NIS prodat, Medvedev garantuje za gasovod
Potpisan sporazum o prodaji 51 procenta NIS-a - Potpisani Memorandum o razumevanju i Protokol o saradnji u vezi s Južnim tokom i Banatskim Dvorom. - Tadić i Medvedev potpisali zajedničku izjavu o spremnosti da se realizuje energetski sporazum - Rok za donošenje odluke o gradnji gasovoda 1. februar - Rusi nemaju obavezu ulaganja u Banatski Dvor
Potpisivanjem zajedničke izjave predsednika Ruske Federacije Dmitrija Medvedeva i Borisa Tadića, predsednika Srbije, okončani su, gotovo godinu dana dugi, pregovori o energetskom sporazumu između dve zemlje. Samo nekoliko trenutaka ranije, za stolom za kojim su sedeli Tadić i Medvedev u Katarininoj sali Kremlja, potpisan je paket od tri dokumenta – Dušan Bajatović, direktor „Srbijagasa”, i Aleksej Miler, predsednik Upravnog odbora „Gasproma”, potpisali su Memorandum o saradnji koji je vezan za izgradnju gasovoda Južni tok i proširenje podzemnog rezervoara za gas Banatski Dvor, Aleksandar Djukov, direktor „Gaspromnjefta”, i Petar Škundrić, ministar za energetiku Srbije, sporazum o prodaji 51 procenta Naftne industrije Srbije. Predsedničkom izjavom se na državnom nivou garantuje sprovođenje tih dokumenata.
Iako je ministar inostranih poslova Srbije Vuk Jeremić na sastanku sa novinarima izjavio da Srbija nikad nije sumnjala da su ruske garancije da će biti izgrađen Južni tok čvrste, činjenica da je u Srbiji sve do poslednjeg trenutka bilo otpora potpisivanju sporazuma nije prošla nezapaženo na ruskoj strani, pa su, dok se čekalo da dva predsednika završe razgovor i pređu u salu za potpisivanje, neki ruski ministri pravili šale na tu temu – kad se pojavila devojka koja je unela pera i postavila na sto, jedan od njih je rekao: „Stigla su pera, znači da će stvarno potpisati”.
Ruski predsednik je potpisivanje sporazuma nazvao epohalnim događajem koji objedinjuje Rusku Federaciju i Srbiju: „Ta tri ključna projekta o kojima smo se dogovorili i koji su potpisani, predstavljaju u suštini epohalne događaje”, naglasio je Medvedev.
Medvedev je izjavio da ti sporazumi daju osnov za dugoročno obostrano korisnu saradnju i pomažu razvoj ekonomije obe države, a osiguravaju energetsku bezbednost cele Evrope.
Predsednik Rusije obratio se srpskom predsedniku rečima zadovoljstva što se odnosi dve zemlje dobro razvijaju: „Ove godine će obim robne razmene iznositi četiri milijarde dolara, dobri su rezultati u investicionoj saradnji i naš zajednički zadatak je da sledeće godine, koja nikome ne obećava da će biti laka, učinimo sve da tempo nastavi da raste, da se ekonomije zbližavaju, da odnosi budu dobri kao danas”.
On je dodao da je najvažnije da se „kao rezultat realizacije dokumenata koji su upravo potpisani i investicionih projekata o kojima su dva predsednika razgovarala, obim robne razmere ne smanjuje, već da raste, što će pomoći jačanju ekonomije Rusije i Srbije”.
Zato je, prema mišljenju Medvedeva, neophodno nastaviti dijalog između rukovodstava dve zemlje, ministara, i biznisa. Ruski predsednik je predložio da se ponovo uvede praksa organizovanja dana Rusije u Srbiji i dana Srbije u Rusiji.
Boris Tadić je odgovorio da su potpisani dokumenti značajni ne samo za današnji dan nego i za budućnost. Srbija se, prema njegovim rečima, nalazi „na pola puta između Evropske unije i Rusije”.
„Mi želimo da postanemo članica EU, i smatramo da će to biti korisno i za Rusiju. Današnjim potpisivanjem ugovora mi postajemo deo ogromnog energetskog projekta”, rekao je Tadić. On je dodao da je zadovoljan što će tako velika i respektabilna kompanija ko što je „Gasprom” poslovati na našem tržištu i samim tim će biti i srpska firma. Srbija ostaje otvoreno tržište za investicije iz Rusije.
Predsednik Srbije zahvalio je ruskom rukovodstvu za podršku u političkoj sferi, posebno za principijelnu i doslednu podršku u vezi sa problemom Kosova.
Potpisivanju sporazuma prisustvovali su ruski ministri, inostranih poslova Sergej Lavrov, za vanredne situacije Sergej Šojgu, zamenik predsednika vlade Igor Sečin, bivši ruski ambasador u Beogradu Aleksandar Aleksejev...
Oni su uvereni da se potpisivanjem sporazuma otvara nova sfera odnosa između dve zemlje. Igor Sečin je rekao da je za Srbiju dobro što joj je partner tako velika i pouzdana firma kao „Gasprom”, a ne recimo niz manjih koje bi mnogo jače osetile krizu, a Sergej Šojgu je izrazio zadovoljstvo što su razgovori okončani, dodajući da to treba da bude primer kako dve prijateljske zemlje treba da sarađuju. Svi oni ni trenutka ne sumnjaju da će „Gasprom” moći da obezbedi sredstva za izgradnju Južnog toka.
Prema sporazumu koji je danas zaključen, Rusija će sagraditi 400 kilometara gasovoda kroz Srbiju za transport prirodnog gasa na Balkan, dograditi podzemni rezervoar za gas Banatski Dvor, a „Gaspromnjeft” je otkupio 51 odsto akcija Naftne industrije Srbije za 400 miliona evra, uz obavezu da u modernizaciju uloži 490 miliona evra i 60 miliona u ekološke projekte.
Ljubinka Milinčić
„Krovni sporazum”
U zajedničkoj izjavi dva predsednika kaže se, između ostalog, predsednik RF Dmitrij Medvedev i predsednik Srbije Boris Tadić, u cilju obezbeđenja prijateljskih odnosa i svestrane saradnje dve strane, učvršćivanja njihove buduće saradnje u oblasti energetike, potvrđuju spremnost za realizaciju Sporazuma između vlade Ruske Federacije i Vlade Srbije o saradnji u naftno-gasnom sektoru, potpisanog 25. januara 2008. godine.
Nakon nabrajanja ugovora koji su potpisani, dodaje se da predsednici smatraju postignute sporazume važnim korakom na putu daljeg razvoja evropskog energetskog sistema i produbljivanja strateškog partnerstva između Rusije i Srbije
Rusko ulaganje – od milijarde do 2,5 milijarde dolara
Obim ruskih investicija u Srbiju, prema sporazumima koji su danas potpisani, iznosiće od milijardu do 2,5 milijarde dolara, izjavio je zamenik predsednika Upravnog odbora „Gasproma” Aleksandar Medvedev.
„Mi računamo na potencijalne investicije i cenu akcija. Opšti obim će prevazići minimum milijardu dolara ako gledamo pesimistički. A ako smo optimisti, obim modernizacije, razvoj gasovoda Južni tok na teritoriji Srbije – suma može biti veća od 2,5 milijarde dolara, to će biti maksimalna varijanta”, objasnio je Medvedev.
Konuzin: Potpisi predsednika najveća garancija
Potpisi predsednika Srbije i Rusije, Borisa Tadića i Dmitrija Medvedeva, imaju veću snagu nego bilo kakva finansijska garancija da će energetski sporazum između naše dve zemlje biti realizovan, rekao je juče Aleksandar Konuzin, ambasador Rusije u Beogradu, na sastanku Sekcije za Rusku Federaciju Privredne komore Srbije.
On nije želeo da komentariše delove Ugovora o prodaji NIS-a, koji je objavila „Politika”, rekavši da bi bilo neumesno da se meša u sporazum između dve države, jer je „postignut dogovor koji je u interesu obe strane”.
Odgovarajući na pitanje srpskih privrednika kada će Rusija ukinuti vize za građane Srbije, Konuzin je rekao da je sporazum o bezviznom režimu usaglašen i da će već u prvim mesecima naredne godine sporazum biti potpisan.
N. Miković
- Izvor
- Politika
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »