Šahovske partije Angele Merkel: Skretanje ulevo?
Formiranje vladajuće koalicije u Nemačkoj ide teško. Socijaldemokrate su postavile težak uslov CDU, partiji koja je pobedila na septembarskim izborima, a to je: 6 od 16 ministarskih portfelja. Osim toga, u SPD računaju na mesto ministra finansija, a to je jedino ministarstvo koje ima pravo veta na odluke administracije kancelara. U takvim uslovima saborci Angele Merkel su pristali na pregovore sa Partijom zelenih. Prvo „odmeravanje“ je zakazano za četvrtak.
Gospođa kancelarka je za osam godina, koliko je na ovom mestu, uvek izlazila suva iz vode i dobila nadimak „Teflonska ledi“. Da ove poteškoće ne postanu „prvo zvono“ za zalazak karijere Angele Merker? Snaga pozicije sadašnje kancelarke ima nekoliko uzroka. Merkel je okupila oko sebe partiju CDU, ona daje ton u Briselu za spasenje evra i rešavanje dužničkih problema evrozone. Sve to kod većine Nemaca izaziva poštovanje, pa čak i ushićenje. A, pobeda na ovim izborima je od nje napravila jedinog svetskog lidera koji je uspešno preživeo teška vremena, kaže politikolog, međunarodni velemajstor Aleksej Kuzmin.
- Najambiciozniji prvi potez u šahovskoj partiji – e2-e4. Ali, samo stručnjaci znaju da je najuspešnija borba sa njim, već deset godina – Berlinska varijanta. Zahvaljujući „Berlinu“, kako ga skraćeno zovu šahisti, Kramnik je uspeo da pobedi i Garija Kasparova i tako na ulasku u treći milenijum postao novi svetski šampion. A, šta se danas dešava u šahovskoj teoriji? Mađarska partija i Letonski gambit su u dubokoj krizi, Francuska odbrana ima poteškoća. Strateški problemi potkopavaju temelje pouzdane Italijanske partije i žestoke Sicilijanske odbrane. Nemirno je čak i u Engleskom početku, ali se Berlinska varijanta ne obazire ni na šta! Identična je i slika borbe zemalja EU sa ekonomskom krizom. Dok talasi problema ruše skoro sve njene partnere, Nemačka stoji kao stena kojoj stihija ne može ništa.
Stvarno, strategija koju je izabrala Merkel, je do sada obezbeđivala Nemačkoj željenu stabilnost. Međutim, nedavni evropski potresi, će, najverovatnije, uticati na vladajuću koaliciju da donese neke nove odluke, smatra analitičar, međunarodni velemajstor Vladislav Tkačev.
- “Berlinski zid“, kako se još zove ovo šahovsko otvaranje, je postao tako popularan, pre svega, zbog svoje predvidivosti. I baš to je karakteristika nemačkog političko-ekonomskog sistema. Za razliku od kolebanja mnogobrojnih evropskih suseda, sistem koji je ovde uspostavljen radi kao dobra mašina koja je proizvedena u nemačkoj fabrici. Problem je samo u tome što Berlinska varijanta ne podrazumeva oštru borbu za inicijativu, nego se igra sa ciljem da se dobije nerešen rezultat. U postkriznoj Evropi spoljnopolitičke ambicije Nemaca počinju sporo, ali jasno odgovaraju nivou njihove ekonomske dominacije. I postavlja se pitanje: koliko za ovo postavljanje ciljeva odgovara nekada izabrani raspored figura? I treba li probati nešto novo“?
Moguće je da će skretanje partije Merkelove u stranu „Zelenih“ i biti to nešto „novo“. Treba reći, da predizborni program Zelenih – kao i program Levice – sadrži interesantne ponude, koje se odnose na Moskvu. Zeleni, između ostalog, predlažu da se NATO tako reformiše, kako bi u promenjenu „višestranu arhitekturu bezbednosti mogla biti integrisana i Rusija“. Levica traži raspuštanje NATO i njegovu zamenu kolektivnim sistemom bezbednosti sa ruskim učešćem. Mada, treba dodati, da hipotetički savez CDU sa Zelenima može doneti i iznenađenja u odnosima Berlina i Moskve. U tom slučaju, sa stranica nemačkih novina, u člancima posvećenim ruskoj tematici, će stalno biti ime Mari Luiz Bek – vatrenog kritičara Kremlja. On slovi za stručnjaka za istočnu Evropu u taboru Zelenih i ima pravo da pretenduje na neki visoki položaj, povezan sa spoljnom politikom.
Uopšte, problemi Angele Merkel u formiranju vladajuće koalicije su izazvani fijaskom ideološki bliske Stranke slobodnih demokrata. I ovaj fijasko direktno pokazuje budućoj vladi šta od nje očekuju birači, ističe Vladislav Tkačev.
- Možemo konstatovati da su birači, s jedne strane izrazili poverenje strogoj finansijskoj liniji kancelara prema drugim zemljama Evropske unije, a s druge – pokazali na neophodnost jačanja socijalnih garancija unutar zemlje. Nemoguće je ne reagovati na ovo, pa će Merkel biti primorana da se prilagodi nekim stavovima levičarskih partija. Makar zbog toga da buduća koalicija sa njima ne izgleda toliko neprirodno.
Mnogi politički komentatori i analitičari govore da treći mandat kancelaru neće ići glatko. Merkel će se suočiti sa problemima koje neće moći da reši uz pomoć starog recepta – štednjom i ograničavanjem troškova. Privredni rast usporava, raste razlika između bogatih i siromašnih: prema podacima MMF, u Nemačkoj je ta razlika veća nego u Meksiku i SAD. Socijaldemokrate su već predlagale da se uvede minimalna plata i da se povećaju porezi bogatim. Međutim, krupni biznis je, naravno, protiv toga. Ako socijaldemokrate uđu u vladu, neće se moći izbeći debate po ovim pitanjima. Tako se, najverovatnije, ne može izbeći ni povećanje državnih troškova, protiv čega se Merkel uporno borila u Evropskoj uniji, dodaje Aleksej Kuzmin.
- Politika je, kao i šah, puna paradoksa. Angela Merkel je trijumfalnim uspehom na izborima definitivno učvrstila svoju poziciju. Ali, sada, na početku trećeg mandata, ukupno gledano njen položaj je destabilizovan. Merkel sada mora da formira koaliciju sa partijama koje nisu toliko bliske bloku CDU-CSU, kao Stranka slobodnih demokrata koja je pretrpela fijasko. Uz sve to, ona će upravljati zemljom čije javno mnjenje je značajno otišlo ulevo.
U šahu postoji poznati potez pod nazivom „raskrsnica“ – kada se suočite sa jakom idejom protivnika prilikom otvaranja, a onda u sledećoj partiji to primenite. I sada protivnik mora da pokaže kako da se pobije koncepcija koju je sam pronašao. Izgleda da će gospođa Merkel morati da izabere ovakvu strategiju. Istina, kada se partije vrte oko iste pozicije, najčešće se završi nerešeno. Međutim, u vreme krize takav ishod nemačke unutrašnje borbe - nije najlošije rešenje.
Igor Silecki,
- Izvor
- Glas Rusije, foto: EPA/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.