BitLab hosting
Početna stranica > Novosti
Košarić Aleksandar
Šta će sad još da izmisle u Hagu?

Slučaj Šešelj, sudija Nijang umesto Harhofa

Umesto izuzetog sudije Frederika Harhofa, u postupku pred Haškim tribunalom protiv Vojislava Šešelja imenovan je sudija Mandiaje Nijang, saopšteno je iz Tribunala.
Slučaj Šešelj, sudija Nijang umesto Harhofa
31.10.2013. god.
Sudsko veće Haškog tribunala odobrilo je krajem avgusta zahtev lidera Srpske radikalne stranke za izuzeće sudije Harhofa zbog sumnje u njegovu nepristrasnost. Harhof je na adrese 56 prijatelja i saradnika uputio pismo u kojem je ocenio da su oslobađajuće presude hrvatskom generalu Antu Gotovini, bivšem načelniku Generalštaba VJ Momčilu Perišiću i bivšem šefu Službe državne bezbednosti Srbije Jovici Stanišiću plod politički motivisanog pritiska predsednika suda Teodora Merona na kolege.

U podnesku od 9. jula, Šešelj je naveo da je jasno da sudija Harhof robuje predrasudama da su Srbi učesnici u udruženom zločinačkom poduhvatu, a nesrbi žrtve.

Lider radikala ocenio je i da je Harhof "sklon da osudi po svaku cenu", kao i da "osuđuje po automatizmu".

Vojislav Seselj.jpg

Sudsko veće je, u odluci koju su potpisali sudije Moloto i Hil, dok je sudija Liu Dakun priložio izdvojeno mišljenje, zaključilo da pismo Harhofa pobija pretpostavku nepristrasnosti.

Sudije su ocenile da bi svaki razumni pojedinac, adekvatno obavešten i upoznat sa pismom Harhofa, verovao da je on naklonjen izricanju osuđujućih presuda, a da se to odnosi i na slučaj Šešelj.

Danski sudija je bio član raspravnog veća koje je od 2007. do marta ove godine Šešelju sudilo po optužnici za zločine nad Hrvatima i muslimanima u Hrvatskoj, BiH i Vojvodini od 1991. do 1993. godine.

Vršilac dužnosti predsednika Tribunala, sudija Karmel Ađijus, imenovao je senegalskog sudiju Nijanga kao člana sudskog veća u procesu protiv Šešelja, navedeno je u saopštenju Tribunala.

Ađijus je izrazio mišeljenje i da bi Sudsko veće trebalo da se konsultuje sa Šešeljem o tome da li da saslušanja budu ponovljena ili da se postupak nastavi s novopostavljenim sudijom.

Šešelj se dobrovoljno predao Tribunalu u februaru 2003. godine i od tada je u pritvorskoj jedinici tog suda u Sheveningenu. Prilikom prvog pojavljivanja pred Sudskim većem izjasnio se da nije kriv ni po jednoj tački optužnice.

Odvojeno od optužbi za zločine protiv čovečnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja, Šešelj je u dva navrata pravosnažno osuđen zbog nepoštovanja suda, na 15 i 18 meseci zatvora, a treći put pred prvostepenim većem na dve godine.

Dodatak autora:



31.10.2013.

ODLUKA vršioca dužnosti predsednika haškog „suda“ u predmetu Vojislav Šešelj:

Vršilac dužnosti predsednika suds takođe je izrazio mišljenje da je Pretresno veće treba da se konsultuje sa optuženim o tome da li će se obnoviti pretres u slučaju ili nastaviti postupak sa novoizabranim sudijom, kao što je to predviđeno u pravilo 15 bis(D).

U odluci se navodi da pored toga što je pretres na kraju, da je na Pretresnom većeu da odlući da li će se ili ne suđenje nastaviti.





Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.


Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.

„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.


RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.


Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Ostale novosti iz rubrike »