Kavaju sahranjuju na Cetinju
Posmrtne ostatke Nikole Kavaje (76) iz Beograda u Crnu Goru ispratiće pet, šest vozila i dva autobusa - kazao njegov prijatelj Miško Srećković
Nekadašnji neprijatelj broj jedan u SFRJ Nikola Kavaja preminuo je u 76-toj godini, u ponedjeljak veče u svom stanu u Beogradu. Titulu državnog neprijatelja zaradio je jer je četiri puta pokušao da ubije Josipa Broza Tita, predsjednika SFRJ. Kavaja je jedan od osnivača organizacije Srpski oslobodilački pokret- Otadžbina u Americi. Njegovi prijatelji i poznanici opisivali su ga kao pravog patriotu, velikog borca za srpstvo i antikomunistu.
Prema našim saznanjima, Kavaja će u četvrtak biti sahranjen na groblju na Cetinju.
Njegov prijatelj Miško Srećković u razgovoru za “Dan” kazao je da je Kavaja preminuo u ponedjeljak veče u svom stanu.
- Te večeri bio je u jednom beogradskom hotelu gdje mu je pozlilo. Sa prijateljima je pošao do stana i izdahnuo je sjedeći za stolom, najvjerovatnije, od posljedica srčanog udara - kazao je Srećković.
On je kazao da će Kavajini posmrtni ostaci biti izloženi na groblju u Beogradu u srijedu do 16 časova.
- Nakon toga sa njegovim posmrtnim ostacima krećemo za Crnu Goru. Planirano je da idemo sa pet, šest automobila i dva autobusa, a sahrana će biti u četvrtak na Cetinju - rekao je Srećković.
Nikola Kavaja je rođen u Peći od oca Mitra, žandarmerijskog kapetana, i majke Milje, rođene Čađanović. Nikolin pradjeda Mrkoje Raslavčević rođen u Dobrskom Selu kod Cetinja, a ubio je u dvoboju “Bega od Kavaje” Albanca, koji je služio Turke, i od tada narod je cijelu porodicu Mrkoja Raslavčića prozvao Kavaja. Inače, preci Raslavčića u Dobrskom Selu kod Cetinja, doselili su se iz Starog Rasa. Otac Nikole Kavaje, žandarmerijski kapetan, učestvujući u brojnim potjerama za kačacima 1925. godine ušao je u trag Muji Memetiju i likvidirao ga. Za Memetijem bila je raspisana potjernica jer je bio odgovoran za pobunu u kojoj je likvidirano 70 srpskih civila. Nikola je kao dijete živio u Peći, u i Metohiji.
U aprilu 1941. godine Njemci su napali i okupirali Kraljevinu Jugoslaviju, a njegova porodica bila je razdvojena i poslata u različite zatvorske logore u Albaniji. Nikola je odveden u logor ćaf Pruše, kasnije u Kusku, da bi po kapitulaciji Italije 1943. godine bio oslobođen i prebačen u Nedićevu Srbiju. Poslije rata, Kavaja je koloniziran u Sombor, gdje je završio tri razreda gimanzije. Bio je pitomac vazduhoplovne škole u Pančevu, koju je uspešno završio i proizveden u vazduhoplovnog potporučnika.
Kavaja je upućen na vojnu službu u Sombor. Poslije saznanja da su mu rođena braća uhapšena i poslata u logor na Golom Otoku, pridružio se tajnoj antikomunističkoj grupi, koja je bila organizovana u vojnoj bazi JNA u Somboru. Jedan od prvih ilegalnih zadataka Kavaje, koji je uspešno izvršio, bio je da na spoljnem zidu zgrade “Drugog bataljona” u vojnoj bazi napiše parolu “Smrt Josipu Brozu i Komunističkoj Partiji Jugoslavije”. Poslije ove akcije u kasarni je dignuta uzbuna sa ciljem da se otkriju počinioci ovog djela protiv države. Kavaja, nije bio otkriven.
Juna 1953. godine, bio je dio grupe odgovorne za akcije, sabotirao je skladište goriva na aeorodromu u Somboru, ali je izbjegao hapšenje. Kada je komandant ove tajne grupe uhapšen, Kavaja je dezertirao iz avijacije. Bio je uhapšen od jugoslovenskih vlasti kada je pokušao da prebjegne preko granice u Austriju. Poslije odslužene četiri, od 18 i po godina kazne, Kavaja je pobjegao i našao se u Austriji. Bio je uhapšen od austrijskih vlasti i prebačen u jednu vojnu američku bazu. Kavaja je tamo počeo da izvršava zadatke CIE protiv Jugoslavije i SSSR-a, uključujući sabotaže, špijuniranje, otkrivanje dvojnih agenata i atentati. Po nalogu CIA bio je pratilac kralja Petra II Karađorđevića prilikom svakog njegovog boravka u Americi, i to punih sedam godina, od 1964. godine do kraljeve smrti 1971. godine.
Atentati na Tita
Kavaja je u više navrata pokušao da likvidira tadašnjeg predsjednika SFRJ, Josipa Broza Tita. On ga je pratio kada je Broz putovao u Brazil, , ali šanse da ubije predsjednika su osujećene pošto je Broz ostao u rezidenciji tokom cijelog boravka. Kavaja je pratio Broza u Čile, Meksiko i u Sjedinjene Države. Poslije dolaska u Ameriku, on je sa svojim drugovima morao biti na posebnom oprezu zato što je bio tražen od FBI, koji nije uvijek dijelio izvore i informacije sa Centralom infromativnom agencijom (CIA). Kavaja je 1971. godine prismotrio Kemp Dejvid, prerušen u policajca države Merilend, po naredbi da ubije Broza, koji je bio u posjeti predsjedniku Sjedinjenih Država Ričardu Niksonu. Još jedanput bio je osujećen pošto je Broz i ovog puta ostao u rezidenciji tokom cijelog boravka.
Jednom prilikom oteo je američki avion boing 727 sa putnicima, kojim je, kako je kasnije govorio, namjeravao da doleti u Jugoslaviju i sruči se na zgradu Centralnog komiteta, pošto je u njoj bilo mnogo komunista. Zbog tog djela je bio u američkim zatvorima od 1979. do 1997. godine, kada je pušten na uslovnu slobodu. Kavaja je hapšen i za vrijeme akcije “Sablja” 2003. godine.
Napadi na jugoslovenske ambasade
Kavaja je bio i veoma bitna osoba grupe, pod nazivom Srpski oslobodilački pokret. Ova organizacija je izvršila bombaške napade na jugoslovenske ambasade u Vašingtonu, SAD i Otavi u Kanadi, i konzulatima u Njujorku, San Francisku i Torontu. Godine 1978. Kavaja i oko stotinak pripadnika SOPO-a, uključujući Stojiljka Kajevića, bili su uhapšeni u Njujorku zbog primjene američkog zakona. Kavaja je oslobođen po plaćanju kaucije u visini od 250.000 dolara.
- Izvor
- Dan
Komentara (1) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.