Umetnost kao poklon
Jedan od najmlađih i najneobičnijih u Rusiji - moskovski Muzej privatnih kolekcija slavi svoju 20-godišnjicu. Otvoren je 24. januara 1994. godine kao deo čuvenog Muzeja likovnih umetnosti, koji nosi ime velikog Puškina. Ovde se nalazi gotovo 20 umetničkih kolekcija. Sve to su pokloni kolekcionara ili naslednika znamenitih ruskih umetnika.
Muzej privatnih kolekcija je otvoren na inicijativu legendarne Irine Antonove - direktorke Puškinovog muzeja likovnih umetnosti, iako je on mogao biti otovren i pre sto godina. Tada, pre 100 godina je prvi o tome govorio ruski kolekcionar i mecenat knez Sergej Šerbatov. Danas Muzej privatnih kolekcija ima više od 7000 eksponata. Među njima je posebno interesantno takozvano porodično umetničko nasleđe. To su na primer dela umetnika Leonida Pasternaka- oca čuvenog pisca Borisa Pasternaka. Tu su i radovi osnivača ruske avangarde sa početka 20.veka- Aleksandra Tišlera, Aleksandra Rodčenka i Varvare Stepanove, koje su muzeju predali njihovi nalsednici. Ovde se nalazi i „kutak Rodčenko“ gde su izloženi ne samo slike i grafike, već i „apstraktne prostorne konstrukcije“ čuvenog umetnika, koji često posećuju studenti arihetekture i umetnici kako bi osetili atmosferu eksperimetalne umetnosti. A i sama izložba u Muzeju privatnih kolekcija- to je posebna tema, primećuje Natalija Avtonomova, direktor ovog muzeja:
- Obično su upravo kod nas izložene najbolje stvari iz kolekcije i informacija o samom kolekcionaru - to je prirodna veza između kolekcije i kolekcionara. Takođe, prikazujemo fotografije, kako su primerci iz kolekcije bili postavljeni u privatnim uslovima, odnosno gde i kako su na primer slike stajale u samim stanovima, a takođe gledalac može da vidi kako su sad postavljene na zidovima muzeja.
Ove godine Muzej ličnih kolekcija se posebno aktivno razvija. Sada se sprema za prikazivanje nova, nedavno dobijena kolekcija. Ona je pripadala čuvenom psihologu profesoru Moskovskog univerziteta Viktoru Lebedinskom- kolekcionaru dela ruskih umetnika iz opusa „Svet umetnosti“ koji je nastao početkom 20.veka. Tako da posetioci ovog muzeja mogu u skorije vreme da vide takva dela čuvenih majstora kao što je Galina Srebrjakova i Konstantin Korovin.
Olga Bugrova,
- Izvor
- Glas Rusije, foto: Golos Rossii/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
U carinskom ratu nema pobednika, poručio je kineski predsednik
Težnja ka napadima na vanmejnstrim političare u okviru EU postaje sve očiglednija, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov
Situacija na Kurskom pravcu do kraja 10.4.2025.
Odluka dolazi nakon što je predsednik Donald Tramp odobrio 90-dnevnu pauzu na carine veće od 10%
Donosimo u celini govor stalnog predstavnika Rusije Vasilija Nebenzje na sednici Saveta bezbednosti UN 8. aprila o situaciji na Kosovu i Metohiji:
Ruski kosmonaut Aleksej Zubricki nalazi se u bazi podataka ukrajinskog Ministarstva odbrane kao lice koje izbegava regrutaciju i tražen je zbog izdaje
Ostale novosti iz rubrike »
- Podrzavam,BB zaista ima puno neiskoriscenih potencijala i verujem da je sve navedeno izvodljivo sem
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!