Sahranjen ruski patrijarh Aleksije Drugi
U hramu Hrista Spasitelja završena poslednja liturgija patrijarhu moskovskom i cele Rusije Aleksiju. Službi pored brojnih zvaničnika i crkvenih velikodostojnika prisustvovala i delegacija Srbije predvođena predsednikom Borisom Tadićem.
Poslednjem ispraćaju patrijarha moskovskog i cele Rusije prisustvovala je i delegacija Srbije predvođena predsednikom Borisom Tadićem, a prisustvovao je i ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić i ministar vera Bogoljub Šijaković.
"U Moskvi smo danas odali poslednju počast velikom prijatelju našeg naroda, patrijarhu Aleksiju Drugom. Odnos Srbije i Rusije je dubinski, bratski, a jedna od najvažnijih strana tog istorijskog odnosa je naša duhovna veza", izjavio je ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić.
U ime Srpske pravoslavne crkve i patrijarha Pavla, sahrani su prisustvovaovali mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije, arhiepiskop ohridski i mitropolit skopski Jovan i episkopi zvorničko-tuzlanski Vasilije i bački Irinej u pratnji jereja Nebojše Topolića, sekretara u kabinetu patrijarha srpskog Pavla.
Zajedno sa članovima Svetog sinoda i drugim arhijerejima Ruske pravoslavne crkve i drugih pravoslavnih crkava liturgiju je služio mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije.
Patrijarh ruski Aleksije Drugi sahranjen je po sopstvenoj želji u kapeli Bogojavljenske saborne crkve u Jelokovu gde je sahranjen i njegov prethodnik, patrijarh ruski Sergije.
U ceremoniji zatvorenog karaktera učestvovali su samo predstavnici sveštenstva, a pogrebnu povorku od hrama Hrista spasitelja do Bogojavljenske crkve propratio je ogroman broj ljudi kako bi još jednom odali poštu preminulom patrijarhu.
U Bogojavljenskoj crkvi, jednoj od navećih u Moskvi, pokojni patrijarh je juna 1990. godine hirotonisan na tron Ruske pravoslavne crkve.
Vaseljenski patrijarh Vartolomej I i mitropolit smolenski Kiril služili su u hramu Hrista Spasitelja poslednju liturgiju za upokojenog patrijarha moskovskog i cele Rusije Aleksija Drugog.
Posle liturgije, kovčeg sa telom patrijarha pronet je oko hrama praćen zvonima svih hramova i crkava u Kremlju. Nakon toga, povorka se uputila ka Bogojavljenskoj sabornoj crkvi, gde je patrijarh sahranjen.
Kako javlja ruska agencija Itar-tas, vernici će od srede moći i da posete mesto na kome je patrijarh sahranjen.
Službi su prisustvovali i predsednik i premijer Rusije, Dimitrij Medvedev i Vladimir Putin, predstavnici administracije, poslanici Dume, predstavnici drugih veroispovesti, uključujući i delegaciju Vatikana.
Katoličku crkvu predstavljali su kardinali Rože Ečegaraj i Valter Kasper, a Anglikansku crkvu londonski biskup Ričard Karter.
Liturgiji su prisustvovali predsednik Moldavije Vladimir Voronjin i predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko, kao i bivši ukrajinski premijer Aleksandar Janukovič.
Ispraćaju patrijarha su prisustvovali i predstavnici Visokog religioznog saveta naroda Kavkaza šeik Alahšukjur paša-Zade iz Azerbejdžana, glavni rabin sinagoge u Njujorku Artur Šnajer, kao i delegacije Evangelističke crkva Nemačke, Evangelističko-luteranske crkve Finske i Malankarska crkva Indije.
Aleksij Drugi preminuo je 5. decembra svojoj rezidenciji u Peredelkinu, blizu Moskve, u 80. godini.
Biografija Patrijarha Aleksija Drugog
Rođen je 23. februara 1929. godine kao Aleksij Ridiger (Aleksiй Mihaйlovič Ridiger) u estonskom gradu Talinu, u porodici ruskih emigranata.
Diplomirao je na Lenjingradskoj duhovnoj bogosloviji 1949. godine.
Postao je đakon 1950. godine, a kasnije sveštenik i monah i na Lenjingradskoj duhovnoj akademiji.
Aleksij Drugi postavljen je za episkopa Talina i Estonije 1961. godine, da bi tri godne kasnije bio izabran za arhiepiskopa.
Za mitropolita je izabran u 39. godini života.
Od 1986. godine do izbora za patrijarha bio je mitropolit Novgoroda i Lenjingrada.
6. juna 1990. godine, posle smrti patrijarha Pimena Aleksij je izabran za patrijarha Ruske pravoslavne crkve.
Na čelu Ruske pravoslavne crkve borio se protiv birokratizacije i klerikalizacije crkvene uprave.
Zagovarao je pomirenje crkve i države i otvorene puteve saradnje crkve i društvenih institucija.
Sa Srpskom pravoslavnom crkvom održavao je dobre odnose, a za vreme NATO bombardovanja 1999. godine zajedno sa Patrijarhom Pavlom služio je moleban za spas srpskog naroda.
Odlukom Svetog sinoda dužnost patrijarha do izbora novog poglavara obavljaće mitropolit smolenski Kiril.
- Izvor
- RTS
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.