BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Kinesko nuklearno naoružanje i situacija u Aziji

07.02.2014. god.


U zadnje vreme beleži se očigledan porast broja vesti u vezi sa kineskim strateškim naoružanjem. Vrši se razvijanje i ispitivanje novih vrsta naoružanja. Artiljerija i kineska mornarica dobijaju nove mogućnosti u oblasti strateškog odvraćanja. Još pre nekih 3-4 godine činilo se da je razvoj kineskih nuklearnih snaga u stagnaciji. Sada je postalo očigledno, da su one na putu radikalnog preobražaja. Kineske nuklearne snage ne samo da su pred tehničkim rastom, nego i kvantitativnim jačanjem.

Ranije su one smatrane samo kao poslednje sredstvo očuvanja Kine pred nuklearnom ucenom, razvijale su se po principu minimalne dovoljne količine i nisu privlačile veliku pažnju političara. Ali sada dobijaju ulogu jednog od značajnijih indikatora rasta snage nove Kine. Nuklearne snage se češće spominju u govorima visokih rukovodioca, centralna javna glasila pružaju im sve više pažnje. Jedan od primera je prikazivanje na televiziji vežbi sa lansiranjem interkontinentalnih raketa DF -31A, po prvi put nakon što su ove rakete ušle 2006. godine u naoružanje.

Što je još značajnije, sazreva revizija samih principa kineske nuklearne doktrine. U svakom slučaju čini se, da se u centru pažnje internih diskusija našla stara strategija minimalnog odvraćanja i odbijanja mogućnosti da zemlja prva koristi nuklearno oružje. Princip da Kina neće prva da koristi nuklearno oružje, već se i ne spominje u poslednjoj redakciji Bele knjige nacionalne odbrane NR Kine. Kao primer diskusija kineskih autora o ulozi nuklearnog oružja u budućnosti, može se uzeti članak autoritetnog kineskog vojnog naučnika general-majora Ciao Lijana u listu „Čungo hantijanbao“.

Ciao Lijan otvoreno govori da je potrebno proučiti i preuzeti iskustvo Rusije, odbaciti ograničenja na to, da prva koristi nuklearno oružje, da nuklearno oružje postane garancija mirnog razvoja Kine. General s punim pravom navodi, da su tokom rusko-gruzijskog konflikta 2008. godine zapadne zemlje, bez obzira na nezadovoljstvo aktivnostima ruske strane, odbili čak da razmatraju mogućnost direktnog vojnog mešanja, zbog rizika vojnog sukoba sa Rusijom.

Napredovanje vojne infrastrukture SAD prema Kini, razvoj sistema protivraketne odbrane, kao i postojanje u SAD programa za stvaranje sistema „globalnog trenutnog udara“, ne ostavlja Kini drugi izlaz, osim da kvantitativno i kvalitativno jača strateške nuklearne snage. Po količini takvih programa, Kina verovatno prevazilazi bilo koju drugu zemlju sveta.

Sa takvom količinom novih vrsta naoružanja, koje se priprema za proizvodnju, postojeći nuklearni arsenal, koji prema većini procena iznosi nešto više od 200 bojevih glava, ne može ostati na istom nivou. Kina će sredinom iduće decenije verovatno imati najmanje 600 nuklearnih bojevih glava na strateškom naoružanju. Dok je ranije Kina bila približno u istom položaju sa takvim nuklearnim državama, kao što su Francuska i Velika Britanija,- u budućnosti će ona zauzeti mesto između njih i nuklearnih supersila, Rusije i SAD.

Stalno smanjenje strateških nuklearnih snaga SAD, zbog štednje, može da rezultira time, što će u određenom trenutku Kina biti u mogućnosti da postigne faktički paritet sa SAD po broju nuklearnih glava na strateškom naoružanju.

Nagli porast kineskog nuklearnog potencijala primoraće da se na novi način sagledava garancija bezbednosti, koju SAD pružaju saveznicima u Aziji. Koliko takve zemlje kao Japan mogu biti sigurne u spremnost SAD da im priteknu u pomoć, ukoliko vojni sukob sa Kinom ne bude samo pretnja gubitaka nekoliko gradova, nego potpunog uništenja?

U periodu hladnog rata u Evropi, SAD i saveznici iz NATO morali su da ulože veliki napor da bi napravili mehanizam, koji garantuje američku pomoć u slučaju sukoba jedne od zemalja ovog saveza sa SSSR. I bez obzira na to, Velika Britanija i Francuska odlučili su se za svoju proizvodnju i razvoj skupih nuklearnih snaga. Druge najveće evropske ekonomski razvijene zemlje, Nemačka i Italija jednostavno nisu mogli da ostvare takve projekte zbog svog posleratnog statusa.

Kako će se razvijati nuklearni paritet u Aziji? Ovo pitanje postaje sve aktualnije.

Vasilij Kašin,



  • Izvor
  • Glas Rusije, © Kollaž: «Golos Rossii»/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.


Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.

„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.


RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.


Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Ostale novosti iz rubrike »