskog evropskog parlamentarca Internet-portal EUobserver, političari zaboravljaju na postojanje međunarodnih standarda koje treba poštovati. Čak za vreme krize niko nema pravo da smanji penzije do bednog nivoa.

Treba podsetiti – kritika na račun članova trojke, ili kako ih još nazivaju ljudi u crnom, osetno je zaopštrena poslednjih meseci. Kako tvrdi niz političara, ni u jednoj od četiri navedene zemlje prvobitni planovi trojke nisu bili pretvoreni u život. Sve glasnije se čuju prekori povodom zatvorenosti date strukture. Istina, kako je primetio ovih dana takođe u Briselu član saveta direktora Evropske Centralne banke Benua Kjor, ne može se kriviti za požar onaj ko ga gasi. Zaista, rekao je on, nezaposlenost je osetno skočila u poslednje tri godine. Ali to je po njegovim rečima neizbežna pojava u uslovima krize.

Među ekspertima postoje različite tačke gledišta povodom uloge trojke i njenog stava o kursu žestoke štednje. U aktualnim uslovima, smatra na primer profesor Visoke škole ekonomije Ivan Rodionov, takav prilaz je opravdan, ali su potrebna i neka popuštanja.

- Očigledno je da druge varijante osim stroge štednje državnih rashoda za budžet ne postoji. Ali uzevši u obzir mišljenje stanovništva prave se sitna odstupanja. Rezultat takvog kursa je očigledan. Evropa se skoro stabilizovala. Ovaj model – stroga štednja uz to mala taktička odstupanja – funcioniše.

Za člana komiteta za građanske slobode Evropskog parlamenta, poslanika nemačkih zelenih Jana Filipa Albrehta važan je demokratski aspekat.

- Građani u Evropi su veoma razočarani u politiku, rekao je Albreht u radijskom intervjuu. Njima se čini da se nad dejstvima vlasti nadvijaju finansijski faktori ili specijalne službe.

Sva ova pitanja dobijaju na aktuelnosti pred izbore za Evropski parlament. Mnogo će zavisiti od toga šta će dobiti u nasledstvo od prethodnika budući izabranici Evrope.

Oleg Severgin,



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: EPA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Kandidat za predsednika SAD sugerisao je da je incident bio čin rata koji je inscenirao Vašington

Progon novinara je osveta za objavljivanje sramotnih informacija, tvrdi Ajtor Martinez


Ruske trupe su izvele kombinovani napad na objekte Oružanih snaga Ukrajine na teritoriji Ukrajine i deo Rusije pod kontrolom OSU. Mete su bili aerodromi i druga infrastruktura O

Pentagon ne zna da li su odbrambeni predmeti „izgubljeni ili uništeni“, pokazala je istraga


Bivši ruski predsednik je takođe upozorio Zapad na nezakonite sankcije


Ostale novosti iz rubrike »