BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Rafinerija može da krene

Rafinerija može da krene
08.06.2007. god.

BANJALUKA - Premijer RS Milorad Dodik juče je u Beču zaključio sporazum sa predstavnicima kompanije "Vitol" iz Ženeve o regulisanju duga Rafinerije nafte Brod u iznosu od 27,4 miliona dolara, a ne 115 miliona, koliki je bio tužbeni zahtjev "Vitola".

"Potpisivanjem sporazuma stiču se uslovi za dalju realizaciju ugovora o prodaji državnog kapitala tri preduzeća naftne industrije RS ruskoj kompaniji "NefteGazInKor", koja posluje u sastavu "Zarubežnjefta", navodi se u saopštenju Vlade RS.

"Vitol" je ranije pokrenuo spor u kojem je od RS potraživao 115 miliona dolara na osnovu ugovora koji je ranije potpisan s ovom kompanijom i rasprava po toj tužbi već je bila zakazana pred sudom u Londonu. Jučerašnjim sporazumom u Beču "Vitol" se obavezao da povuče tužbu i na taj način okonča spor.

Ovim sporazumom realizovan je zaključak Narodne skupštine RS o regulisanju duga s "Vitolom".

U Vladi napominju da je sporazumom predviđeno da brodskoj Rafineriji nafte na raspolaganju ostaju sve količine naftnih derivata koje su prerađene dok je trajao aranžman sa "Vitolom".

Ugovorom o privatizaciji Rafinerije nafte, Rafinerije ulja Modriča i "Petrola", potpisanim 2. februara, "NefteGazInKor" se obavezao na uplatu 125,5 miliona evra, te da će za komercijalne dugove brodskog preduzeća izdvojiti 72,55 miliona evra. Vlada RS je sa svoje strane prihvatila da reprogramira dugove preduzeća prema budžetu u iznosu od 133,3 miliona KM, te izmiri eventualne novoiskazane komercijalne obaveze. Među njima, kako je ranije kazao Dodik, bilo je najproblematičnije upravo potraživanje "Vitola".

Realizacija privatizacije naftne industrije bila je blokirana više mjeseci i zbog toga što se čekala odluka Konkurencijskog savjeta BiH o dopuštenosti te koncentraciji bez koje se ne može nastaviti proces.

Konkurenciji savjet je tek nakon tri mjeseca, tačnije 23. maja, zaključio da "NefteGazInKor" nije ni imao obavezu da traži odobrenje koncentracije tri preduzeća naftne industrije RS, čime je preskočena i ta prepreka u procesu privatizacije.

Slučaj "Vitol" datira od 5. decembra 2003. godine, kada je nekadašnji direktor Rafinerije nafte Ilija Drpa, bez saglasnosti Vlade RS, u Londonu potpisao ugovor s "Vitolom" o isporukama sirove nafte. Drpa je u pismu koje je nakon toga uputio tadašnjem premijeru RS Draganu Mikereviću, koji je za ugovor saznao tek poslije potpisivanja, naveo da je u London otišao na sugestiju tadašnjeg predsjednika RS Dragana Čavića.

Nakon raskida ugovora koji je bio nepovoljan po Rafineriju nafte, "Vitol" je tražio odštetu od 115 miliona dolara iako nije ispoštovao stavke o mjesečnoj isporuci od 60.000 do 100.000 tona sirove nafte. Prema ugovoru, nadležnost u sudskim procesima bez prava arbitraže imao je sud u Londonu. Sporni ugovor s "Vitolom" bio je jedna od najčuvanijih "poslovnih tajni" i njegova kopija nije se mogla pronaći niti u nadležnom ministarstvu, niti u brodskoj Rafineriji. Pronađen je tek u centrali "Vitola" u Londonu i to na engleskom jeziku.

MUP RS do sada je podigao više izvještaja o krivičnim djelima počinjenim u Rafineriji, a aferu "Vitol" je prije nekoliko mjeseci preuzelo Specijalno tužilaštvo RS.



  • Izvor
  • nezavisne.com
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »