BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Nova bomba Kim Džong Una

Nova bomba Kim Džong Una
14.12.2013. god.


U KNDR je zbog veleizdaje pogubljen „čovek broj dva“ - stric Kim Džong Una. Jang Son Tek se smatrao jednim od najuticajnijih političkih radnika u zemlji. Među „čudovišnim zločinima“ koji mu se pripisuju jeste i prodaja zemlje u trgovinsko-ekonomskoj zoni Radžin-Sonon na rok od 50 godina jednoj od stranih država.

To je ili Kina, ili Rusija, izjavio je u intervjuu za „Glas Rusije“, stručnjak Instituta za Daleki istok RAN Konstantin Asmolov. Zona se nalazi severoistočno od KNDR, graniči se s kineskom provincijom Đilin i ruskom Primorskom pokrajinom. Tamo je posebno aktivna Kina – glavni saveznik KNDR i njen glavni trgovačko-ekonomski partner.

U leto prošle godine Jang Son Tek je s Kinom razmatrao pitanja zajedničkog razvoja ovih zona. Između ostalog, zone Radžin-Sonbon i zone na ostrvima koja se nalaze na reci Amnokan (Jaluđan) na granici s Kinom. Međutim, odmah nakon što je početkom ove nedelje stric Kim Džong Una razrešen svih dužnosti pojavila se verzija o tome kako je on na sve načine kočio razvoj ovih zona.

Ekspert Konstantin Asmolov je verovatnoću uticaja kineskog faktora na tragičnu sudbinu severnokorejskog političara prokomentarisao na sledeći način:

- Nailazim na veliki broj potpuno suprotnih signala. Video sam najrazličitije reakcije kineskih izvora na razrešenje Jang Son Teka. Jedni su tvrdili da je Jang vodio previše prokinesku politiku. Drugi da je Jang prigrabio za sebe trgovinu s Kinom i da se lično bogatio i da su upravo Kinezi predlagali da se Jang skine. Pošto je Jang kontrolisao trgovinu s Kinom videćemo koji će biti sledeći koraci Pekinga.

Međutim, orijentalista, profesor univerziteta Kunmin u Seulu Andrej Lanjkov sumnja u to da je Kina mogla da nagovori Kim Džong Una da odstrani Jang Son Teka:

- Optužbe na adresu Jang Son Teka su očigledno antikineskog karaktera. U vezi s kriminalnom delatnošću rečeno je da je prodavao dragocene resurse stranoj državi. A mogao je da ih prodaje samo Kini pošto je koordinirao kineski pravac u spoljnoekonomskoj delatnosti. Osim toga, Kina je praktično jedini kupac severnokorejskih resursa. Jang Son Tek je smaknut zbog toga što je previše aktivno radio s Kinezima. Zato bi bilo čudno misliti da je Kina mogla da lobira ili da pozdravi odluku o smaknuću Jang Son Teka. Sad će najverovatnije svi ovi sporazumi s Kinom biti ponovo razmotreni u korist KNDR.

A ako se situacija bude razvijala po ovom scenariju očigledno je da će još maglovitija biti perspektiva pozivanja Kim Džong Una u Kinu. Da li on namerava da je poseti? Po mišljenju Konstantina Asmolova,

- U principu, Kinezi imaju mnogo toga za razmatranje s Kim Džong Unom. Međutim, Kim Džong Un još nije bio u Kini. Prošle su dve godine, ali on nikuda nije otputovao. To se može objasniti na različite načine. Kako time da diže sebi cenu, tako i time da za svaki slučaj ne rizikuje da izađe iz zemlje.

Jedna od verzija pogubljenja rođenog strica glasi – Kim Džong Un se oslobađa uticajnih lica starije generacije radi učvršćivanja lične vlasti. Iz ovoga sledi da su u KNDR neminovne čistke. Čistke mogu početi, slaže se Konstantin Asmolov, ali ne toliko zbog ideoloških razlika:

- Nije stvar toliko u antipartijskoj grupi. Pravac Kim Džong Una pretpostavlja određenu legalizaciju paralelne ekonomije koja je veoma obrasla korupcijom. Ako se paralelna ekonomija legalizuje, a ne preseče komponenta korupcije, ona će progutati državni aparat. Imajući u vidu da je kontrola od strane mladog rukovodioca objektivno manja, zato što je mlad i nema administrativnog iskustva vrlo je verovatno da je Kim Džong Un došao dao zaključka da će zemlju spasiti masovna streljanja. Zasad se stvara hipoteza da je udarac po Jangu – udarac po pokušaju stvaranja sopstvenih klanova, čak ne toliko ideoloških, koliko korupcijskih. Sad će se ovo smatrati pretenzijama na jedinstvo partije i nanošenjem uvrede lično vođi. I zbog toga će se kažnjavati streljanjem.

Japan i Koreja su izrazili zabrinutost zbog pogubljenja „čoveka broj dva“ u KNDR. SAD se, sa svoje strane, konsultuju sa saveznicima. One prate razvoj situacije očekujući eventualne provokacije, kao i uticaj unutrašnjih političkih događaja u Severnoj Koreji na njenu spoljnu politiku.

Vladimir Fjodorov,



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: EPA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.

Moskva mora biti „primorana“ na mir kroz snagu, izjavio je ukrajinski lider.


Iako mnogi smatraju da je kuhinja samo funkcionalna, zapravo mož


Ostale novosti iz rubrike »