Somalijski pirati čekaju smanjenje tarifa
Nakon godinu dana zatišja, neizbežno će doći do povećanja aktivnosti somalijskih pirata. Pirati čekaju da se brodovlasnici naviknu na mirne vode i da krenu da smanjuju troškove na bezbednost i osiguranje brodova, prenosi analitički portal strategypage.
Od 2005 godine, somalijski pirati su izvršili stotinu četrdeset devet zaplena brodova, dobivši više od tri stotine miliona dolara za otkup. Međutim, pre nekoliko godina, napadi su počeli da se proređuju, a zatim su potpuno prestali. Poslednji incident sa zarobljavanjem se dogodio pre više od godinu dana. Razlog tome su mere, koje je preduzela međunarodna zajednica. Po prvi put u istoriji međunarodnog prava bilo je dozvoljeno praćenje pirata i upotreba sile protiv njih, ne samo na moru, već i na kopnu. Opasnim vodama Indijskog okeana je počela da patrolira međunarodna flota od 20 ratnih brodova iz 20 različitih zemalja, uključujući i Rusiju. Na kraju, omiljeni objekti piratskih napada - tankeri, teretnjaci i brodovi za krstarenje – dobili su oružanu zaštitu.
Sve dodatne troškove na zaštitu i povećanje osiguranja brodovlasnika kompenzovano je povećanjem prevoznih tarifa, što uništava brodarsko tržište. Tako nešto ne može dugo trajati, brodski transport prestaje biti atraktivan za svoje klijente: i za osiguravajuća društva, i za mnoge druge strukture, čak i državne, smatra predsednik Unije moreplovaca Vladivostoka Peter Osičanski :
- Kada se konjuktura izmeni suprotno njihovim interesima, profit počinje da pada, a strah od novih napada je sasvim realan. Mislim da neće biti velikih napada, kao što je bilo u 2010 godini sa tankerom "Moskovski univerzitet", ali će napadi na srednje brodove kroz, otprilike, godinu i po dana postati češći.
Međutim, situacija u poslednjih nekoliko godina se malo izmenila: morski teretni tokovi su se preorjentisali, deo tereta koji dolazi iz jugoistočne Azije u Evropu ide Severnim morskim putem. Naravno, to je skupo, ali je i dalje jeftinije od plovidbe opasnim putevima u blizini obale Somalije. Većim delom Severni morski put udara po džepu one učesnike na tržištu, koji žive na račun poreza i doprinosa za prolaz brodova preko juga, poput Sueckog kanala. Oni su zainteresovani za povratak brodova na uobičajene trase i spremni su čak da se suprotstave piratima, ako se ovi previše aktiviraju. Tako će očekivano povećanje piratskih napada biti, u nekoj meri, nivelisano, smatra stručnjak.
S druge strane, izvor opasnosti nije nigde nestao. Uostalom, rešenje problema piraterije je predviđalo, između ostalog i pružanje međunarodne pomoći narodu Somalije. Ali, siromaštvo nigde ne nestaje, a zemlja od 1990-ih godina ostaje rascepkana, kaže stručnjak na morsko pravo Instituta država i pravo RAN, Vasilij Guculjak:
- U Somaliji je na delu prelazna vlada, nema prave vlade i ona kontroliše samo deo teritorije Somalije. Kada, zaista, izabrana vlada bude mogla efikasno da kontroliše svoju teritoriju i priobalne vode, tek onda će se moći smanjiti kontrola.
Sada sve ostaje po starom i piraterija u Somaliji cveta. Tamo militanti, dobivši veliki otkup za oslobađanje otetih brodova, uživaju ugled nacionalnih heroja i inspirišu pripadnike svojih plemena na slične "podvige". Sada pirati čekaju smanjenje tarifa za prevoz robe. Tokom perioda relativnog mira, oni su brusiti svoje "veštine" na malim ne zaštićenim lokalnim čamcima. Takve napade banditi nisu izvodili radi dobijanja otkupa, već radi preprodaje brodova i ukradenog tereta švercerima. Oni nikada nisu prestajali, samo što se o njima malo govorilo u međunarodnoj zajednici.
Boris Pavliščev,
- Izvor
- Glas Rusije, foto: EPA/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Mediji u SAD su stalno puštali glasine o tome da će izvršiti samoubistvo, tako smo znali da mu je život u opasnosti, jer on nikada nije bio depresivan, ukazao...
U Beogradu će se 6. i 7. decembra ove godine održati prvi Dani Darije Dugin u Evropi, a već sada vlada veliko interesovanje za ovaj događaj.
Vašington smatra ukrajinskog lidera „previše privilegovanim“ i mogao bi ga smeniti sa vlasti, tvrdi Ruska spoljna obaveštajna služba (SVR)
Moskovska jesen, prohladan dan, obeležila je početak nezaboravnog putovanja delegacije koju je organizovao Međunarodni društveno-politički pokret „RUSOV“. Ova delegacija imala je čast da poseti zonu Specijalne vojne operacije (SVO)...
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.