Festival Mstislava Rostropoviča poziva...
U Moskvi je objavljen program V Međunarodnog festivala Mstislava Rostropoviča. Već peti put organizuje ga Fond koji nosi ime istaknutog muzičara. Prema tradiciji muzički maraton priređen je povodom rođendana maestra i startuje 27. marta. A na programu su proslavljeni svetski izvođači i kolektivi, kao i muzičke premijere.
Olga Rostropovič je umetnički rukovodilac festivala, ćerka čuvenog para Mstislav Rostropovič i Galina Višnjevska. Ona je više puta podvlačila da u nazivu festivala nema reči „posvećeno“.
- Mi ga pravimo ne u znak sećanja na tatu. To je upravo njegov festival. To su ljudi koje je on volio, umetnici koje je poštovao. To je kvalitet koji je uvek tražio od svih, u prvom redu od sebe – kvalitet izvođenja i kvalitet muzike.
Imamo tradiciju da jedan od koncerata posvećujemo prijateljima, kolegama, ljudima čije stvaralaštvo je bilo vrlo važno i prijateljstvo sa kojima je bilo vrlo važno za moje roditelje. Zato će 28. marta biti održana ruska premijera nepoznate, nezavršene opere Dmitrija Šostakoviča "Orango".
Ovo delo je naručio Boljšoj teatar 1932. godine od pisca Alekseja Tolstoja i tada mladog kompozitora Šostakoviča. Povod je bila 15-godišnjica Oktobarske revolucije. Započeo je rad na operi koja proslavlja razvoj i progres čovečanstva koji su mogući samo zahvaljujući socijalističkoj revoluciji, a Orango je čovek-zver, verovatno od reči orangutan... Ali dalje od prvog čina, stvar nije otišla. Očigledno, tema nije zainteresovala Šostakoviča, uz to kompozitor je bio zauzet operom Ledi Makbet Mcenskog sreza. A 2004. godine rukopis je pronađen u arhivima Šostakoviča. Orkestraciju je uradio Šostakovičev učenik – britanski kompozitor Džerard Makbjorni. Svetska premijera pod upravom Esi-Peki Salonena sa uspehom je održana 2011. godine u Los-Anđelesu. I sada će ovaj čuveni finski dirigent zajedno sa londonskim Filharmonijom predstaviti nepoznatu Rusima Šostakovičevu operu u koncertnom izvođenju u Moskvi.
Još jedno festivalsko veče je posvećeno Vojnom rekvijemu, u kojem je partiju soprana za rusku opersku pevačicu Galinu Višnjevsku napravio britanski klasik 20. veka Bendžamin Briten. 1962. godine u Velikoj Britaniji Galina je trebalo prvi put da izvede ovo delo zajedno sa nemačkim i engleskim solistima. Ali je sovjetski činovnici nisu tada pustili iz zemlje na premijeru.
Aktuelni festival Mstislava Rostropoviča ima još jednu osobenost: u njemu učestvuje pet orkestarskih kolektiva, koji zauzimaju visoke pozicije na svetskim rang listama. Osim londonske Filharmonije u Moskvi će nastupiti još jedan kolektiv iz britanske prestonice: filharmonijski orkestar pod upravom našeg sunarodnika Vladimira Jurovskog, Štutgarski orkestar i orkestar Radija Francuske. Ruski nacionalni orkestar će izaći na scenu zajedno sa Mihailom Pletnjovom, koji će se pojaviti u ulozi dirigenta i pijaniste.
Natalija Viktorova,
- Izvor
- Glas Rusije, foto: RIA Novosti/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.