Potomci Benue čuvaju vernost idealima
U ovoj porodici sva deca su se rađala sa olovkom u ruci, tako govore za čuvenu umetničku dinastiju Lansere-Benua-Serebrjakovi. U čast 200-godišnjice rođenja jednog od predstavnika ovog klana, arhitekte Nikolaja Benua, u predgrađu Peterburga, muzeju Peterhof, odvija se izložba Za vernost večnim idealima.
Istorija pojave francuskih prezimena u ruskoj umetničkoj dinastiji je sledeća: Pol Lansere, oficir Napoleonove armije, bio je ranjen za vreme upada Francuza u Rusiju 1812. godine i ostao je ovde. Unuk francuskog oficira, čuveni skulptor Jevgenij Lansere oženio se unukom Luja Benua koji je došao u Rusiju zbog Velike francuske revolucije, kojom su mnogi Francuzi bili nezadovoljni, rekao je u intervjuu za Glas Rusije direktni potomak roda Lansere, istoričar umetnosti Pavel Pavlinov.
- U njih je spadao i Luj Benua, poslastičar, koji je 1797. doputovao u Rusiju pod pokroviteljstvo carice Jekaterine Druge. U to vreme mnogi su nalazili utočište u Ruskoj carevini. Luj Benua bio je svestran čovek, odlično je crtao, njegovi crteži olovkom su došli do carice. Dalje je ova težnja ka umetnosti prelazila iz generacije u generaciju.
Sin Luja, Nikolaj Benua, na primer, najupečatljivije se ispoljio u arhitekturi. 40-ih godina 19. veka on je krenuo na putovanje po Evropi i dovezao u Rusiju skice arhitektonskih spomenika. Ovi radovi su bili udostojeni najviše pohvale cara Nikolaja Prvog, i mladi arhitekta je bio imenovan za glavnog arhitektu Petergofa. U to vreme Benua se zanimao za gotiku, i o tome svedoče eksponati izložbe Za vernost večitim idealima: projekti zgrada pošte, železnice i glavno remek-delo majstora — Dvorske gotske konjušnice. Projekti Nikolaja Benua stoje na izložbi pored raznih panorama Petergofa, slikarskih radova dugotrajne neprolazne dinastije.
Najpoznatiji predstavnik ove porodice je u čitavom svetu poznata slikarka Zinaida Serebrjakova, ćerka skulptora Jevgeniaj Lanserea, koji je na prelazu iz 19. u 20. veka bio među osnivačima velikog umetničkog udruženja Svet umetnosti. Predstavnici ove dinastije naselili su se u raznim zemljama sveta: čuveni arhitekta Piter Ustinov je živeo u Velikoj Britaniji, u Rusiji danas radi monumentalista Iva Nikolajev. Vernost večitim idealima potomci čuvenih umetnika čuvaju u današnje vreme, mada to nije lako, priznaje Pavel Pavlinov.
- Ipak posle predaka tog nivoa treba imati u vidu da sada praviti nešto poput onog što je bilo početkom 20. veka, u epohi moderne na takvom nivou vrlo je teško.
Izložba Za vernost večnim idealima posvećena stvaralaštvu Nikolaja Benua jubilarni je događaj. U Petergofu postoji stalni Muzej porodice Benua. On je otvoren pre 25 godina, i tada su mnogi predstavnici slavnog roda prvi put videli jedni druge.
Jelena Andrusenko,
- Izvor
- Glas Rusije, © Kollaž: «Golos Rossii»/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.