Ruska kosmonautika u potrazi za isplativošću
U Moskvi je održana redovna sednica Stručnog saveta predsednika vojno-industrijske komisije Ruske Federacije. Forum, kojim je predsedavao Dmitrij Rogozin, bio je posvećen organizaciji kosmičko-raketne delatnosti u Rusiji. Prisutni eksperti i vodeći specijalisti ove industrijske grane, dali su nepristrasnu ocenu dosadašnjih rezultata.
Rusija u orbiti: taksista ili igrač?
Dmitrij Rogozin nazvao je glavne probleme ruske kosmonautike, koja je danas, očigledno, izgubila svoju vodeću poziciju. Gubitak infrastrukture, kadra i zatvaranje jednog broja ključnih NIOKR dovelo je do toga da je uloga Rusije u kosmosu u periodu 2000-2010 svedena na poziciju "taksiste". Najveći broj ruskih kosmičkih lansiranja, čiji broj je smanjen na 20-30 godišnje, svodio se na slanje stranih satelita u orbitu. Degradaciju ove grane industrije pratio je pad pouzdanosti, čak i starih sistema, naglim porastom radnog veka uređaja novih obrazaca i redovnim neuspesima složenih misija tipa "Fobos-Grunt". Međutim, deo sistema je uspeo da se spase od propasti. Pre svega, to se odnosi na komunikacioni satelit GLONASS. GLONASS je uspeo da rasporedi civilnu grupu, pre svega zahvaljujući tačno određenim potrebama za podacima sistema i razvojnim ciljevima. Očuvana je i pilotska kosmonautika - ne samo zbog NASA-inog finansiranja programa međunarodne svemirske stanice.
Kao rezultat toga, udeo Rusije na svetskom tržištu kosmičkih usluga, izrađen u novcu, smanjen je do 3% (ukupna suma 180 milijardi dolara). No, Rusija i dalje izvodi najveći deo lansiranja raketa-nosača u uslovima pojave novih RN u SAD i kod drugih učesnika trke u ovom sektoru, koji i bez toga nije najprofitabilniji i visoko tehnološki, što će neminovno dovesti do njegovog smanjenja.
Vraćanje uloge Rusije kao igrača na tržištu zahteva adekvatnu procenu situacije i korišćenje raspoloživih aduta. Konkretno, Dmitrij Rogozin je istakao ulogu GLONASS kao jednog od mogućih sektora velike komercijalizacije ruske kosmičke delatnosti. Pri tom, stvaranje infrastrukture GLONASS može i treba da postane lokomotiva za rusku elektronsku industriju - nalog, u skladu sa kojim će se prijemnici signala GLONASS okupljati na ruskoj komponentnoj bazi, već je potpisan.
Odricanje od fantazije
Već dugi niz godina, strateško planiranje razvoja kosmičkih aktivnosti praktično nije vođeno. Brojne želje su ostale samo na papiru, dok su za ciljeve birani razni ambiciozni projekti bez praktične osnove - od leta na Mesec do ekspedicije na Mars. Pri tom, odgovarajući projekti NIOKR, čak i izvođeni u relativno malim razmerama, tražili su novac i vreme.
Praktično jednoglasno mišljenje članova saveta se svodi na to da, zarad uspeha kosmičkog programa Rusije, treba napustiti fantazije i preći na rešavanje realnih zadataka, pre svega, obnavljanje ranije izgubljenog potencijala. Ovo se odnosi na razvoj nove generacije satelita, sa izradom baznih elemenata (koji se danas uglavnom uvoze) i razvoj naprednih lansirnih uređaja sa poboljšanim tehnoloških karakteristika i mogućnosti za lansiranje u orbitu različitih parametara.
Ovo je bitan temelj i za razvoj kosmičke infrastrukture oko Zemlje, koja obezbećuje sigurnost državi, ekonomski razvoj i dalji prodor u kosmos. Pri tom, od ambicioznih ciljeva tipa nove ekspedicije na Mesec na Mars, niko ne odustaje - ali oni danas ne mogu određivati perspektivu razvoja kosmičke industrije.
Primarni zadatak u ovom trenutku je završetak rada na raketi-nosaču "Angara", što će omogućiti ekonomsku efikasnost lansiranja u orbitu i modernizaciju preduzeća za proizvodnju satelita. Pri tom, potpuno je moguće i smanjenje njihovog broja. Situacija, kada kompanija proizvodi 1-2 jedinice godišnje, apsolutno je neprihvatljiva kako sa ekonomske tako i sa upravljačke tačke gledišta, uzimajući u obzir potrebu za unifikacijom platformi i sistema upravljanja.
Uspeh u ovoj oblasti i ako ne vrati Rusiji liderstvo u kosmosu, značajno će ojačati poziciju zemlje u ovoj oblasti. Cijena neuspeha može biti previsoka.
Ilija Kramnik,
- Izvor
- Glas Rusije, foto: RIA Novosti/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.