Zvuci i boje rusko-holandske godine
Među muzičkim događajima rusko-holandske godine koncerti orkestra Konsertgebau nesumnjivo su najznamenitiji. Makar iz tog razloga što je jedan od najboljih simfonijskih kolektiva u Evropi poslednji put istupio pred ruskim građanima pre 39 godina. Devet poslednjih godina na njegovom čelu je Maris Jansons, istaknuti ruski maestro. Njega vrlo dobro znaju i cene u Evropi: Jansons je paralelno i glavni dirigent orkestra Bavarskog radija iz Minhena.
Za odličan rad sa ovim kolektivima maestro je dobio prestižne nagrade. 2. novembra u Amsterdamu on je bio posvećen u viteza Ordena Holandskog lava, a na leto Bavarska akademija lepih umetnosti mu je uručila Nagradu Ernsta fon Simensa, takozvanu Nobelovu nagradu za muziku. Maris Jansons se odnosi prema svoja dva orkestra očinski, on kaže:
- Ako pitate roditelje, oni ne mogu da vam kažu koga vole više. Ja ću takođe reći: ne znam koga volim više. Sve vreme treba da mislim kako bi apsolutno objektivno, stopostotno posvećivao svoju energiju, svoje vrem esvakom orkestru potpuno u jednakoj meri. I osnova za ljubomoru kod muzičara nema.
Nastupi Konsertgebau u Peterburgu i Moskvi su lep finalni akrod rusko-holandske unakrsne kulturne godine. Ipak njen odjek će se čuti u čitavom nizu različitih umetničkih akcija. Između ostalog u Moskvi to je izložba pod nazivom Više od romantizma – ona spaja rusko i holandsko slikarstvo s početka 19. veka. A u Holandiji, u Lajdenu, slična ekspozicija predstavlja radove ruskih i holandskih umetnika s početka 20. veka i naziva se Viđenja novog sveta. Izložbi će u toku čitave unakrsne godine biti posebno mnogo. I ni o jednoj ne može da se kaže da je obična, primetio je specijalni predstavnik predsednika RF za međunarodnu kulturnu saradnju Mihail Švidkoj.
- Kulturne godine omogućavaju da se akumuliraju ozbiljna sredstva za projekte koji su u obično vreme nemogući. I u otm smislu samo otvaranje Godine Rusije u Holandiji, kada smo prikazali jedinstvenu kolekciju Petra Prvog, to je izuzetan korak. Isto kao što nikada nismo videli u Rusiji Pita Mondrijana u takvom obimu u kojem je on predstavljen u Tretjakovskoj galeriji. Ili, na primer, Holandski grupni portret: to je izuzetna izložba – sa kolosalnom istorijom oko sebe i tako dalje.
Jednom reči, Holandski grupni portret može da se vidi u Moskovskom muzeju likovnih umetnosti do početka januara. Pred kraj Godine Rusija-Holandija moskovska publika će imati i muzičke utiske: melomani sa nestrpljenjem očekuju ruske premijere dela najvećeg savremenog holandskog kompozitora Luja Andrisena. Delo se naziva Država i napravljeno je po čuvenom Platonovom dijalogu o idealnom državnom uređenju...
Olga Bugrova,
- Izvor
- Glas Rusije, © Kollaž: «Golos Rossii»/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.