Ukrajina: Slični uslovi bili postavljeni Srbiji koja je na sopstvenoj koži osetila dramatične scenarije obojenih revolucija
Ne bismo hteli da mislimo da se u Evropi danas planira nova narandžasta revolucija u Kijevu – tako je prokomentarisao dramatični razvoj situacije oko Ukrajine stalni predstavnik Rusije u EU Vladimir Čižov. Ipak razvoj događaja sumnjivo podseća na već odrađene u Srbiji, Gruziji i istoj toj Ukrajini scenarij. Prvo se realizuje velika propagandna obrada javnog mnjenja u smislu potrebnom Zapadu. A ako vlasti pokušaju da deluju u drugom pravcu, organizuju se masovna antivladina istupanja nasilnog karaktera, koja se prikazuju kao dejstva demokratski raspoloženih masa protiv antinarodnog režima.
Odbijanje predsednika Janukoviča da potpiše dokumenta o asocijaciji Ukrajine sa EU imalo je pre svega ekonomsko-finansijsku pozadinu. Evo kako je prokomentariosa ovu situaciju za Glas Rusije predsednik Evropskog Centra za geopolitičku analizu u Varšavi Mateuš Piskorski.
- Kijev je do poslednjeg trenutka vodio pregovore sa Briselom o krajnje važnom po sebe pitanju: da li će EU dati Ukrajini dovoljnu finansijsku pomoć kako bi se kompenzovali ogromni gubici od promene ekonomske orijetnacije sa Moskve na Brisel? Ali jasan odgovor u Viljnusu nije bio dat. Krivica za fijasko programa Istočno partnerstvo leži između ostalog na ministru spoljnih poslova Poljske Radoslavu Sikorskom, koji je bio jedan od tvoraca ovog projekta. Pri tome da primetim da Poljska ne poseduje jake poluge unutar EU za rešavanje strateških problema u sferi ekonomije i finansija.
Sporazum koji je Brisel ponudio Kijevu za potpisivanje principijalno se razlikuje od dokumenata sa sličnim nazivom (sporazuma o stabilizaciji i asocijaciji) koje EU sklapa sa zemljama kandidatima. U njima je zaista propisana mapa puta pridruživanja pojedine države EU i sadrže se konrektne obaveze strana. Sporazumi za bivše zemlje SSSR ne nose konkretne obaveze za njihov prijem u evropske redove. A zahtevi im se postavljaju.
Tako u ravnopravan izlazak na evorpska tržišta ukrajinski proizvođači ne treba da se nadaju. A gubitak tržišta Carinskog saveza (Rusija, Belorusija, Kazahstan) od 170 miliona ljudi postaće realna činjenica. Pa i već izračunate gubitke od 160 milijardi evra koje prognoziraju ukrajinski ekonomisti niko u EU neće kompenzovati.
Slični uslovi su sada postavljeni Srbiji koja je na sopstvenoj koži osetila dramatične scenarije obojenih revolucija. Pred mikrofonom Glasa Rusije je član Starešinstva srpske stranke Dveri Srđan Nogo.
U EU već otvoreno je počelo da se govori o uvođenju sakncija protiv ukrajinskog rukovodstva. Zapad nastavlja da povećava stavke u svojoj ukrajinskoj igri, bez obzira na to, a tačnije računajući na to da slična politika preti daljom destabilizacijom situacije u suverenoj državi.
Petar Iskenderov,
- Izvor
- Glas Rusije, © Kollaž: «Golos Rossii»/ vostok.rs
- Povezane teme
- Srbija
- Ukrajina
- EU
- odnosi
- geopolitika
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.