ZBOG ČEGA JE PONOVO ODLOŽENO DODELJIVANJE NOBELOVE NAGRADE HARUKI MURAKAMI
Haruki Murakami je rođen 1949. u gradu Kiotu, drevnoj prestonici Japana u porodici predavača klasične filologije.Studirao je na fakultetu klasične drame na univerzitetu Vaseda, držao je bar džeza u Tokiu.Počeo je da piše u 29 .godini i od tada je pisao prosečno po jedan roman godišnje radeći od šest u jutru do deset sati uveče ,kad je odlazio na spavanje. U 33 .godini ostavio je pušenje i svakodnevno je trenirao trčeći i plivajući u bazenu .
Prvi put u istoriji japanske književnosti na svoju zemlju gleda očima stranca, Evrpljanina
Iz Japana je prešao na Zapad, besprekorno je savladao engeski jezik i prvi put u istoriji japanske književnosti na svoju zemlju je počeo da gleda očima stranca, Evropljanina.
“Otputovao sam u SAD i ostao skoro pet godina i odjednom, živeći tamo, sasvim neočekivano sam počeo da pišem o Japanu i Japancima.Ponekad o prošlosti, a ponekad o tome kako se tamo danas živi.
Lakše je pisati o svojoj zemlji kad si daleko od nje
„Lakše je pisati o svojoj zemlji kad si dalkeo od nje.Na rastojanju možeš videti svoju zemlju onakvom kakva ona jeste ustvari. Do tada uopšte nisam hteo da pišem o Japanu.Jednostavno sam hteo da pišem samo o sebi i svome svetu“ ,sećao se Murakami u jednom od intervjua, koje inače retko kad daje.
Prvi otvorio oči stotinama hiljada čitalaca na savremenu alternativnu japansku subkulturu
Murakami je jedan od prvih pisaca koji je stotinama hiljada čitalaca otvorio oči na savremni Japan i na njenu alterantivnu omladinsku subkulturu, koja se malo čime razlikuje od analogne sredine u Londonu,Njujorku, Moksvi, Istanbulu.
Njegov junak je mladi dokoličar preokupiran jurcanjem za devojkama sa ušima neobične forme.On uživa u neobičnim jelima koje sam spravlja : meša zeleni luk s teletinom,pečenje sa slanim šljivama na koje dodaje sušenu tunjevinu,smešu od morskog kupusa i rakova u sosu , priprema hren sa rastenjem vasabi i tortom i sa posoljenom mašću , začinjene krompirom iz turšije, belim lukom i sitno narezanom slaninom.
Murakamijev junak se bez ikakvog cilja vozi automobilom po gradu deleći sa čitaocima interesantna pitanja poput:zašto je japanski „subaru“ udobniji od italijansjog „mazeretija“,kako jednoruki invalidi režu hleb i kojim je čudom „debeli Boj Džordž uspeo da se uzdigne do zvezde „?
Srušio tradicioalne japanske vrednosti da se živi u harmoniji sa okružujućim svetom
Ovaj pisac je svojim stvaralaštvom uspeo da sruši ranije japanske vrednosti poput stremljenja da se živi u harmoniji sa okružujućim svetom ne izuzimajući iz sredine svakodnevni život i karijeru .On sa zadovoljstvom lomi tradicije čime je izazvao prezir mnogih sunarodnika koji iznad svega uzdižu „pravilne „ navike i ustaljene običaje.
„Uživam da traćim vreme uzalud „
„Uživam da traćim vreme uzalud.Na svetu ima svega u izubilju od onog što ja volim :džeza, mačaka... Možda i devojaka.Knjiga.Sve mi to pomaže da preživim.“
Poslednji romantičar s tugom zbog neispunjenih nadanja, pripdnik pokoljenja idealista 60-ih godina
Murakami je poslednj i romantičar, s tugom neispunjenih nada najamnika koji gledju na vizir revolvera u ruci , stajući uvek na stranu dobra.
„Ja pripadam pokoljenju idealista 60-ih godina.Mi smo odista verovali da će svet postati bolji ako se budemo svojski potrudili.I zaista smo se veoma starali,ali to nije imalo nikakovog smisla, jer smo ipak ispali gubitnici.
Međutim, ja ipak pokušavam da pronesem osećanje tog idealizma kroz sav svoj život.I još uvek verujem da je idealizam kadar da mnogo dobrog uradi u budućnsti“, kaže autor velikog broja knjiga prevdenih na tridesetak jezika među kojima i na srbski.
Obožavalac pop-kulture
On obožava pop-kultuiru :“Rolingstonse„, Dejvid Linča,filmove strave i užasa,Stivena Kinga,Rejmonda Čandera,detektvski žanr i uopšte sve ono što ne priznaje intelektualno društvo i visoskoparne esetete iz prosvećenih boemskih krugova.
Njemu su po duhu bliski mladići i devojke iz bučnih barova, koji se zaljubljuju za jedan dan,čas, i spominju se svojih uživanja samo na motociklima koji jure kao aveti.
Možda zbog toga kod žene njega više inetersuju uši nego oči.Jer on ne želi da se pretvara ostajući uvek sam sa sobom u bilo kojoj situaciji, u društvu drugog čoveka.
Takvog su ga zavoleli u celom svetu. Takvog ga vole u Srbiji.
II MURAKAMI U SVETLU POGORŠANIH ODNOSA JAPANA I NR KINE
Putevi kojima hodi duh naroda
Esej Haruki Murakamija objavnjen u listu „Asahi“ 28. septembra 2012 . pod naslovom „Putevi kojima hodi duh naroda „ i oštri komentari koje je izazvao
Dodeljivanje Nobelove nagrade Haruki Murakami je dugo odlagano i još se odlaže.
Esej „Putevi kojima hodi duh naroda“ objavljen u listu „ Asahi „ 28. septembra 2012.,zahvaljujući velikoj popularnosti autra našao je odjeka ne samo u Japanu, nego i u inostranstvu. I zaista, sa mišljenjem izraženim u eseju se teško sporiti, ali samo ako se u potpunosti izdvoji iz konteksta poslednjih događaja.
“Veoma je važno sačuvati mir“ ,tvrdi autor .I on je sasvim u pravu.
Ali, ko zapravo blokira „puteve kojima hodi duh narod“ po mišljenju pisca? Svi se prave da ne znaju ništa o tome, da je reč o politici koju sprovodi japanska vlada.Teško je zamisliti da bi samo stanvništvo zemlje počelo rušiti „puteve“ bez bilo kakve štete od strane Kine.
Sredinom septembra prošle godine , kad je došlo do usijanja situacije na teritoriji Narodne Repbublika Kine (NRK) ,japanski tv kanal NHK prikazao je film „Bitka kod Crvene stene“ rađen po kineskom romanu „Trocrastvo“ , priču o carici Ceci koja je došla na tron u vreme vladvine dinastije Cin.
Eto kakva je atmosfera bila u Japanu.
A kineska vlada je kao odogovr organizovala jednu za drugom kulturnu manifestaciju koje su imale odnos sa Japanom , javljali su tada mediji.
Situacija koja zabrinjava Murakamu nije bila uzrokavana ničim drugim nego odveć uskim mišljenjem kinskih političara.
Ako je to tako, zbog čega onda Murakami nije mogao izraziti svoje nezadovoljstvo ponašanjem kineskih političara? Zašto on ne ode u Peking i ne pozove mesno stanovištvo da otvori oči i vidi grehe svoje zemlje?
Bez obzira što ga je i 2012. Kao što će se to ponoviti i 2013. godine mimoišla Nobelova nagrada za književnost,on i dalje ostaje jedan od glavnih pretedenata sa nesmanjenom snagom dai dalje utiče na mase,naglašava se u svetskim medijima koji se i dalje bave političkim aspektima dodeljivanja Nobelove nagrade, posbeno kad je u pitanju ovaj japanski klasik koga to priznanje obilazi kao kiša oko Kragujevca.
Da li je nacionalizam zaista samo „jeftin sake „ ?
Međutim, njegovu izjavu da je nacionalizam „jeftin sake „( jedno od tradicionalnih japanskih alkoholnih pića, prim. B.R.), moguće je nazvati običnim klišeom, ukoliko se uzme u obzir koliko je snažnih i dugotrajnih mera trebalo preduzeti da se obuzdaju nacionalističke aveti posle Drugog svetsko rata.
Osim toga , u svom eseju Murakama je napisao i ovo:
„Ja nemam pravo da izražavam svoje mišljenje povodom skidanja dela japanskih pisaca sa polica kineskih knjižara.To je unutrašnji problem NRK.Meni je kao piscu krajnje bolno da o tome slušam, ali tu se ništa ne može učiniti.Mogu jedino sa dubokim uverenjem reći da kod nas ne bi trebalo preduzimati uzvratne mere u odnosu na Kinu.“
Zbog čega Murakami tvrdi da on „nema prava da izrazi svoje mišljenje povoodm skidanja dela japanskih pisaca sa polica u kineskim knjižarama“?
Mnogi smatarju da se s tim iskazom može sporiti.Ciljevi aktuelne kineske vlade ne razlikuju se od onih koje je sebi postavljao car Cin Šihuandi donoseći ukaz o“spaljivanju knjiga i sahranjivanju knjižničara“,kad se makar i povremeno, iz polica kineskih knjižara izbacuju dela japanskih pisaca po naredbi upravljačake političke klase.
Ovog puta knjige su postale kolateralne žrtve pogoršanja odnosa između Japna i NRK.Ukoliko u budućnosti dođe do sličnog pogoršavanja odnosa i sa SAD i drugim zeljama,nije isključeno da će kineska vlada tako postupiti i sa literaturom.
U tom svetlu je probem vezan sa slobodom reči. I otuda se može postavitipitanje:da li se uopšte može reći „tu se više ništa ne može učiniti .“?
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa. Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi
Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...
Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.