BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Gasni aranžman: Miler dolazi i preti

Gasni aranžman: Miler dolazi i preti
05.12.2008. god.

Ukoliko Srbija ne proda „Gaspromu” svoju naftnu kompaniju, Rusija neće dozvoliti uvoz „Fijatovih” vozila iz Kragujevca

Aleksej Miler, predsednik upravnog odbora „Gasproma”, susrešće se danas s predsednikom Srbije Borisom Tadićem, potvrđeno je juče „Politici” u predsedničkom kabinetu. Sve do zatvaranja prvog izdanja našeg lista bilo je spekulacija da prvi čovek „Gasproma” danas neće doći u Srbiju i da ceo aranžman može pasti u vodu, s veoma neugodnim posledicama po našu zemlju. Izvor ove informacije bio je Dmitrij Mališev, visoki funkcioner „Gaspromnjefta”, koji je juče pre podne na pregovorima sa srpskom stranom rekao da Miler neće doći zbog zatezanja Srbije. Nešto kasnije, mnogi su pretnju Mališeva protumačili kao svojevrstan pritisak na državne zvaničnike Srbije, a potom je stiglo i nezvanično „tumačenje” da je Miler hteo da izbegne susret s novinarima i da se u četiri oka vidi s predsednikom Srbije.

Iako je bilo najavljeno da bi ugovor za NIS danas mogao biti potpisan, Miler tokom susreta s predsednikom Tadićem najverovatnije neće ništa parafirati, već će ovo biti još jedna prilika da se „ukrste” ponude srpske i ruske strane i utanače detalji kako bi do Nove godine došlo do realizacije međudržavnog sporazuma na koji se čeka od 25. januara, kada je ovaj dokument potpisan u Moskvi.

Razlog zbog kojeg se parafiranje kupoprodajnog ugovora o preuzimanju 51 odsto akcija NIS-a odlaže na još neko vreme je to što srpska strana ni posle prošlonedeljne runde pregovora s Dmitrijem Mališevom, savetnikom predsednika upravnog odbora „Gaspromnjefta”, nije dobila čvrste garancije da će magistralni gasovod Južni tok preći preko teritorije Srbije.

Srbija je kao garanciju predložila Rusiji da do početka gradnje gasovoda našoj zemlji isporučuje gas po nižim cenama, na šta nije dobila odgovor. „Gasprom” ostaje pri stavu da Međudržavni sporazum, ratifikovan i u Skupštini Srbije, to podrazumeva, kao i da dodatne garancije nisu potrebne. Stoga i ne pristaju na zahtev Srbije da se potpiše jedan krovni ugovor i tri pojedinačna koji će garantovati završetak čitavog posla – gradnju Južnog toka, podzemnog skladišta u Banatskom Dvoru i kupovinu 51 odsto akcija NIS-a.

„Gasprom” je glat odbio i srpski predlog da se odmah potpiše kupoprodajni ugovor za NIS, ali da im se taj paket zvanično preda na upravljanje pošto počnu da grade gasovod. Odbili su i predlog da se pored 51 odsto NIS-a preuzme i dodatnih 19,5 odsto akcija za koje je Rusi trebalo da plate još oko 700 miliona evra, jer to sporazumom nije ni bilo predviđeno.

Čašu je prelilo to što Rusi, kako stvari stoje, nemaju nameru da sami obezbede 500 miliona evra za modernizaciju NIS-a, već da to učini sam NIS tako što će se kreditno zadužiti, nakon čega bi „Gaspromnjeft” vraćao pozajmicu umesto njih. Srpska strana ih je zato proteklih dana tokom pregovora i pitala zašto bi im onda prodavala kompaniju, kada NIS sam treba da investira u revitalizaciju.

Interesantno je i to da su i Rusi zatražili da dok traje modernizacija rafinerija oni uvoze derivate koji zadovoljavaju standarde „evro pet” i njima snabdevaju celo srpsko tržište, a pri tom bi Uredba o zabrani uvoza derivata i dalje bila na snazi. Pri tom u ovom času niko od njih ne može da kaže kakva je sudbina rafinerije u Novom Sadu, koja je poslednjih godina radila povremeno, tim pre što duplirane količine koje Rusi planiraju da prerađuju mogu da proizvedu samo u Pančevu, bez puštanja u rad postrojenja u Novom Sadu.

Aleksej Miler, predsednik upravnog odbora „Gasproma” danas u Beogradu
Ostalo je nerešeno i pitanje „Petrohemije”. Rusi nisu za sada pokazali interesovanje da je preuzmu u paketu sa NIS-om, za šta bi platili još oko 100 miliona evra.

Očekuje se da danas tokom „tajne” posete prestonici Miler, kako su našem listu potvrdili izvori bliski ruskom pregovaračkom timu, predoči predsedniku da Rusi ne odstupaju ni od jedne tačke navedene u Međudržavnom sporazumu i Protokolu o NIS-u, kao i da se uopšte ne dovodi u pitanje početak gradnje Južnog toka. Ruska garancija da će gasovod proći preko naše zemlje jeste to što su potpisivanju u Moskvi prisustvovali bivši predsednik Vladimir Putin i predsednik Srbije Boris Tadić!

Visokoj delegaciji Srbije bile bi predočene i sve posledice istupanja iz tog sporazuma. Ukoliko bi Srbija, dakle, odustala od celog aranžmana, izgubila bi gasovod, a austrijski OMV bi prema njihovim procenama za godinu, dve kupio NIS.

Cela stvar bi išla dotle da, ukoliko kupoprodajni ugovor za NIS ne bi bio potpisan do 31. decembra 2008, Rusija tuži Srbiju pred međunarodnim sudom zbog neispunjavanja preuzetih obaveza iz Međudržavnog sporazuma.

Takav spor bi dodatno mogao da iskomplikuje ekonomske i političke odnose dveju zemalja, a pod znakom pitanja bi bio i izvoz „Fijatovih” automobila u Rusiju. Jer, ukoliko propadne naftno-gasni aranžman, kakav bi interes imala Rusija da proširi listu za bescarinski uvoz vozila u svoju zemlju, što je bio osnovni razlog zašto je „Fijat” i ušao u kragujevačku „Zastavu”.

Iako će politička odluka presuditi u čitavom ovom poslu, čini se da će žrtve u celoj priči ponovo biti potrošači gasa – domaćinstva i industrija, budući da „Srbijagas” do sada još nije ugovorio nove količine tog energenta za narednu godinu, a ugovor za ovu ističe do kraja decembra.

Predviđeno je bilo da se danas u paketu s potpisivanjem kupoprodajnog ugovor za NIS reši i ovo pitanje. Kako stvari stoje, odlaže se do narednog susreta s ruskim zvaničnicima.

Jasna Petrović

------------------------------------------------------------------

Dačić: Učiniti sve da se gasni sporazum realizuje

Zamenik premijera Ivica Dačić izjavio je juče da Srbija treba da učini sve da se energetski sporazum sa Rusijom realizuje do kraja, ali i da zaštiti svoje interese.

„Vlada je jedinstvena u stavu da treba ići ka realizaciji sporazuma i naći pravne formulacije da Srbija zaštiti neke svoje interese od eventualne mogućnosti da se gasovod ne izgradi zbog nekih objektivnih razloga”, rekao je Dačić.

On je upozorio da treba voditi računa „da nekim novim pitanjima i uslovima” ne dovedemo do prekida realizacije sporazuma i „izgubimo velikog političkog saveznika”. „Takođe, treba biti iskren i reći da li neko postavlja sva pitanja u vezi sa sporazumom da bi zaštitio srpske interese ili da bi revidirao političke odnose sa Rusijom, ili možda neko želi da proda NIS nekoj drugoj kompaniji”, naveo je zamenik premijera.

Beta

-------------------------------------------------------

Zahtev za ocenu ustavnosti sporazuma

Predsednik Liberalno demokratske partije Čedomir Jovanović zatražio je juče od predsednice Ustavnog suda Srbije Bose Nenadić da bez odlaganja pokrene postupak ocene ustavnosti energetskog sporazuma sa Rusijom.

Jovanović smatra da energetski sporazum s Rusijom ugrožava vitalne interese našeg društva kroz kršenje antimonopolskih zakona, Zakona o privatizaciji i zaštiti životne sredine, dodajući da su pojedine odredbe sporazuma direktno suprotne Ustavu Srbije, zbog čega je ceo sporazum nelegalan.
 



  • Izvor
  • Politika
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Ostale novosti iz rubrike »