BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Kim Džong Un: vatra po štabovima?

Kim Džong Un: vatra po štabovima?
14.12.2013. god.


U Severnoj Koreji zbog državne izdaje osuđen je na smrt rođak lidera zamlje Kim Džong Una, Džang Son Tek. Do nedavno on je faktički bio čovek broj dva u partijskoj i državnoj hijerarhiji Severne Koreje, savetnik i učitelj Kim Džong Una. I odjednom takav nagli okret sudbine. Ali da li je to baš tako odednom?

Među čudovišnim krivičnim delima koja se inkriminišu Džang Son Teku je prodaja zemlje u trgovinsko-ekonomskoj zoni Radžin-Sonbon na rok od 50 godina jednoj od stranih država. Zona je nalazi na severoistiku Severne Koreje, graniči se sa Kinom i Primorskom pokrajinom RF. Posebno je aktivna tamo Kina – osvnovni saveznik Severne Koreje i njen glavni trgovinsko-ekonomski partner. Na leto prošle godine Džang Son Tek je razmatrao sa Kinom pitanja zajedničkog razvoja zone Radžin-Sonbon. Međutim, odmah pošto je početkom ove nedelje rođak Kim Džong Una bio smenjen sa svih dužnosti, pojavila se verzija da je on kočio razvoj ovih zona. Prema drugim izvorima, visoki činovnik je naprotiv vodio previše prokinesku politiku, držao je trogvinu sa Kinom i na tome se lično bogatio, na štetu interesima svoje zemlje.

Verovatnija je politička verzija osude Džang Son Teka. Među optužbama na njegov račun bile su vrlo zloglasne: formiranje antipartijske grupacije, pokušaj preuzimanja vlasti. Poslednje se u bilo kojoj zemlji sveta ne oprašta, a u zatvorenoj i žestoko autoritarnoj Severnoj Koreji tim pre. Očigledno je da se mladi svernokorejski lider Kim Džong Un kardinalnim metodama oslobađa uticajnih lica starije generacije radi jačanja režima apsolutne lične vlasti. Odatle sledi da će u Severnoj Koreji ponovo početi čistke u partijskom i državnom aparatu i u višem generalitetu.

Čistke mogu da započnu, slaže se ekspert Instituta za Daleki Istok RAN Konstantin Asmolov, mada ne samo i ne toliko iz ideoloških razloga.

- Ne radi se o antipartijkoj grupaciji. Kurs Kim Džong Una pretpostavlja između ostalog određenu legalizaciju paralelne ekonomije u Severnoj Koreji. A ona je prilično orezla u korupciji. I ako se paralelna ekonomija legalizuje, a korupciona komponenta ne odreže, ona će progutati državni aparat. Tim pre što je rukovodilac zemlje mlad, bogatog administrativnog iskustva on nema. Sasvim je verovatno da u tim uslovima Kim Džong Un kao odlučan čovek došao je do zaključka da će zemlju spasiti samo žestoke represije. Očigledno da je udar po Džang Son Teku udar po pokušaju da se formiraju sopstveni klanovi, pri tome čak ne toliko ideološki, koliko korupcioni. Sada će se to smatrati posezanjem na jedinstvo partije, nanošenjem uvrede lično voždu. I zato kažnjavati streljanjem.

Međutim Japan i Južna Koreja izrazile su zabrinutost zbog osuđivanja na smrt čoveka broj dva u Severnoj Koreji. SAD sa svoje strane konsultuju se sa svojim saveznicima. One prate razvoj sitaucije između ostalog očekujući moguće provokacije, kao i delovanje unutarpolitičkih događaja u Severnoj Koreji na njenu spoljnu politiku.

Vladimir Fjodorov,



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: EPA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.

Moskva mora biti „primorana“ na mir kroz snagu, izjavio je ukrajinski lider.


Iako mnogi smatraju da je kuhinja samo funkcionalna, zapravo mož


Ostale novosti iz rubrike »