BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Mirašu zabranjen ulazak u crkve

Mirašu zabranjen ulazak u crkve
08.06.2007. god.

Postupajući po tužbi Mitropolije crnogorsko-primorske protiv Miraša Dedeića, zbog protivpravnog upada u manastir na Beškoj, Osnovni sud u Baru donio je odluku o zabrani Dedeiću i njegovim pristalicama da upadaju u crkve i ometaju sveštenike Mitropolije crnogorsko-primorske. Pravosnažnom presudom sudije barskog Osnovnog suda Veselina Šćepanovića, kako se navodi u rješenju, Dedeiću je zabranjeno da ometa službu pod prijetnjom izricanja novčane kazne.
U presudi se, između ostalog, navodi da je "tuženi Miraš Dedeić, smetao tužioca, pravoslavnu Mitropoliju crnogorsko-primorsku u zadnjem faktičkom i mirnom stanju posjeda i korišćenja crkve Svetog Đorđa i Svete Bogorodice manastira Beške na istom ostrvu".
-To je urađeno na način što je drugog februara 2002. godine sa svojim ljudima protivpravno upao u manastir Beška, razbio bravu na vratima, dovezao građevinski materijal i pored crkve započeo gradnju objekta, te na taj način onemogućio pravoslavnu Mitropoliju crnogorsko-primorsku i njene sveštenike da uđu u manastir. Ovakvim radnjama tuženi je izvršio smetanje, pa se istom nalaže pod prijetnjom izricanja novčane kazne da ubuduće ne čini ovakve ili slične smetnje - navodi se u presudi, koja je 17.maja ove godine postala pravosnažna.
U obrazloženju presude se navodi da je Mitropolija crnogorsk-primorska na raspravama preko svog punomoćnika, advokata Miroslava Jankovića u bitnom navela da je po prirodi stvari jedini vlasnik i posjednik svih manastira i crkava u Crnoj Gori, te i vlasnik manastira Beška, što potvrđuje Skupština Republike Crne Gore svojom odlukom od 20.decembra 2000.godine. Takođe se navodi da je to potvrđeno i aktom tadašnjeg predsjednika Vlade Filipa Vujanovića od 26.12.2000.godine i Ministarstva pravde od 22.01.2001.godine.
-Tuženi nema nikakvu dokumentaciju i nikada nije bio u posjedu navedenih crkava, već je nasilnim putem upao u zatvorene prostorije - stoji u obrazloženju presude.
Dalje se dodaje da je nesporno utvrđeno da je Dedeić sa svojim pristalicama pored crkve Svetog Đorđa i Svete Bogorodice na ostrvo Beška dovezao građevinski materijal i započeo izgradnju građevinskog objekta, a da je tužilac bio u zadnjem mirnom faktičkom posjedu predmetnih nepokretnosti.
-U konkretnom slučaju tužilac je bio u faktičkom posjedu državine i koristio je, a tuženi ga je ometao započinjanjem izgradnje građevinskog objekta. Tužba je blagovremena jer je članom 77. ZOSPO-a propisano da se sudska zaštita od uznemiravanja, oduzimanja državine može tražiti u roku od 30 dana od dana saznanja za ometanje i učinioce. Utvrđeno je da je u ovom slučaju rok nesporan jer je ometanje izvršeno drugog februara 2002. godine, kada je tužilac i saznao za ometanje, a tužba je sudu predata 22.februara iste godine. Iz iskaza saslušanih svjedoka proizlazi da je tuženi sa svojim pristalicama upao u crkve na ostrvu Beška, da je doveo građevinski materijal i započeo izgradnju građevinskog objekta od drveta, pa je sud u cjelosti usvojio tužbeni zahtjev i naložio tuženom pod prijetnjom izricanja novčane kazne da ne čini ovakve ili slične smetnje - navodi se u obrazloženju presude.
Ovakav zaključak suda, kako se navodi, proizlazi iz iskaza saslušanih svjedoka koji su međusobno skladni, precizni i logični.

Osnovan tužbeni zahtjev

Smetanje posjeda, kako se navodi u presudi, predstavlja svaki akt kojim se onemogućava ili ometa normalno vršenje faktičke vlasti na stvari koja čini državinu.
-Dakle, sud raspravlja i odlučuje samo po tužbi za zaštitu faktičkog posjeda. Za osnovanost tužbenog zahtjeva, bitna je okolnost da li je tužilac faktički koristio predmetnu nepokretnost. Sud pruža zaštitu prema posljednjem stanju državine i nastalom smetanju - stoji u, između ostalog, u presudi.

Presuda značajna za sudsku praksu

Podgorički advokat Vojislav Đurišić ocijenio je juče da je rješenje Osnovnog suda u Baru primjer pravične presude koja je donijeta na bazi izvedenih dokaza i pozitivnog zakonodavstva u Crnoj Gori.
- Značaj ove presude je nesumnjivo veliki jer je ona, s obzirom na svoju pravosnažnost, postala dio sudske prakse. Sudovi su dužni u svakom sličnom sporu svuda u svijetu, pa i u Crnoj Gori da zaštite imovinska prava - kazao je advokat Đurišić.

Miraš kažnjen sa 2197,5 eura

U rješenju se navodi da je tuženi Dedeić Miraš, Cetinje, Gruda bb, dužan da u roku od osam dana od dana pravosnažnosti rješenja na ime troškova postupka isplati pravoslavnoj Mitropoliji crnogorsko-primorskoj sa sjedištem u Cetinjskom manastiru, isplati 2197,5 eura pod prijetnjom prinudnog izvršenja.



  • Izvor
  • dan.cg.yu
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.

Moskva mora biti „primorana“ na mir kroz snagu, izjavio je ukrajinski lider.


Iako mnogi smatraju da je kuhinja samo funkcionalna, zapravo mož


Ostale novosti iz rubrike »