Kini nije uspelo da prekopira ruske avionske motore
Na pekinškom aeromitingu, predstavnici Avio-konstruktorske korporacije Kine priznali su američkim novinarima da nameravaju da i u bliskoj budućnosti nastave sa kupovinom ruskih motora za svoje lovce.
Kako su saopštili predstavnici Avio-konstruktorske korporacije Kine (AVIC), ruski proizvođači motora će i sledećih 5-8 godina dobijati narudžbine iz Kine, jer je "tehnologija proizvodnje i dizajna avionskih motora najkomplikovanija za profilne jedinice AVIC-a" - citira njihove reči američki vojni list Jane's Defence Weekly.
Iako je na kraju 2012 AVIC objavila da je ostvarila "napredak" u stvaranju visokotemperaturnih legura za avionske motore, najverovatnije, svi kineski lovci će i u doglednoj budućnosti leteti na izvoznoj verziji ruskih motora RD-93 (AD "Klimov") i AL-31F (NPO "Saturn").
Motor RD-93 (izvozna verzija RD-33) je prvobitno bio razvijen u Lenjingradu na probnom zavodu № 117. za lovce MiG-29 četvrte generacije. Objavljeno je da se isporučuje u Kinu, gde se montira na lovac Čengdu FC-1 "Sjaolung". Pored toga, postoje sve naznake da se upravo RD-93 koristi na najnovijoj petoj generaciji kineskog lovca, "Cjan-3 " (J-31), koji je prvi put poleteo 31. oktobra 2012.
Drugi novi kineski lovac pete generacije, "Czjan-20" (J-20) koristi varijantu turbomlaznih motora AL-31F, dizajniranih 1970 za Su-27. Njih kineski proizvođači aviona stavljaju na svoje verzije aviona "Czjan-11" (J-11) i kopiju palubnog lovca Su-33 - "Czjan-15" (J-15). Takođe, bilo je glasina i da je Kina dobila od Rusije i najnovije motore AL-41F1 ("Izrada 117"), koji se koriste na PAK-FA i Su-35S.
Trenutno, Kina razvija nekoliko sopstvenih avionskih motora sa različitim maksimalnim potiscima: Šenjang WS-10, Guidžou WS-13 i Sijan WS-15. WS-10 je prvi put testiran 2002, a druga dva - u 2006. Međutim, kineski proizvođači aviona još uvek nisu u stanju da reše problem pouzdanosti i grešaka pri proizvodnji. Očigledno, izjava AVIC-a može značiti da ni jedan od tri programa nisu uspeli da izvedu do kraja i da će Rusija i u narednim godinama biti "motor" kineske vazduhoplovne industrije.
Takođe, predstavnici AVIC-a su skinuli zavesu sa tajni pred Jane's, koje se tiču planova kineskih proizvođača aviona i objasnili zašto je zemlja razvila samo dva lovca pete generacije - J-20 i J-31. Kako se ispostavilo, J-31 nije planiran da postane deo Ratnog vazduhoplovstva: "To je izvoznički program, koji će se konkurisati F-35 na regionalnim tržištima". Kineski mediji su ranije pisali da J-31, za razliku od J-20, nema oznake kineskog Ratnog vazduhoplovstva.
Jane's je, takođe, doznao da Kina, suprotno ranijim izveštajima, ne planira da stvara palubnu verziju J-31. Ranije, kineski mediji su izvestili da bi ova verzija aviona mogla koristiti krilo suprotnog smera.
Kako prenosi Jane's, programi J-20 i J-31 predstavljaju "bele mrlje" za američke obaveštajne službe. Prema dokumentima, koje je objavio bivši američki obaveštajac Edvard Snouden, Kina je za proizvodnju tih lovaca mogla ukrasti tajne sa mreže Pentagona i njegovih proizvođača, iako, prema podacima američkih službi bezbednosti, oni daleko zaostaju za američkim analognim avionima kako po nevidljivosti tako i po savršenosti tehnologije, SAD su veoma zabrinute zbog brzog napretka kineske vazduhoplovne industrije.
Sasvim je moguće da će J-31, sa ruskim motorima, moći konkurisati F-35, posebno imajući u vidu probleme pri proizvodnji i poskupljenju američkog borca. Međutim, teško da će J-31 oteti od F-35 kupce iz američkih zemalja-saveznika, koje ni pod kojim uslovima i ni pod kojom cenom neće zameniti američki avion.
Anton Urinovski,
- Izvor
- Glas Rusije, foto: EPA/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.