EU može da reanimira naftovod iz Ukrajine u Poljsku
EU namerava da dovrši naftovod Brodi-Adamovo. Evropska komisija ga je uključila u spisak prioritetnih projekata energetske infrastrukture. Na tom spisku je ukupno 250 projekata. Za njihov razvoj, EU u narednih 6 godina namerava da potroši 6 milijardi evra. Ipak, stavljanje cevovoda na ovaj spisak ne garantuje njegovo finansiranje, priznaje komapnija koja koordinira izgradnju cevovoda.
EU se vratila ideji pokretanja naftovoda iz grada Brodi Lavovske oblasti u poljski grad Adamovo. Kapacitet magistrale će iznositi do 30 miliona tona godišnje. Pri tome, namera je da se pusti mimo Rusije. Uključivanje cevovoda u prioritetni spisak EU pojednostavljuje dobijanje dozvole i dostup finansiranju projekta.
Izgradnja magistrale iz Ukrajine u Poljsku bila je jedna od ključnih etapa međunarodnog projekta Evroazijskog koridora za transport nafte. Ali njegov sastavni deo – naftovod Odesa-Brodi, izgrađen 2001. godine, je prazan. Zato nema nikakvih garancija da EU može da nađe investitore za ovaj projekat, smatra načelnik analitičkog odeljenja kompanije Cerih Kapital Menadžment, Nikolaj Podlevskih:
- Od samog početka, ekonomska svrsishodnost izgradnje takvog cevovoda bila je pod znakom pitanja. I ako se odbaci politička komponenta, ekonomska svrsishodnost je ostala da visi u vazduhu. Ipak EU se sasvim jasno orijentisala na to da diverzifikuje maršrute isporuka. Ali ako Brisel računa na izgradnju ovog cevovoda, a ne garantuje izdvajanje sredstava, to znači da za njega ekonomska nesvrsishodnost premašuje sve političke povlastice.
Ukupna vrednost izgradnje procenjuje se na 455 miliona evra. Projekat će omogućiti da se integriše ukrajinski cevovod Odesa-Brodi u naftovod Poljske i da započne isporuka kaspijskog crnog zlata, uglavnom iz Azarbjedžana u zemlje Istočne Evrope. Ipak ispunjenost cevovoda takođe je pod velikim znakom pitanja, ističe vodeći ekspert Saveza naftnih i gasnih industrijalaca Rusije Rustam Tanakajev.
- Iz političkih razloga i za energetsku bezbednost verovatno bi mogao da se pokrene ovaj projekat. Ali zato je potrebno naći finansirajućeg agenta. Niko neće da finansirao unapred gubitnički projekat. Tim pre što ovaj projekat nema dugoročne ugovore za isporuku nafte. Svi mi znamo kako Azarbejdžan prodaje svoju naftu. On je realizuje na aukcijama po maksimalno mogućim cenama. I sa prodajom preko aukcija, naravno, dugročni ugovori se ne zaključuju.
Ukrajinski cevovod ne može da konkuriše ruskom. Ruski naftovod Družba koji prolazi preko teritorije Poljske pumpa 50 miliona tona nafte godišnje – to je skoro dva puta više od maksimalne propusne moći ukrajinskog. Rad Družbe takođe je potkrepljen dugoročnim ugovorima za isporuku nafte. Alternativu ruskim isporučiocima traži pre svega Poljska. Zemlja želi da dobije sirovu naftu za preradu u svojim rafinerijama, dok Rusija uvećava izvoz gotovih derivata.
Tatjana Golovanova,
- Izvor
- Glas Rusije, foto: © Nord Stream/www.nord-stream.com/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Na završnoj večeri 21. godišnje skupštine Valdajskog kluba u Sočiju, Vladimir Putin je i ove godine odgovorio na pitanje dr Aleksandra Rakovića. Među brojnim ekspertima iz celog sveta, Raković...
Izabrani predsednik Donald Tramp će povući svoju zemlju iz konflikta, a EU ne može sama da ga finansira, izjavio je mađarski premijer
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.