Zajednička stvar - spasiti drvene crkve ruskog Severa
Sačuvati i preporoditi jedinstvene pravoslavne spomenike drvenog neimarstva Ruskog Severa glavni je cilj narodnog projekta Zajednička stvar. Početkom oktobra održana je nova ekspedicija dobrovoljaca koji obnavljaju drvene crkve i kapele u Arhangelskoj, Vologodskoj i Lenjingradskoj oblasti. Ove godine učesnici projekta su se vratili sa neobično vrednim pronalaskom.
Projekat Zajednička stvar postoji 6 godina. Za to vreme volonteri su izveli oko 90 ekspedicija prema svetinjama koje se nalaze u zapuštenom stanju. Samo ove godine održano je više od dvadeset takvih ekspedicija, govori njihov inicijator i organizator sveštenik Aleksij Jakovljev.
- Za to vreme posetili smo oko 80 crkava i u mnogim od njih prvi put posle sovjetskog perioda čula se molitva. U 34 crkve i kapele smo obavili protivhavarijske radove. Mnoge crkve su bile čak prvi put otvorene zato što ranije niko za njih nije znao.
Gradovi i sela Ruskog Severa nisu odabrani slučajno. U ovim regionima zbog osobenosti klime od drevnih vremena gradile su se upravo drvene, a ne kamene crkve. I upravo ova teritorija je veoma postradala od bogoboračke vlasti sovjetskog perioda. Mnogi jedinstveni drveni hramovi su bili spaljeni, razoreni, prodati klubovima i skladištima. A oni koji su sačuvani zauvek su ostali bez sveštenika, govori mitropolit Arhangelski i Holomogorski Danil.
- One crkve koje su danas na Severu obnovljene, to nisu obične crkve. U njima su izgovarane najjače molitve, zato što su u njima služili naši novomučenici i ispovednici ruski. Jer mnogi sveštenici Ruskog Severa ne samo svojim znojem i suzama, već i svojom krvlju orosili su ove hramove. Naš Sever je neobično mesto. Ovde je ruski duh, ovde miriše Rusija. To je miris Rusije, pravoslavlja, miris naše duhovnosti i istorije. I on se ne može uništiti, ma koliko se trudili.
Zapuštene crkve dobrovoljci nalaze po pričama lokalnih stanovnika ili po arhivskim dokumentima i fotografijama. Ako crkva nije spomenik kulture federalnog značaja, onda se obnavlja sopstvenim snagama. U protivnom se pozivaju stručnjaci kako bi obnovili istorijski original po svim potrebnim kanonima – od kupola do prozorskih okvira.
Učesnik ovakvih ekspedicija može da bude svako ko želi. Posebne veštine nisu potrebne, kaže jedan od volontera Zajedničke stvari Tatjana Grudina:
- Naše ekspedicije mogu da budu izviđačke, kada odlazi grupa da označi maršrutu za one koji su spremni da krenu u radnu ekspediciju. Ima ekspedicija sa konzervacionim i restauracionim radovima. Po pravilu, u izviđačkim ekspedicijama se istražuje objekat i po mogućnosti radi se na spremanju teritorije, čiste se natpisi. Neophodno je da se u svakoj nađenoj crkvi ili kapeli stavi ikona i pročita moleben.
Ove godine prilikom čišćenja zapuštene crkve Smolenske Majke Božje u selu Mala Šalga u Arhangelskoj oblasti, dobrovoljci su našli pravo blago. Ispod sloja smeća neočekivano je ispao zamotuljak. Ispostavilo se da je to stari euharistički pribor: zlatni pehar i specijalne tacne. Crkvene posude je najverovatnije sakrio sveštenik prilikom zatvaranja crkve. Tako su one ležale u prljavštini skoro 80 godina, govori nastojnik crkve Pokrova Bogorodice u selu Kazakova iguman Feodosij.
- Euharistički pribor je veza vremena. Na primer, kada služim moleban prepodobnom Antoniju Sijskom, osećam da se pored mene mole braća iz prošlosti. I sa peharom je bio takav osećaj, samo mnogo jači i uzvišeniji. Projekat je vrlo potreban. Kod nas nema mogućnosti da se organizuje sličan pokret na licu mesta i podržavam svim čime mogu ovaj projekat.
Osim toga, dobrovoljci prvi put prave u Rusiji registar drevnih crkava i kapela Ruskog Severa. Posle svake ekspedicije on se popunjava novim objektima. Sada je na spisku preko 170 starih svetilišta. I to je samo početak, uvereni su učesnici Zajedničke stvari.
Milena Faustova,
- Izvor
- Glas Rusije, foto: © Flickr.com/SergeyRod/ss-by-sa 3.0/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- pravoslavlje
- religija
- spomenik
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.