BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Odnos crkve i države kao u komunizmu

Odnos crkve i države kao u komunizmu
01.12.2008. god.

Direktor Komisije za crkvu i društvo i pomoćnik generalnog sekretara Konferencije evropskih crkava iz Brisela, Ridiger Nol zabrinut je i uznemiren što Mitropolija crnogorsko- primorska u Bajicama ne može da obavlja bogosluženje, jer su, kako je kazao, druge grupe okupirale crkvu i promijenile bravu na njoj. On je na jučerašnjoj konferenciji za novinare istakao da je obaviješten i o incidentima koji su se desili u Dragovoljićima, gdje je policija uhapsila 65 ljudi, samo zato što su izražavali svoje mišljenje javno, na šta su, tvrdi on, imali pravo.
- Čuli smo i za okupljanja ispred Cetinjskog manastira, gdje je MCP obavljala liturgiju. Posebno je zabrinjavajuće to što ni na jednu tužbu Mitropolije crnogorsko-primorske nije odgovoreno. Očekujemo brzo da će se svi ti slučajevi riješiti i da se što prije u Crnoj Gori počnu implementirati evropski zakoni i standardi - izjavio je Nol.
On je naglasio da su u Crnu Goru došli na poziv Srpske pravoslavne crkve (SPC) i Mitropolije crnogorsko -primorske, jer je, kako je kazao, SPC kanonska crkva u Crnoj Gori, a ujedno i članica Konferencije evropskih crkava. Predstavnici KEK-a minula tri dana u Crnoj Gori razgovarali su sa predstavnicima MCP i Vlade o položaju vjerskih zajednica i obezjeđivanju neometanog ispoljavanja vjerskih prava i sloboda. Nol je istakao da je razgovarao sa ministrima pravde, unutrašnjih poslova i ljudskih i manjinskih prava, Mirašom Radovićem, Jusufom Kalamperovićem i Fuadom Nimanijem. Očekuje da će sastanci sa predstavnicima Vlade rezultirati "nekim hitnim postupcima", prije velikih vjerskih praznika, koji dolaze.
- EU je na putu da usvoji Lisabonski ugovor, koji poziva na otvoreni dijalog između vjerskih zajednica i Unije. Taj dijalog treba da uspostavi i crnogorska vlast. Očekujem da svaka crkva i vjerska zajednica u Crnoj Gori može da obavlja svoju službu mirno i neometano - očekuje Nol.
On je ocijenio da su tokom boravka u Crnoj Gori shvatili da crnogorska Mitropolija doprinosi dobrostanju naroda i njegovoj duhovnosti. Da je u Crnoj Gori neophodno što prije donijeti zakone koji će regulisati odnos između države i vjerskih zajednica, i o restituciji crkvene imovine, slažu se predstavnici KEK-a i Mitropolije.
Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije poručio je da je krajnji momenat da se u Crnoj Gori uspostavi kontakt između države i crkve. On je naveo da je u Crnoj Gori posljednje dvije decenije došlo je do radikalnih promjena, ali se odnosi države i crkava još regulišu anahronim komunističkim zakonom iz 1977. godine.
- Na osnovu tog zakona, 17. januara 2000. godine registrovana je nova vjerska zajednica u policiji, takozvana CPC, koja je s obzirom na postojeći pravni vakuum, unijela određeni haos u te odnose. Taj pravni haos posljedica je nepoznavanja regulisanja odnosa crkava i vjerskih zajednica u savremenim državama - izjavio je Amfilohije.
Prema njegovim riječima, "sada kada Crna Gora stremi ka ulasku u EU, neophodno je da odnos crkve i države i poštovanje ljudskih prava bude regulisano na zdrav i međunarodno pravno utemeljen način".
Mitropolit Amfilohije je naglasio da se pravna nesigurnost odražava čak i u izjavama čelnika pojedinih državnih organa, kao što je Skupština te u nekim medijima, kao i nepoimanju istorijskih prava crkve koja u Crnoj Gori kontinirano postoji 800 godina i te novoformirane vjerske zajednice.
- Ta novoformirana vjerska zajednica ima pravo da postoji i stiče imovinu, ali od trenutka osnivanja, kao i da gradi bogomolje ako želi - dodao je mitropolit Amfilohije. Na novinarsko pitanje da li CPC ima pravo da gradi crkvu u Dragovoljićima, on je odgovorio da ima, ali je pitanje na koji način.
- Ako time provocira najveći broj stanovnika Dragovoljića i prelazi preko njihovih imanja, onda prvo mora to da riješi. Osnovna dogma te vjerske zajednice je forsiranje nacionalnog, kao odlučujućeg momenta za crkvu, što ne postoji nigdje na svijetu - tvrdi mitropolit crnogorsko-primorski.
Prema njegovim riječima, osnovni problem je pokušaj da se pravno afirmiše ta zajednica i da ona, ne samo da ima pravo da stiče imovinu, nego i da retroaktivno svojata ime, dostojanstvo i imovinu jedne ustanove, koja kontiniurano postoji kroz vjekove.
- Iza tog problema stoje određene partijske strukture, i to one koje su izrasle iz partijske ateističke provinijencije, koje nemaju dubljeg saznanja o crkvi, kao ni njenom mjestu i ulozi u društvu - ukazao je mitropolit Amfilohije.
Izvršni sekretar za ljudska prava i komunikacije KEK-a Elizabeta Kitanović pojasnila je da ta organizacija okuplja 125 hrišćanskih crkava, koje predstavlja u evropskim institucijama i UN.

Čardak ni na nebu ni na zemlji

Mitropolitu Amfilohiju nije jasno zašto je ukinuto ministarstvo vjera, koje je nekad funkcionisalo u Crnoj Gori.
- Nakon toga crkva se nalazi kao čardak ni na nebu ni na zemlji. Ne znamo kome da se obratimo i ko je u državnim strukturama zadužen za crkvu i za njene probleme - u nedoumici je Amfilohije.

Sramota za državu

Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije kaže da je neophodno poboljšati efikasnost sudova, jer sudska vlast ne funkcioniše.
- Ne samo zbog neefikasnosti, već i zbog nametanja određenih ideoloških razloga sudijama da donose presude, koje ne odgovaraju stvarnom stanju. Zbog svega toga dolazi do nezdravih sukoba, koji su sramota i za crkvu i državu- rekao je Amfilohije.

Agresivnost CPC

Upitan da li nakon razgovora sa Kalamperovićem očekuje da će vjerski praznici proteći mirno, mitropolit Amfilohije je odgovorio da se tome nada, ali da imajući u vidu agresivnost takozvane CPC nije siguran u to.



  • Izvor
  • Dan
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ruske snage su ponovo izvele raketne udare na pozicije ukrajinske PVO u Odeskoj oblasti. Ukrajinske formacije su, sa svoje strane, napale bespilotnim letelicama naftne baze u stanicama Pavlovska i...


U ovom vremenu, kada je predsjednik Dodik iznio prijedlog o mirnom razdruživanju Republike Srpske i Muslimansko-Hrvatske Federacije i to kao odgovor na razvlašćivanje Srpske i na proces stvaranja države...


  Ruske snage su u protekla 24 sata pogodile mete u nekoliko pozadinskih oblasti teritorije pod kontrolom kijevskog režima. Konkretno, ponovo su uništile lansere S-300 u oblasti Mirgoroda u Poltavskoj...

Globalna većina sve više pokazuje svoje nezadovoljstvo poretkom zasnovanim na zapadnim pravilima, ali da li će Kremlj to iskoristiti?


U Moskvi se ozbiljno shvataju izjave američkog predsedničkog kandidata, izjavio je ruski lider


Ostale novosti iz rubrike »