BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

AMERIKA ŠTITI ZLOČINCA!

AMERIKA ŠTITI ZLOČINCA!
15.11.2008. god.

Američke vlasti već godinama odbijaju da izruče Almaza Nezirovića (49), ozloglašenog stražara u logoru za zatočene srpske civile u Derventi 1992. godine, pozivajući se na sporazum o ekstradiciji između Kraljevine Srbije i Amerike iz 1901. godine, koji ne poznaje pojam ratnih zločina, potvrđeno je Pressu RS u Ministarstvu pravde BiH.

Nezirović je bio pripadnik Hrvatskog veća odbrane (HVO) i ostao je upamćen po besomučnom mučenju zatočenih srpskih civila i iživljavanju nad njima u logoru Rabić kod Dervente u proleće 1992. godine, a postoje informacije da je to isto činio i u drugim logorima na području Dervente i Bosanskog Broda.

Haški tribunal je još pre četiri godine ocenio da postoje verodostojni dokazi koji upućuju na sumnju da je Nezirović umešan u mučenje zarobljenih Srba. Još 2004. godine Tribunal je Okružnom tužilaštvu u Doboju dostavio ovaj predmet pod šifrom „A". Ta šifra označava predmete za koje ima dovoljno dokaza za vođenje krivičnog postupka.

Istraga o Nezirovićem zlodelima pokrenuta je na osnovu svedočenja 22 logoraša, koji ga terete da ih je, zajedno s drugim pripadnicima HVO-a, prebijao i mučio na namonstruznije načine.

- Lično ih je tukao rukama, nogama, kundakom, palicama... Terao ih je da se skidaju goli i da stavljanju jedan drugom nos u čmar, hodaju na kolenima, jedu travu po kojoj su drugi zatvorenici morali da mokre - navodi se u dokumentu iz istrage koji je u posedu Pressa RS.

Međutim, uprkos tome, ali i ličnom priznanju medijima da je tokom rata tukao zatvorenike, Nezirović je ostao nedodirljiv. U ispovesti medijima čak se i pohvalio da mu sudovi u BiH ne mogu ništa jer ga štiti američki pasoš!

Nezirović živi potpuno bezbrižno u gradiću Raonake u državi Virdžinija, dok mnogi srpski logoraši ni danas ne mogu da se oporave od njegovog terora.

Nikola Sladoje, pomoćnik ministra pravde BiH, kaže da je država učinila sve da Nezirović izađe pred sud i odgovara za svoje zločine. Sladoje ističe da je vlastima SAD još 2004. godine upućen zahtev za izručenje Nezirovića, što je jedini takav slučaj u istoriji posleratne BiH. Međutim, američka administracija je, prema njegovim rečima, odgovorila da neće da izruči Nezirovića, bez obzira na to što ga čak 22 logoraša iz kazamata HVO-a u Derventi i Bosanskom Brodu terete da ih je mučio na najbizarnije načine!

- Amerikanci tvrde da njegovo izručenje nije moguće jer je na snazi taj stari sporazum o ekstradiciji između Kraljevine Srbije i SAD-a, koji u to vreme i nije poznavao pojam ratnih zločina! Taj ugovor u svoje zakonodavstvo kasnije su preuzele obe Jugoslavije i SFRJ, a posle devedesetih nije rađena ratifikacija međunarodnih ugovora tako da je taj akt još na snazi - kaže Sladoje.

Izvori upućeni u istragu tvrde da je Americi nedavno ponovo prosleđen dopis Tužilaštva u kojem se podseća da je Nezirović osumnjičen za ratne zločine počinjene pre nego što je stekao američko državljanstvo i da zbog toga ne vrede argumenti da ga štiti pasoš SAD-a!

- Posle ovog dopisa, američka strana poručila je da će preispitati zahtev za izručenje Nezirovića, ali povratnu informaciju dokle je stigla u tome još nije prosledila Tužilaštvu - kažu sagovornici Pressa RS.

Pravni procep

Pomoćnik ministra pravde BiH Nikola Sladoje ističe da Amerikanci tvrde da je jedna od prepreka za Nezirovićevo izručenje činjenica da protiv njega nije podignuta optužnica, već on ima „samo" status osumnjičenog.

- Jedini izlaz jeste da se protiv Nezirovića podigne optužnica, što bi moglo da stvori uslove da se pokrene novi zahtev za ekstradiciju - kaže Sladoje.

Međutim, u dobojskom tužilaštvu tvrde da po Zakonu o krivičnom postupku ne mogu da završe istragu sve dok Nezirovića ne saslušaju tužioci jer on mora da se izjasni o izjavama svedoka.



  • Izvor
  • Press
  • Povezane teme


Komentara (4) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Kako se navodi u saopštenju, turski lider je potvrdio nameru Ankare da \"nastavi da teži miru\"


Ruske trupe izvele su raketne napade na ukrajinsku infrastrukturu u Odeskoj oblasti. Ukrajinske formacije napale su dronovima industrijsku zonu u gradu Kotovsku, Tambovska oblas


Nepotpisani sporazum se fokusirao na neutralnost Ukrajine i nudio joj bezbednosne garancije

  Ruske trupe su pogodile ukrajinske industrijske objekte u Dnjepropetrovsku i pogodile avion MiG-29 na parkingu za avijaciju na aerodromu Dolgincevo u Dnjepropetrovskoj oblasti. Ukrajins


Postrojenje General Dinamics u Kamdenu napravilo je bojeve glave za rakete Javelin poslate u Ukrajinu


Ostale novosti iz rubrike »