Olovni vojnici i realni ratovi
Da li slučajno ili ne, ali tako se podudarilo da su uoči samita EU i NATO, zakazanog za kraj novembra u Viljnusu, oživele vojne aktivnosti. Na sastanku predsednika vlada zemalja Višegradske grupe – Poljske, Mađarske, Češke i Slovačke – u Budimpešti bila je potvrđena namera da se formira zajednički vojni odred koji treba da bude sastavni deo oružanih snaga EU.
Osim toga, Internet-portal EUobserver podsetio je na predstojeće manevre zemalja NATO-a u novembru, na teritoriji Poljske i baltičkih zemalja pod nazivom Neukrotiva energija. Njihov cilj je uvežbavanje dejstava u slučaju potencijalne agresije od strane susedne države. U komentaru pod naslovom "Vojne igre NATO-a u kontekstu komplikacije odnosa između EU i Rusije" postoji fraza: Alijansa počinje masovne vojne igre kod ruskih granica, nekoliko dana pre nego što EU, kako je planirano, na samitu u Viljnusu otme od bivših Sovjeta njihov glavni biser – Ukrajinu. EUobserver ima u vidu planirano potpisivanje u Viljnusu Sporazuma o asociranom članstvu u zoni slobodne trgovine između EU i Ukrajine. Između ostalog, slična dokumenta Brisel namerava da potpiše i sa Moldavijom i Azarbejdžanom.
O tome da li će Ukrajina biti na dobitku ili gubitku od potpisivanja pomenutog dokumenta – a od strane Rusije ona je dobila poziv da se pridruži Carinskom savezu – pitanje je otvoreno. Moskva je svoju tačku gledišta izrazila. Na Ukrajini je da odluči.
U međuvremenu pred Kijevom su već spremni da otvore vrata članovi Višegradske grupe. Kako tvrdi EUobserver, ponovo su u poslednje vreme oživeli odnosi Ukrajine sa NATO-om. U predstojećim anevrima za odbijanje agresije neke susedne države, učestvuje i ukrajinski odred od sto ljudi. Iz Nemačke će učestvovati samo 75. Osim toga, precizira Internet-portal, ukrajinski vojnici ulaze u sastav vojnih misija NATO-a u Avganistanu i na Kosovu, na Sredozemnom moru i u Indijskom okeanu.
U komentaru Internet-portala stalno se pominju NATO i EU. Što se tiče vojne komponente, odnosa ove dve evropske organizacije, u datom pogledu odvojiti jednu od druge vrlo je teško. Kao prvo, danas od 28 zemalja EU, 22 su članice NATO-a. A kao drugo, posle usvajanja strategije takozvane „pamente odbrane“ u Alijansi, usmerene između ostalog na ekonomsko trošenje sredstava, deo čisto vojnih funkcija štab bloka prenosi na partnere iz jedinstvene Evrope.
Sa ove tačke gledišta, ideja formiranja nekakve mini-armije Višegradske grupe deluje u najmanju ruku čudno. Tačnije, skoro nerealno. Kako ističu eksperti, članovi četvorke imaju različitu težinu, različiti prilaz problemima evrointegracije i odnosima sa NATO-om. Vojne investicije u Poljskoj pet puta premašuju ukupne odbrambene troškove ostalih članova grupe. Osim toga, koje oružane snage EU će popuniti novi odred? Razgovor o borbenim grupama brzog reagovanja vodi se u EU godinama, ali realne vojne misije u kriznim žarištima planete izvodi NATO. Za sada, članovi Višegradske četvorke pripremaju se za čudnu igru alijanse. Odgovorni urednik lista Nezavisni vojni pregled Viktor Litovkin slaže se sa planskim karakterom manevara, ali izražava nedoumicu povodom sadržaja njihovog scenarija.
- Scenario manevara koji će se odvijati u Poljskoj predviđa odbacivanje agresije susedne države uključujući 5. član Sporazuma – zaštita saveznika podvrgnutog napadu. To je provokaciona postavka pitanja. A kada se mi zajedno borimo protiv terorizma, ovde nema ništa provokaciono.
Doktor Margarete Klajn iz nemačkog Fonda za nauku i politiku u razgovoru za Glas Rusije podvukla je važnost uzajamnog poverenja između Zapada i Rusije.
- Nedostatak uzajamnog poverenja je glavno zlo u odnosima. Svojevremeno Rusija je dala predlog da se sklopi sporazum o evropskoj bezbednosti, ali Zapad ga nije primio ozbiljno. Potreba za dijalogom ostaje. Zato što, dok ne pođe za rukom da se postigne kompromis o kardinalnim problemima, partnerstvo će ostati klimavo.
U principu, u stvaranju nekih evropskih armija olovnih vojnika nema ništa opasno po druge. Ako to naravno nije praćeno igrama pravog rata protiv „aresivnog suseda“.
Oleg Severgin,
- Izvor
- Glas Rusije, © Kollaž: «Golos Rossii»/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.