BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Russia Arms EXPO-2013: Nove koncepcije, nova tržišta

02.10.2013. god.


Na IX Međunarodnom sajmu naoružanja (RAE-2013) u Nižnjem Tagilu tradicionalno su predstavljeni moderni uzorci vojne tehnike Oružanih snaga RF i principijelno novi izumi.

Najzanimljiviji eksponati na RAE-2013 su borbene mašine nove generacije sa šasijom „Armata“, „Kurganec-25“ i „Bumerang“ koji će biti pušteni u serijsku proizvodnju za rusku vojsku, uzorci municije i različite vrste vojne opreme. Zajedničku osobinu sve tehnike predstavlja koncepcijska novina koja obezbeđuje izlazak na nova tržišta.

Rusko-francuski hibrid borbene pešadijske mašine (BMP)

Najzapaženiji obrazac predstavlja koncept-maketa BMP na točkovima u funkciji, napravljena u kooperaciji ruskog holdinga za proizvodnju oružja „Uralvagonzavod“ i francuskih kompanija Renault Trucks Defense i Nexter Systems. Vozilo s formulom točkova 8h8 snabdeveno je novim vatrenim kompleksom s novim 57-milimetarskim topom na bazi poznatog modela S-60.

U izvesnoj meri stvaranje slične mašine predstavlja dopunsku fazu u pogramu BMP na točkovima „Bumerang“ koji za Oružane snage Rusije pravi „Vojno-industrijska korporacija“. Razume se, mašina s velikim udelom komponenti iz inostranstva teško da će biti primljena u naoružanje ruske kopnene vojske. Međutim, na spoljnom tržištu može predstavljati konkurenciju, kako ruskom „Bumerangu“, tako i postojećim stranim obrascima, na primer, danas popularnoj porodici BBM (borbenih blindiranih mašina) na točkovima firme Patria.

Ovakva konkurencija je pozitivan faktor. Stvaranje takvih mašina omogućava ruskim preduzećima da prošire svoje prisustvo na tržištu oklopne tehnike na točkovima. U ovom segmentu rusku industriju danas uglavnom predstavljaju oklopni transporteri BTR-80, napravljeni još u sovjetsko vreme, i njihove modifikacije. Zajednički projekat s Francuskom omogućava da se računa na uspeh u uslovima tržišta zemalja koje prednost daju zapadnim modelima. U ovom slučaju ruski oklopni korpus i naoružanje mogu postati privlačni zahvaljujući širenju mogućnosti za potencijalne kupce.

Novi život starih projektila firme „Kompas“

Među eksponatima u paviljonima posebnu pažnju zaslužuje štand kompanije „Kompas“ na kojem se između ostalog, demonstriraju kompleti za precizno navođenje GLONAS/GPS. Ovi uređaji omogućavaju modernizaciju starih artiljerijskih projektila kojima se nije moglo upravljati, minobacačkih mina i reaktivnih projektila RSPP (reaktivni sistemi plotunske paljbe) pretvarajući ih u veoma precizno oružje.

Komplet predstavlja modul koji sadrži blok za upravljanje, prijemnik satelitskog sistema za navigaciju i individualne elemente koji se aktiviraju prilikom lansiranja – „krilca“ kao kod raketa. Modul se montira u delu glave projektila ili mine na mestu okidača eksploziva. Rad na ovom kompletu je započet u okviru programa „Dinamika“ još krajem 2000-ih godina, ali se prvi put javno prikazuje „u gvožđu“.

Za razliku od tradicionalnih projektila kojima se može upravljati, a koji poseduju laserski sistem za navođenje, projektil s ovakvim kompletom ne zavisi od vremenskih uslova i za njega nije potrebno spoljašnje osvetljavanje cilja, što mu omogućava da brzo pogađa izborne objekte s unapred poznatim koordinatama. Verovatno odstupanje od cilja projektila koji je modernizovan na takav način iznosi 3-5 metara, odnosno preciznost je mnogo veća nego kod tradicionalnih projektila kojima se ne može upravljati.

Tenkovski nišan na ruskoj matrici

Među drugim obrascima opreme je tenkovski nišanski kompleks „Ahat-MDT“ koji pruža mogućnost da se u potpunoj tami otkrije cilj na udaljenosti do četiri kilometra. Interesovanje za ovaj nišan koji je proizveo Krasnogorski zavod „Zverjov“ (KMZ) izazvano je time što je napravljen na bazi ruskih elemenata. Osnovu rada „Ahata“ predstavlja ruska matrica kompanije „Orion“ s rezolucijom od 640h512 piksela. Ove karakteristike čine da „Ahat“ bude u nivou francuskih proizvoda kompanije Thales koji se danas montiraju na tenkove T-90 – kako za rusku vojsku, tako i za izvoz.

Pritom je „Ahat-MDT“ u svom današnjem obliku samo međufaza na putu ka stvaranju savršenijih termovizijskih nišana. Između ostalog, i nišana koji će se montirati na mašine iz porodice „Armata“, „Kurganec“ i „Bumerang“. Izrada nišana „Ahat-MDT“ daje mogućnost da se govori minimum o smanjenju tradicionalnog zaostajanja ruskih izuma u ovoj oblasti i o perspektivi daljeg razvoja domaće vojne elektronike. U slučaju uspeha ruski izumitelji optičko-elektronskih sistema će steći samostalnost, koja im obezbeđuje mogućnost da prežive u tržišnim uslovima bez stalne pomoći države.

Ilija Kramnik,



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: Ilья Kramnik/«Golos Rossii»/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Vašingtonova demonstracija podrške Kijevu samo produžava sukob, izjavio je ruski ambasador Anatolij Antonov


  Srednja škola „Miloje Vasić“ iz Velikog Gradišta u novu školsku godinu ulazi sa obn

Ruski ministar spoljnih poslova pozvao je Antonija Gutereša da ostane nepristrasan u konfliktu u Ukrajini


Na Zelenskom je da odluči da li i kada će prepustiti teritoriju Rusiji, izjavio je portparol Saveta za nacionalnu bezbednost SAD.


To je jedini jezik koji Zapad razume, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova


Ostale novosti iz rubrike »