BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Večna hladnoća za Fukušimu

23.01.2014. god.


Večna hladnoća za „Fukušimu“. Kako bi se zaustavila ponovna curenja radioaktivne vode iz havarisane elektrane, Japanci planiraju da naprave večnu hladnoću. U tu svrhu na dubini od 30 metara pod zemljom biće postavljene cevi sa tečnim azotom. Izgradnja džinovskog podzemnog frižidera uskoro će početi, a završetak radova planiran je za narednu godinu.

Situacija sa havarisanim japanskim nuklearnim reaktorima „Fukušima“ i dalje je ozbiljna. Dešavanja oko nuklearke većina specijalista naziva krizom. Međutim, ona mogu da prerastu u katastrofu, ako se ne prekine curenje radioaktivne vode. Sada je nivo radijacije na nuklearki i njenoj okolini oborio sve rekorde i toliko je visok, da za vrlo kratko vreme može da ubije čoveka. Sadržaj radioaktivnih materija u uzorcima vode, koji su uzeti 17. januara u tehničkom bunaru, koji se nalazi na teritoriji drugog energetskog bloka „Fukušima 1“, premašio je 24 miliona bekerela po litru tečnosti, pri tome je prosečna vrednost 150.

Kako bi se zaustavilo ponavno curenje sa havarisane nuklearke, Japanci planiraju da zamrznu zemlju oko četiri oštećena reaktora. Dužina te ledene trake iznosi skoro kilometar i po. Na zaraženo tlo biće postavljene vertikalne cevi sa rashlađenim fluidom. To je vrlo skupa tehnologija, koja se ranije nije koristila u tom obimu, objasnio je za „Glas Rusije“ urednik časopisa „Pro atom“ Oleg Dvojnikov:

- Kada je reč o zamrzavanju tla, naravno, ovaj zadatak je moguće rešiti. Ali je potreban azotni uređaj, praktično cela fabrika, koja treba da radi neprekidno. Nije dobro, što Japanci ne dozvoljavaju pristup nikome od stranih stručnjaka. Uostalom postojali su predlozi ne samo iz Rusije mnogi stranci su nudili pomoć.

Kompletnom neutralisanju izvora opasnosti zamrzavanje tla sve jedno neće pomoći, smatra stručnjak. Osnovni problem je u organizaciji rada. Ako se to ne bi rešavalo na nivou kompanije-operatera, već vlade Japana sa uključivanjem međunarodnih stručnjaka, bilo bi mouće da se brže reši problem i, najvažnije, jeftinije, siguran je Oleg Dvojniko

- Japanci idu do kraja, a kada dođe do opasnosti za celo čovečanstvo, oni počinju da smišljaju komplikovane projekte. Odavno je bilo moguće organizovati izgradnju savremenih postrojenja za čišćenje, uključiti međunarodne organizacije, i to bi bilo mnogo jefitinije i efikasnije.

Istovremeno, stručnjaci su ozbiljno zabrinuti zbog činjenice da se tehnički bunar, odakle su uzimali uzorke, nalazi svega 40 metara od obale. Dakle, nije isključeno da radioaktivna voda dospe u Tihi okean. Već skoro polovina ribe, koja obitava u okolini Fukušime, sadrži opasne metale.

Ali to još uvek nije sve. Nedavno su tragovi hemijskih jedinjenja sa havarisane elektrane registrovani kod kitova i riba na hiljade kilometara udaljenosti od nuklearke, rekao je rukovodilac radova za likvidaciju havarije na Černobiljskoj elektrani, doktor tehničkih nauka Igor Ostrecov.

- Ne treba zaboravljati da do emisija na Fukušimi stalno dolazi, od početka tragedije. Dešava se hlađenje reaktora, ohlađena voda se nema gde ukloniti i zato je Japan jednostavno prinuđen da je baca u okean. Ova situaija će se pogoršavati. I ma kakva da je kontrola, na kraju krajeva, doći ćemo do toga da prirodni resursi ribe budu zagađeni.

U samom Japanu izgleda kao da je sve pod kontrolom. Čak tvrde da problemi na nuklearki ne smetaju održavanju Olimpijade 2020. godine u Tokiju. Pri tome Japanci zaboravljaju na prognoze stručnjaka, na otklanjanje u celini posledica havarije i demontažu reaktora biće potrebno najmanje 40 godina. Šta se može dogoditi za to vreme, što se kaže, samo Bog zna. Dakle, bez međunarodnog programa za spasavanje Fukušime zemlja izlazećeg Sunca teško da će uspeti.

Lada Korotun,



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: EPA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »