Mirašu zabranjen ulazak u crkve
Postupajući po tužbi Mitropolije crnogorsko-primorske protiv Miraša Dedeića, zbog protivpravnog upada u manastir na Beškoj, Osnovni sud u Baru donio je odluku o zabrani Dedeiću i njegovim pristalicama da upadaju u crkve i ometaju sveštenike Mitropolije crnogorsko-primorske. Pravosnažnom presudom sudije barskog Osnovnog suda Veselina Šćepanovića, kako se navodi u rješenju, Dedeiću je zabranjeno da ometa službu pod prijetnjom izricanja novčane kazne.
U presudi se, između ostalog, navodi da je "tuženi Miraš Dedeić, smetao tužioca, pravoslavnu Mitropoliju crnogorsko-primorsku u zadnjem faktičkom i mirnom stanju posjeda i korišćenja crkve Svetog Đorđa i Svete Bogorodice manastira Beške na istom ostrvu".
-To je urađeno na način što je drugog februara 2002. godine sa svojim ljudima protivpravno upao u manastir Beška, razbio bravu na vratima, dovezao građevinski materijal i pored crkve započeo gradnju objekta, te na taj način onemogućio pravoslavnu Mitropoliju crnogorsko-primorsku i njene sveštenike da uđu u manastir. Ovakvim radnjama tuženi je izvršio smetanje, pa se istom nalaže pod prijetnjom izricanja novčane kazne da ubuduće ne čini ovakve ili slične smetnje - navodi se u presudi, koja je 17.maja ove godine postala pravosnažna.
U obrazloženju presude se navodi da je Mitropolija crnogorsk-primorska na raspravama preko svog punomoćnika, advokata Miroslava Jankovića u bitnom navela da je po prirodi stvari jedini vlasnik i posjednik svih manastira i crkava u Crnoj Gori, te i vlasnik manastira Beška, što potvrđuje Skupština Republike Crne Gore svojom odlukom od 20.decembra 2000.godine. Takođe se navodi da je to potvrđeno i aktom tadašnjeg predsjednika Vlade Filipa Vujanovića od 26.12.2000.godine i Ministarstva pravde od 22.01.2001.godine.
-Tuženi nema nikakvu dokumentaciju i nikada nije bio u posjedu navedenih crkava, već je nasilnim putem upao u zatvorene prostorije - stoji u obrazloženju presude.
Dalje se dodaje da je nesporno utvrđeno da je Dedeić sa svojim pristalicama pored crkve Svetog Đorđa i Svete Bogorodice na ostrvo Beška dovezao građevinski materijal i započeo izgradnju građevinskog objekta, a da je tužilac bio u zadnjem mirnom faktičkom posjedu predmetnih nepokretnosti.
-U konkretnom slučaju tužilac je bio u faktičkom posjedu državine i koristio je, a tuženi ga je ometao započinjanjem izgradnje građevinskog objekta. Tužba je blagovremena jer je članom 77. ZOSPO-a propisano da se sudska zaštita od uznemiravanja, oduzimanja državine može tražiti u roku od 30 dana od dana saznanja za ometanje i učinioce. Utvrđeno je da je u ovom slučaju rok nesporan jer je ometanje izvršeno drugog februara 2002. godine, kada je tužilac i saznao za ometanje, a tužba je sudu predata 22.februara iste godine. Iz iskaza saslušanih svjedoka proizlazi da je tuženi sa svojim pristalicama upao u crkve na ostrvu Beška, da je doveo građevinski materijal i započeo izgradnju građevinskog objekta od drveta, pa je sud u cjelosti usvojio tužbeni zahtjev i naložio tuženom pod prijetnjom izricanja novčane kazne da ne čini ovakve ili slične smetnje - navodi se u obrazloženju presude.
Ovakav zaključak suda, kako se navodi, proizlazi iz iskaza saslušanih svjedoka koji su međusobno skladni, precizni i logični.
Osnovan tužbeni zahtjev
Smetanje posjeda, kako se navodi u presudi, predstavlja svaki akt kojim se onemogućava ili ometa normalno vršenje faktičke vlasti na stvari koja čini državinu.
-Dakle, sud raspravlja i odlučuje samo po tužbi za zaštitu faktičkog posjeda. Za osnovanost tužbenog zahtjeva, bitna je okolnost da li je tužilac faktički koristio predmetnu nepokretnost. Sud pruža zaštitu prema posljednjem stanju državine i nastalom smetanju - stoji u, između ostalog, u presudi.
Presuda značajna za sudsku praksu
Podgorički advokat Vojislav Đurišić ocijenio je juče da je rješenje Osnovnog suda u Baru primjer pravične presude koja je donijeta na bazi izvedenih dokaza i pozitivnog zakonodavstva u Crnoj Gori.
- Značaj ove presude je nesumnjivo veliki jer je ona, s obzirom na svoju pravosnažnost, postala dio sudske prakse. Sudovi su dužni u svakom sličnom sporu svuda u svijetu, pa i u Crnoj Gori da zaštite imovinska prava - kazao je advokat Đurišić.
Miraš kažnjen sa 2197,5 eura
U rješenju se navodi da je tuženi Dedeić Miraš, Cetinje, Gruda bb, dužan da u roku od osam dana od dana pravosnažnosti rješenja na ime troškova postupka isplati pravoslavnoj Mitropoliji crnogorsko-primorskoj sa sjedištem u Cetinjskom manastiru, isplati 2197,5 eura pod prijetnjom prinudnog izvršenja.
- Izvor
- dan.cg.yu
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.