BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Rusija i NATO zatvoriće nebo teroristima

Rusija i NATO zatvoriće nebo teroristima
24.09.2013. god.


Danas započinju zajednički manevri Rusije i NATO-a u borbi protiv terorizma u vazduhu Budno nebo 2013.

Od strane NATO-a u njima učestvuju Poljska, Turska i Norveška. Još pre nekoliko godina teško je bilo pretpostaviti da Rusija i NATO mogu da održavaju ovakve manevre. Ali vremena se menjaju, pojavile su se nove opasnosti koje navode na ujednjavanje napora u borbi protiv takvog zla kao što je terorizam u vazduhu, ističe glavni analitičar Nacionalnog antikriminalnog i antiterorističkog fonda Oleg Nečiporenko.

- Nesumnjivo, sada je pojačana međunarodna saradnja u okviru onih pravnih i faktičkih rešenja SB koja su bila usvojena posle događaja u SAD. Teško je reći kako i u kom obliku će se ispoljiti terorizam. Radi toga se i sprovodi slično oprobavanje scenarija. Dobro je da su manevri međunarodni, a ne na nivou jedne zemlje. Dostizanje sporazuma o održavanju sličnih manifestacija već govori o poverenju. Zato što je u međunarodnoj saradnji najteže postići razmenu informacija i održavanje takvih zajedničkih manevara.

Manevri se odvijaju u nekoliko etapa. prvo se proverava rad sistema informacione razmene u okviru Inicijative za saradnju u vazdušnom prostoru Saveta Rusija-NATO. Zatim počinje izvršenje zadataka presretanja i praćenja. Rukovođenje manevrima vrši se iz koordinacionih centara u Varšavi i Moskvi. Sve neophodne informacije oni dobijaju iz svojih lokalnih koordinacionih punktova, a ovi od aktivnih centara civilne avijacije za upravljanje vazdušnim saobraćajem. 24. septembra avion tu-134 koji su oteli uslovni teroristi će imitirati letelicu koja leti u Tursku nad akvatorijumom Crnog mora. Prema scenariju manevara lovci Su-27 ratnog vazduhoplovstva Rusije i F-16 turskog ratnog vazduhoplovstva presreću oteti avion. Narednog dana avion sa teroristima leti iz Poljske, a presretaće ga iznad Baltičkog mora lovci ratnog vazduhoplovstva Poljske i Rusije.

Svaki teroristički akt u vazduhu spada u rezonansne i najčešće dovodi do pogibije velikog broja ljudi, podvlači ekspert za krizne sitaucije, veteran Spoljne obaveštajne službe Lav Koroljkov.

- Izvođenje manevara omogućava strukturama koje odgovaraju za bezbednost saobraćaja u vazduhu da koordinišu napore i brže naizlaze na uzajamno razumevanje. Takođe da se personal koji odgovara za ovaj deo vazdušnog saobraćaja pripremi. Takve sitaucije treba modelovati, inače ne možemo da razradimo algoritam rešavanja ovog zadatka.

Prema mišljenju eksperata, manevri će pojačati spremnost sistema inforamcione razmene između Rusije i NATO zemalja. I to će omogućiti da se poveća nivo zaštite od terorističkih napada.

Oleg Nehaj,



  • Izvor
  • Glas Rusije, © Kollaž: «Golos Rossii»/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »