BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ako Mao zameni Abrahama

Ako Mao zameni Abrahama
17.10.2013. god.


Ovih dana kineska novinska agencija Sinhua predložila je da se deamerikanizuje svet i da se između ostalog uvede pored dolara druga rezervna valuta. O juanu pri tome se ništa ne govori. Ali ne može se isključiti da nije daleko dan kada će u nekim regionima planete banknote sa portretima Mao Cetunga delimično ili potpuno zameniti zelene novčanice sa likom Abrahama Linkolna i drugih velikih predsednika SAD.

Novinska agencija Sinhua je kineski državni medij. Zato se može pretpostaviti da njen saradnik Liu Čang koji je objavio u svom članku na engleskom sajtu agencije ideju deamerikanizacije sveta ne protivreči odgovarajućem stavu vlade Kine. Liu Čang smatra da će povećanje uloge zemalja u razvoju u Svetskoj banci i MMF i stvaranje alternative dolaru omogućiti čovečanstvu da se osigura od redovni pretnji od takvog kolapsa.

Svetski finansijsko-ekonomski sitem zasnovan na dominaciji SAD i vladavini dolara kao glavne jedinice za obračunavanje ne odgovara ne samo Kini. Kako je istakao u intervjuu za Glas Rusije ekspert za zemlje Istočne Azije iz MGIMO Andrej Ivanov, mnogi sada razmišljaju da je potrebno uvesti nove rezervne valute.

- Druga je stvar koliko je ova ideja ostvariva. Jer samo želja Kine i ne samo Kine za realizaciju ove ideje nije dovoljna. Pored toga što verovatno mnogi u SAD priznaju da je ovaj sistem počeo da baguje, ali od njega SAD ne mogu da odustanu i pre će činiti sve da sačuvaju svoje vodeće pozicije.

Po mišljenju Andreja Ivanova, formiranje novog finansijsko-ekonomskog uređenja sveta može da izazove zaoštravanje konkurencije između SAD i Kine, koji su u svetu podelili prvo i drugo mesto po veličini nacionalnih ekonomija. Ako Kina istupi kao inicijator alternativnog modela međunarodnog ekonomskog sistema, biće joj potrebna podrška sponzora, i u tome Pekingu će morati da pomažu zemlje BRIKS.

- Teorijski, uz najnepovoljniji razvoj aktualne situcije, Kina može da je iskoristi, uzimajući u obzir činjenicu da je Peking sakupio najveću u svetu rezervu dolara, dopušta ekonomista Natalija Karpova.

Ako se odjednom zaista desi takva ozbiljna kriza, mislim da će to upravo biti to vreme kada Kinezi jednostavno izbace svoju valutu na tržište. Mada njima to za sada nije previše korisno. Ali kada se to ipak desi, na to će kriza jednostavno podstaći.

Istovremeno ekspertski krugovi i mediji pretpostavljaju da izrazivši misao o deamerikanizaciji Kina aludira na svoju veću ulogu i želju da zauzme vodeći položaj u svetu. Ali ovaj zadatak, po rečima Andreja Ivanova, vrlo je otežan nizom okolnosti. Ekonomski uspesi Kine u mnogome se objašnjavaju upravo uspešnom ekonomskom saradnjom sa Amerikom, Evropom, sa zemljama Pacifičkog prstena. Previše očigledni pokušaji Kine da izbije u svetske dominante biće negativno primljeni u Pacifičkom regionu, SAD i Evropi i oni će izazvati opštu zabrinutost i uznemirenost. To može da ošteti ekonomske veze između datih regiona i Kine i da dovede do usporenog tempa njenog razvoja. Peking to dobro shvata, zato teško da će Kina gurati ideju svog brzog uzdizanja i pretvaranja u dominantnu silu. Pri tome Kina, naravno, neće propustiti mogućnost da pokaže svetu svoje sposobnosti da vrši određene liderske funkcije i nudi alternativne modele svetskog poretka.

Nikita Sorokin,



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: © Flickr.com/helga tawil souri/cc-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Na završnoj večeri 21. godišnje skupštine Valdajskog kluba u Sočiju, Vladimir Putin je i ove godine odgovorio na pitanje dr Aleksandra Rakovića. Među brojnim ekspertima iz celog sveta, Raković...


Izabrani predsednik Donald Tramp će povući svoju zemlju iz konflikta, a EU ne može sama da ga finansira, izjavio je mađarski premijer

Ruski predsednik je izjavio da je RT jedini način da Rusija dođe do Zapada


Ruski predsednik izjavio je da je spreman za razgovore sa novim američkim liderom



Ostale novosti iz rubrike »