BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Svetski dan ljudskih prava

Svetski dan ljudskih prava
10.12.2008. god.

Povodom 10. decembra svetskog dana ljudskih prava, ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović ocenio da je kršenje ljudskih prava u Evropi najizraženije je na Kosovu. Šef misije OEBS-a na Kosovu Verner Almhofer smatra da je najveći problem trgovina ljudima.

Prema izveštaju o stanju ljudskih prava u Srbiji, koji je ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić 6. decembra podneo Savetu za ljudska prava UN, Srbija je uvajanjem novog Ustava i kreiranjem resornog ministarstva učinila i zakonski napredak u oblasti zaštite ljudskih prava.

Izveštaj Radne grupe Saveta UN-a za ljudska prava biće sačinjen do srede, a Srbija bi na preporuke trebalo da odgovori do marta, kada će Savet usvojiti izveštaj o stanju ljudskih prava u Srbiji.
Dejvis: Ekonomska kriza ne sme da ugrozi ljudska prava

Generalni sekretar Saveta Evrope Teri Dejvis poručio je da ostaje još mnogo toga da se uradi da bi se na konkretan način garantovala neotuđivost političkih,građanskih, socijalnih, ekonomskih i kulturnih prava.

"Najveću štetu ljudskim pravima nanosi dvoličnost nekih od najmoćnijih i najistaknutijih zaštitnika tih prava, čija bi deviza mogla da bude 'radite onako kako ja govorim, a ne onako kako ja radim'", navedeno je u Dejvisovom saopštenju povodom Svetskog dana ljudskih prava.

"Ne smemo da dozvolimo da svetska ekonomska kriza dovede u pitanje dosadašnji mukotrpno ostvareni napredak", naglasio je Dejvis.

"Ako evropske vlade dele ideje Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima i iskreno žele da zaštite norme Evropske konvencije o ljudskim pravima i Evropske socijalne povelje, onda ne smeju da ostave stanovništvo na cedilu", poručio je sekretar Saveta Evrope.


"Još nema vladavine prava u pokrajini, nema potpune slobode kretanja za Srbe i druge nealbance na Kosovu i oni i posle skoro deset godina od dolaska međunarodne zajednice na Kosmet žive u strahu i neizvesnosti", rekao je Bogdanović

Međunarodna zajednica mora da vidi da je Kosovo i Metohija "crna rupa" kada je u pitanju poštovanje osnovnih ljudskih prava, istakao je Bogdanović.

Kršenje osnovnih ljudskih prava Srba i drugih nealbanaca potvrdio je i predsednik Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju Zvonimr Stević.

"Nažalost, međunarodna zajednica koja je imala obavezu prema Rezoluciji 1244 Saveta bezbednosti UN da štiti bezbednost i omogući slobodu kretanja na tom polju skoro ništa nije uradila", rekao je Stević.

Predesednik koordinacionog centra naglasio da je sve što je na Kosovu rađeno činjeno na štetu jednih, a u korist drugih, tako da na Kosmetu postoje mnogobrojni primeri kršenja ljudskih prava - od imovinskih prekršaja do kršenja prava na rad, na slobodu kretanja i prava na život.
 

Trgovina ljudima

Šef misije OEBS-a na Kosovu Verner Almhofer izjavio je da je Kosovo pokazalo spremnost da poštuje ljudska prava i da zakoni u suštini ispunjavaju međunarodne standarde o ljudskim pravima.

Jedan od glavnih problema u domenu ljudskih prava na Kosovu je  trgovina ljudima, rekao je Almhofer.

Više od 60 posto kosovskih Srba koji nisu na sveru pokrajine, živi u izolovanim enklavama, koje su okružene neprijateljski nastrojenim albanskim stanovništvom.

Srbi u enklavama ne mogu slobodno da se kreću i nemaju mogućnost pristupa pravosudnim organima, a takođe je, ionako veliki broj nezaposlenih na Kosovu, još veći među Srbima.

Dan kada je 1948. godine Generalna skupština Ujedninjenih Nacija usvojila Univerzalnu deklaracija o ljudskima pravima, obeležava se u svetu kao Međunarodni dan ljudskih prava. Povelja se smatra početkom međunarodne politike uvažavanja ljudskih sloboda i prava.

Borba protiv diskriminacije

Predstavnici Ujedinjenih nacija, Evropske komisije, Ministarstva ljudskih prava Srbije i građani pozvali su  u simboličnih pet koraka, na unapređenje položaja Roma, osoba sa invaliditetom, žena, dece i inficiranih HIV-om.

Učesnici manifestacije "60. godina Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima - pet koraka u borbi protiv diskriminacije" na Trgu Republike u Beogradu, ukazali su na nezadovoljavajući položaj populacije koja predstavlja najugroženiji sloj stanovništva u Srbiji.

Ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić rekao je da Srbija "pokazuje veliku svest i nameru da garantuje i štiti ljudska prava", koja po njegovoj oceni zavise od države, ali i od građana.

Čiplić je ocenio da je u proteklih osam godina u Srbiji učinjen napredak, ali ne dovoljan, i da najbolju sliku o stanju ljudskih prava mogu dati sudovi, odnosno institucije koje bi trebalo da ih štite.

Predstavnik Ujedinjenih nacija u Srbiji Lenart Kocalainen ocenio je da je bilo napretka u oblasti zaštite ljudskih prava u Srbiji, ali da postoji prostor za dodatna unapređenja.

Srbija se u pogledu poštovanja prava Roma koji su jedna od najugroženijih grupa, ne razlikuje mnogo od ostalih zemalja u okruženju, smatra Kocalainen.

Generalna skupština Ujedinjenih nacija, prvi put u svojoj istoriji, razmatraće pitanje zaštite prava gej osoba, u okviru deklaracije koju je predložila Francuska, uz podršku velikog broja zemalja, među kojima će se naći i Srbija.



  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »