Šta će biti posle „ukrajinskog proleća“?
To što se dešava trenutno u Kijevu ne može se nazvati protestima proevropskog stanovništva. To je državni udar sa očiglednim znaicima spoljne intervencije. Kada pripadnici ultranacionalističkih organizacija pokušavaju da zauzmu na juriš administraciju predsednika, a opozicija stvara u zauzetoj kijevskoj gradskoj većnici paralelne organe lokalne vlasti, nema smisla govoriti o političkoj borbi.
Scenario odvajanja Ukrajine od Rusije uz pomoć asocijacije sa EU polako je prerastao u pravo „ukrajinsko proleće“. Sada je već očigleedno da će postojeću ukrajinsku vlast pokušati da smene ili liše mogućnosti da utiče na događaje u zemlji, tačnije izbor se vrši između žestokog i „blagog“ prevrata. Da su pripadnici desničara koje su pripremili zapadni instruktori uspeli da zauzmu administraciju predsednika, Jacenjuk i Kličko bi već proglasili sebe novim zakonitim vlastima Ukrajine. Neuspeh juriša i odlučna dejstva Janukoviča su promenila njihov diskurs, i sada oni moraju da govore o nekim provokatorima koje su očigledno u Kijev dovezli marsovci, a ne galicijski „evrointegratori“.
U nastaloj sitauciji postoji jedan ozbiljan plus: Janukovič, njegovo najbliže okruženje i što je najvažnije značajni deo Partije regiona već su spoznali ili se nalaze u procesu spoznaje da više nemaju povratka. Ako Janukovič gubi vlast, očekuje ga zatvor ili sudbina Gadavija. Njegovo najbliže okruženje očekuju iste perspektive. Na desetine hiljada „regionala“ na licu mesta u grču zamišlja šta će sa njima i njihovim porodicama uraditi „evrointegratori“ koji dođu na vlast sa upečatljivim nacionalističkim sklonostima. Za ove hiljade funkcionera sasvim lojalnih Janukoviču, gubitak dužnosti i biznisa biće najmanja posledica dolaska na vlast „novih narandžastih“.
Prelazak nekih oligarha koji su se nedavno nalazili u koalicionim ili kvazineutralnim odnosima sa Janukovičem na stranu evromajdana izveo je prirodnu „čistku“ predsednikovog okruženja. Na nedavnom vanrednom savetovanju u Mežgorju sa predsednikom je radio samo najbliži krug proverenih saradnika. To može da se smatra signalom da je Janukovič prestao da traži balans između nekoliko grupacija i da odustaje od kompromisa. U tom kontekstu ukrajinskom predsedniku veoma bi koristila finansijska nezavisnost od oligarha. Mogućnost da se dobije ova nezavisnost postoji, ako Moskva dozvoli da se prebace finansijski tokovi od prodaje gasa u Ukrajini na Janukoviča, potpuno uklonivši iz sheme ukrajinske oligarhe. Glasine o sličnom razvoju događaja uporno cirkulišu u kijevskoj sredini bliskoj politici. Ako ovaj scenario bude realizovan, Janukovič će moći da pređe na gušenje snaga i grupacija koje prete ukrajinskom ustavnom uređenju. Snage Partije regiona, nadahnute čvrstom verom da ih centralna vlast neće izdati i neće pokleknuti pred Zapadom, sasvim će izaći na kraj sa tim zadatkom.
Ako evrointegratorima ipak pođe za rukom da zazmu vlast u Kijevu, to se ne može smatrati krajem borbe za Ukrajinu. Stanovništvo Juga i Istoka, pod rukovodstvom lokalnih „regionalaca“ ima sve šanse da pređe na scenario građanskog rata. Oni više neće imati šta da gube, pošto će ih nova vlast garantovano lišiti vlasništva i slobode. Svojim zahtevima aktivisti „evromajdana“ radikalizuju one regione zemlje čiji stanovnici su protiv evrointegracija i zalažu se za zbližavanje sa Rusijom. U uslovima uspostavljanja otvoreno rusofobske vlasti u Kijevu, regionalni rukovodioci Juga i Istoka mogu da je ne priznaju i da preduzmu konkretne mere za odvajanje svojih regiona od Ukrajine. Rascep zemlje je faktički već oslikan. Postoje jasne „demarkacione linije“ koje očigledno dele Ukrajinu po etničkoj, lingvističkoj i političkoj pripadnosti. Na koji način će Rusija uticati na procese u tim regionima u slučaju realizacije ovog scenarija otvoreno je pitanje. Scenario raspada Ukrajine nosi kolosalne rizike za sve geopolitčke faktore u Evropi, što ostavlja određenu nadu u kompromisno rešenje ukrajinskog pitanja.
Evromajdan se odvija u vreme vrlo nepovoljno po Rusiju. Ona treba da osigura zimski tranzit preko ukrajinskog sistema za transport gasa u Evropu. U tom kontekstu za Moskvu je vrlo važno očuvanje bar relativnog mira u Ukrajini i sigurnosti da ga zapadne oblasti neće blokirati.
Naredni dani će pokazati čime će se završiti „ukrajinsko proleće“: stvaranjem uporišta rusofobije i poligona NATO-a u Ukrajini, njenim raskolom ili pretvaranjem Janukoviča u oštrog političara koji gradi tvrdu vertikalu vlasti bez uticaja oligarhije.
Valentin Mindrešesku,
- Izvor
- Glas Rusije, foto: EPA/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.