BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ispod mulja mnogo dragulja

10.12.2008. god.

BIJELJINA - Veliko selo, udaljeno svega tri kilometra od Save, koliko i od graničnog prelaza Rača, i 18 kilometara od Bijeljine, puno staračkih domaćinstava, pre nekoliko dana i zvanično je mesto gde će, bez sumnje, dolaziti biolozi sa svih merijidana, ali i gosti. Seosku apatiju, kao grom iz vedra neba, prekinulo je otkriće ribica umbra krameri, poznatije kao mrguda, vrste čija evolucija traje više od 450 miliona godina!

Ribice je pronašao profesor Žarko Vikić, a prvi ih je determinisao dr Milenko Ćurčić, profesor Pedagoškog fakulteta u Bijeljini, ugledni biolog. I, kao po nepisanom pravilu, "nevernih Toma" nije manjkalo, pa je 3. decembra u Velinom Selu, ozvaničena potvrda o otkriću izuzetno retke žive vrste ribe u Evropi i svetu. U to su se uverili timovi biologa iz Srpske i Srbije, među kojima i stručnjaci Specijalnog rezervata prirode iz Zasavice, u kojem je broj mrgude neuporedivo manji, nego na levoj obali Save, u Velinom Selu.

Posle najave da će država preuzeti brigu o ovom rezervatu, za samo nekoliko dana cena placeva u ovom selu povećana je trostruko. Meštani ne kriju zadovoljstvo. Znaju da je ovo sjajna prilika da selo oživi. Navikli su, vele, da đaci i studenti iz sela odu zauvek, "pa, evo prilike da Laketića vir bude mesto za hiljadu i jednu lekciju".
Močvara Gromiželj je površine oko 1.300 kvadratnih metara.Stručnjaci su konstatovali da je reprodukcija mrgude masovna, da ima mnogo mlađi, od centrimetra, pa do starijih "primeraka". Ova ribica dostiže maksimalnu dužinu 13 centimetara. Mesto je, kako kaže profesor Ćurčić, kao božji dar, jer je omogućena
reprodukcija i posle 450 miliona godine kod ovih najstarijih kičmenjaka.
- Stručnjaci iz Zasavice dali su mi zapisnik na sedam strana. Oni su u Laketića viru ustanovili dosta biljaka, koje su, takođe, na evropskoj i svetskoj "crvenoj listi" - priča profesor Ćurčić. - Imamo biljke koje mogu da žive i kao vodene, akvatične i kopnene. Nema tog biologa koji neće doći da ih vidi sa svih meridijana, jer je to nešto što nestaje. Tako se jedna vrsta jagorčevine, koju ovde imamo u izobilju, u svetu vodi kao iščezla! Utvrdili smo bogatstvo slatkovodnih sunđera, insekata i larvi "vilinih konjica" čak i nekih koji su prava retkost u Evropi, kao i gmizavaca iz sveta kornjača, zmija. Sve to u poslednjih 15-20 dana.
Naš sagovornik kaže da su ga zvali profesori sa prirodno-matematičkih fakulteta od Tuzle i Sarajeva do Beograda, Ljubljane i Zagreba, tražeći da dođu i da vide blago močvare Gromiželj. Mnogi, kao ni on, nisu imali priliku da vide ove retke ribe i biljni svet.


ETNOZBIRKA SEMBERIJE
Na samo nekoliko stotina metara od Laketića vira, nalazi se imanje porodice Ćurčić. U velikom dvorištu prof. doktora Milenka Ćurčića već nekoliko godina nalazi se pod vedrim nebom, ali i u specijalno uređenim odajama domaćinstva, mnogobrojni eksponati koji svedoče o vremenu prošlom ovog dela Semberije.
Više od 400 eksponata dostupno je mnogobrojnim stanovnicima sa leve i desne obale Drine, ali i gostima iz inostranstva. Uz raritet kakav je riba mrguda, etnozbirka upotpunjuje turističku ponudu, ali i interesovanje naučnika za ovo pitomo selo nedaleko od Save.

V. MITRIĆ - B. MILOŠEVIĆ



  • Izvor
  • Večernje Novosti
  • Povezane teme


Komentara (1) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Kako se navodi u saopštenju, turski lider je potvrdio nameru Ankare da \"nastavi da teži miru\"


Ruske trupe izvele su raketne napade na ukrajinsku infrastrukturu u Odeskoj oblasti. Ukrajinske formacije napale su dronovima industrijsku zonu u gradu Kotovsku, Tambovska oblas


Nepotpisani sporazum se fokusirao na neutralnost Ukrajine i nudio joj bezbednosne garancije

  Ruske trupe su pogodile ukrajinske industrijske objekte u Dnjepropetrovsku i pogodile avion MiG-29 na parkingu za avijaciju na aerodromu Dolgincevo u Dnjepropetrovskoj oblasti. Ukrajins


Postrojenje General Dinamics u Kamdenu napravilo je bojeve glave za rakete Javelin poslate u Ukrajinu


Ostale novosti iz rubrike »