Kosovo: Stigli Amerikanci
Sjedinjene Američke Države prepustile kosovskim liderima odluku o planu generalnog sekretara UN o razmeštanju Euleksa. Kosovski zvaničnici i dalje odbijaju dokument, tvrdeći da narušava "teritorijalni integritet" Kosova. Albanci spremaju demonstracije. Jeremić: Podela nije opcija, Euleks kao UNMIK.
Pomoćnik američkog državnog sekretara Danijel Frid sastao se tokom dana sa kosovskim liderima u još jednom pokušaju zapada da pronađe izlaz iz ćorsokaka u koji je zapala diplomatska ofanziva usmerena ka stvaranju pravnog okvira za raspoređivanje oko 2.000 službenika misije EU.
Frid je, nakon sastanka sa kosovskim liderima, rekao da SAD smatraju da vlada u Prištini sama treba da donese odluku o tome da li će prihvatiti plan Ben Ki-muna.
"Vlada Kosova je vlada suverene države koja treba da sasluša druge, ali da sama odlučuje o interesima svoje države", rekao je Frid, objašnjavajući da je plan o šest tačaka je privremeno rešenje.
"SAD su pokazale da uvek kada imate bilo kakav problem, treba da imate u vidu da smo uvek održali reč koju smo dali", rekao je Frid, pozivajući kosovske Albance da još jedan put dobro razmisle pre nego što i konačno odbace plan šefa UN.
Posle više od nedelju dana teških pregovora između predstavnika vlasti u Prištini i međunarodnih zvaničnika, raspoređivanje Euleksa, koje je najavljivano za početak decembra, pod velikim je znakom pitanja, te se donedavni "siguran početak" rada misije, poslednjih dana pretvotrio u "neizvestan".
Fridov dolazak u Prištinu u priličnoj je meri obradovao kosovske lidere, jer su prethodnih dana bili suočeni sa salvama nezadovoljstva pregovarača EU, pa od Amerikanca očekuju znatno više razumevanja za razloge zbog kojih odbijaju da pristanu na dogovor između Beograda i Ujedinjenih nacija.
"Poseta američkog zvaničnika može doprineti rešavanju nesporazuma koji su iskrsli nakon što je generalni sekretar UN, bez dogovora sa Prištinom, izašao sa predlogom o rekonfiguraciji međunarodnog prisustva na Kosovu", rekao je premijer Kosova Hašim Tači.
"Kosovo neće promeniti stav. Tačke tog plana se moraju promeniti", rekao je Tači.
Tačijeva vlada se nada podršci SAD u odbijanju kompromisnog rešenja koje bi vodilo raspoređivanju Euleksa, obzirom da je uloga Vašingtona u celom procesu dolaska evropskih "misionara" na Kosovo proteklih meseci, uprkos najavama da će u Euleksu biti i 88 Amerikanaca, bila prilično mlaka.
Jeremić: Podela nije opcija, Euleks kao UNMIK
Šef srpske diplomatije Vuk Jeremić rekao je da "podela nije na stolu i nije predmet diskusije oko šest tačaka*.
"Dogovor oko šest tačaka podrazumeva izvestan režim u kome UN imaju precizno definisanu ulogu. Što se tiče Euleksa, onog trenutka kada se potvrdi statusna neutralnost Euleksa, otvara se prostor za punu saradnju na čitavoj teritoriji Kosova", rekao je Jeremić Radio-televiziji Srbije.
"Najvažnije je da se obaveže na statusnu neutralnost i da preuzme određene inegerencije od UNMIK-a prema rezoluciji 1244 i da aktivnosti na terenu sprovodi kao i UNMIK, prema rezoluciji 1244, rekao je Jeremić.
Ivanović skeptičan
Državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović skeptičan je oko ciljeva Fridove posete, naglašavajući da "ne veruje da su kosovski Albanci samostalni u odluci" da se odupru planu generalnog sekretara UN.
"Mislim da i nekim velikim silama ne odgovara da se kroz afirmaciju plana od šest tačaka ojača uloga UNMIK-a. Rekonfiguracija UNMIK-a podrazumeva i smanjenje broja i istovremeno jačanje uticaja", naglasio je on.
Mislim da kosovskim Albancima kao da nije stalo do normalizacije situacije i kao da ne prihvataju da je Srbija u skladu sa pismom Ban Ki Muna dobila iz Njujorka zadatak da radi na nekim pitanjima zajedno sa misijom UN", rekao je Ivanović.
Tači i predsednik Fatmir Sejdiu, posle niza susreta sa zapadnim zvaničnicima, nisu promenili odluku o odbijanju plana UN, ali su, istovremenom, uspeli da navuku priličan gnev međunarodnih pregovarača, koji su se prilično oštro obrušili na prištinske lidere, tvrdeći da "nije istina da nisu bili upoznati sa tokom pregovora" sa Beogradom.
Istovremeno, najviši zvaničnici Srbije upozorili su da promena plana "ne dolazi u obzir", te da će svaki pokušaj da se menja sadržaj dokumenta značiti i odbacivanje u Savetu bezbednosti UN.
Najava demonstracija u Prištini
Zakasnela reakcija Tačija i Sejdiua u najvećoj je meri proizvod pritiska opozicije i bivših pobunjenika iz Oslobodilačke vojske Kosova, koji su vladu u Prištini upozorili da se "ne igra sa teritorijalnim integritetom Kosova", naglašavajući da bi prihvatanje plana Beograd-Njujork, predstavljalo uvod u masovne demonstracije i, moguće, sukobe.
Test snage protivnika plana generalnog sekretara UN Ban Ki-muna zakazan je za sredu, kada će u Prištini biti održane demonstracije nekoliko nevladinih organizacija, uključujući i pokret za samoopredeljenje "Vetevendosje", koji je Tačija već nazvao "kolebljivcem".
Tači je, na optužbe odgovorio rekavši da kosovske institucije ne prihvataju predlog od šest tačaka, upozoravajući da se ni jedna odluka "više ne može doneti bez pristanka Prištine".
Plan predviđa da će lanac komandovanja lokalnom policijom u srpskim sredinama i posle raspoređivanja Euleksa ostati manje ili više nepromenjen, dok će deo novaca prikupljen naplaćivanjem dažbina na administrativnim prelazima na severu, ostati u rukama lokalnih Srba.
Zapadni zvaničnici odbacili su primedbe kosovskih Albanaca da plan u šest tačaka zadire u suverenitet, smatrajući da Banov predlog samo priznaje stvarno stanje na trerenu, obzirom da vlasti u Prištini, ionako, nemaju nikakvu kontrolu nad sredinama u kojima Srbi čine većinu.
Istraga tapka u mestu
Kosovska policija još uvek nije uspela da raspetlja okolnosti pod kojima je u petak uveče bačena bomba na sedište misije EU u Prištini, ali su zapadni diplomati taj incident, kao i pucnjavu u Kosovskoj Mitrovici, ocenili kao očigledan pokazatelj da tenzije na Kosovu rastu. Upravo zbog toga, kosovska policija odlučila je da poveća bezbednosne mere pored objekata međunarodnih institucija.
Istragom o bombaškom napadu na kancelarije EU otkriveno je da je aktivirano između 100 i 200 grama eksploziva TNT, ali bez ikakvih nagoveštaja ko je odgovoran za bombašku akciju, posebno jer ni jedna organizacija još nije preuZela odgovornost za taj događaj. Policija je saopštila i da je istraga tog incidenta otežana jer kamere za obezbeđenje objekta ne snimaju i put koji prolazi pored zgrade, odakle je, kako se sumnja, bačeno eksplozivno sredstvo.
- Izvor
- RTS
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »