BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Lovci na starine

Lovci na starine
22.12.2013. god.


Sirijski hrišćanski grad Malula ponovo se nalazi pod kontrolom islamista. Pre dve nedelje oni su zarobili 12 monahinja koje do danas drže u susednom gradu Jabrud. A na Internetu su se pojavili predlozi o prodaji sirijskih starina iz Malule. Tako teroristi Džabhat an-Nusre zarađuju sebi za život.

Bez obzira na borbe, eksplozije i otete monahinje, u drevnom hrišćanskom gradu Maluli i dalje zvone zvona.

To je praktično jedino podsećanje na miran život u malom gradu. Početkom decembra Malulu su ponovo zauzeli islamisti, borci pokreta Džabhat an-Nusra. Bez obzira na obećanja da neće nauditi stanovnicima grada i svetim mestima, islamisti su uzeli u zarobljeništvo 12 monahinja koje i dalje drže u susednom gradu Jabrud. Sada se ispostavlja da poštovanje prema hrišćanskim svetim mestima nije ništa drugo do mit. Ovih dana libanski list Al-Ahbar je saopštio da su na Internetu bili izloženi za prodaju drevni krstovi, crkveni predmeti i statue iz Malule. Posrednici koji rade u ime ekstremista An-Nusre i Islamske države Iraka i Levanta traže bogate kupce. Otimanje sirijskih starina traje već treću godinu i veliki svetski muzeji su već sastavili crveni spisak sirijskih artefakata koji mogu slučajno da se pojave na tržištu. Govori Šila Kenbi, koordinator muzeja islamske umetnosti Metropolitan u Njujorku.

- Svi artefakti koji mogu da se odvezu i prevezu podvrgnuti su opasnosti. Posebno manji predmeti: crkveni predmeti u ukrasi, staklo i radovi sa emajlom.

O pljačkanju Malule, kao i sela Palmira i na desetine muzeja u sirijskim gradovima dobro je obavešten i UNESKO. U septembru generalni sekretar UNESKA Irina bokova je razmotrila ovu temu sa Lahdarom Brahimije, specijalnim predstavnikom UN za Siriju. Bokova je istakla da svet mora da deluje već danas radi spasenja sirijskog nasleđa, pošto sutra može da bude prekasno.

- Pitanje nije da li mi treba da se bavimo humanitarnom krizom ili da branimo sirijsko nasleđe. Za nas to nije pitanje izbora. Zaštita istorijskog nasleđa i jeste deo rešavanja humanitarne katastrofe u Siriji.

Ali dok visoki predstavnici UN i ministri kulture razmatraju uznemiravajuću sitauciju u Siriji, iz Malule i dalje se odvoze neprocenjive ikone, drevne satue i krstovi. Manastiri svete Tekle i svetih mučenika Sergija i Vaha podvrgnuti su gađanju. U punoj meri šteta naneta sirijskom istorijskom nasleđu moći će da bude procenjena tek kad utihne kanonada.

Ksenija Svetlova,



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: © Flickr.com/mrgeebee/ss-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.


„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


Ostale novosti iz rubrike »