Srbin u službi ruskog cara: Vojno-obaveštajna delatnost u Ruskoj imperiji
Ruski car Petar I Veliki (1672-1725) u vojnom ustavu od 1716. godine, po prvi put je zakonski regulisao obaveštajnu delatnost i stavio je pod ingerenciju general-kvartirmejsterske službe.
U isto vreme, političkom špijunažom nastavljaju da se bave i carske diplomate iz Kolegijuma inostranih poslova. Taj Kolegijum je iste te godine osnovao veliki broj stalnih misija u Zapadnoj Evropi i državama Istoka: u Poljskoj, Holandiji, Švedskoj, Danskoj, Austriji, Engleskoj, Veneciji, Kurlandiji, nemačkim kneževstvima Prusiji, Meklenbergu, Šaumbergu, kao i u Turskoj i Buhari.
Plašeći se politike susedne Osmanske imperije koja je u svakom trenutku mogla da krene u pohod na Rusiju, u jesen 1699 godine Petar Veliki u Istambul šalje svog izaslanika Jemeljana Ukrajinceva. U neprijateljskom okruženju, Ukrajincev se mogao osloniti samo na pomoć pravoslavnih hrišćana, koji su bili većina u evropskom delu carstva.
Ukrajincevu je ne malu pomoć pružio jerusalimski patriarh Dositej koji mu je preporučio srbskog trgovca Savu Vladislavića-Raguzinskog (Jasenik, 1668 - Sankt Peterburg, 1738).
Sava Raguzinski (Raguza - staro ime Dubrovnika) bio je bogat čovek, poznavalac više evropskih jezika, kao i unutrašnje i spoljne politike Turske. Zahvaljujući trgovini, Sava je stekao široke veze kako na Balkanu i u Istambulu, tako i širom čitave Evrope.
Godine 1702. Sava kreće u Rusiju, noseći sa sobom rad „Proučavanje puta Crnim morem do Moskve“ u kojem se detaljno opisuju luke, garnizoni, njihovo naoružanje, baza flote i druge informacije obaveštajnog tipa. Naslednik Jemeljjana Ukrajinceva u Istambula, Petar Tolstoj, pisao je Petru Velikom:
„Sava je čovek dobar i sve vreme usrdno radi u korist velikog gospodara, i želi da i dalje verno služi“.
Vrativši se u Istambul, nastavio je obaveštajne aktivnosti ispunjavajući naređenja cara. Po želji Petra Velikog, 1705. godine on dovodi u Moskvu malog Etiopljanina Ibrahima – pretka velikog ruskog pesnika Aleksandra Sergejeviča Puškina.
Sava je dao veliki doprinos u učvršćivanju trgovinskih i diplomatskih veza Rusije i Evrope. Vodio je pregovore sa papom o potpisivanju konkordata između Rusije i Vatikana. Raguzinski je organizovao trgovinsku mrežu u Turskoj, Veneciji i Francuskoj, koja je, u stvari, bila prva ruska obaveštajna mreža u inostranstvu.
Osim toga, ovaj veliki Srbin je prvi skrenuo pažnju ruskog dvora na Balkan. Od tog vremena, Rusija počinje aktivnije da se bavi pitanjem pravoslavnih naroda u Osmanskoj imperiji. Za vreme rusko-turskog rata (1710-1713), Raguzinski uzima učešće u Prutskom pohodu 1711. godine. Ruski car prihvata Savinu ideju da se pozovu hrišćani na Balkanu da podrže Rusiju u ratu protiv Turske. Raguzinski postaje savetnik glavnokomandujućeg ruske vojske grofa Šeremetjeva za balkanska pitanja. On je održavao kontakte sa srbskim graničarima u Austrijskoj monarhiji, koji su izrazili spremnost da pređu u rusku vojsku, kao i sa Mihailom Miloradovićem koji je predvodio antiosmanski pokret na jugozapadu Balkana. Posredstvom Save, Petar Veliki uspostavlja tajnu vezu sa gospodarom Moldavije Dmitrijem Kantemirom. Moldavija i Vlaška su pokazuju želju za savezom sa Rusijom.
Nastanivši se konačno u Rusiji, Sava postaje tajni savetnik Petra Velikog. Po naredbi cara, on prevodi 1722. godine knjigu Mavra Orbinija „Slovensko carstvo“ na ruski jezik. Na njegovu inicijativu u Rusiji počinje kovanje bakarnog novca. On postaje i glavni snabdevač kovnice bakrom. Treba napomenuti i njegovo učešće u ruskoj delegaciji u Kini, koja je 1727. godine regulisala trgovinske odnose i pogranična pitanja izmeđe Rusije i Kine. Godine 1727, Sava osniva u Burjatiji grad, nazvavši ga po imenu najvećeg srbskog svetitelja Svetog Save – Troickosavsk (danas Kjahta).
Sava Vladisavić Raguzinski je umro 17. juna 1738. godine u Sankt Peterburgu. Sahranjen je u kripti Blagoveštenske crkve.
Milena Cmiljanić,
- Izvor
- Glas Rusije, foto: RIA Novosti/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.