BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Svako treće dete ima problem sa krivim zubima

Svako treće dete ima problem sa krivim zubima
25.10.2008. god.

Više od trećine dece u Beogradu zbog nepravilnog rasta stalnih zuba i velikog ili premalog razmaka među njima treba da nosi mobilnu ili fiksnu protezu. Ove poremećaje treba ispravljati na vreme, jer je pravilan raspored zuba, osim za lep izgled, bitan za žvakanje i varenje.

Stomatolozi primećuju da se o zdravlju i estetici zuba sada vodi više računa nego pre 20 ili 30 godina. Većina roditelja dete vodi stomatologu čim uoči da raspored sekutića i očnjaka kod deteta nije idealan. Najčešće se dešava da četvorka pređe preko trojke i da se dvojka iskrivi jer nema mesta za normalan rast.

Prva poseta ortodontu, specijalisti koji se bavi ispravljanjem zuba u vilici, preporučuje se između šeste i sedme godine. On treba da prati zamenu mlečnih zuba stalnim i da roditeljima predoči postojanje ili mogućnost nastanka anomalija u vilici.

Dr Ljiljana Pantić, stomatolog iz Doma zdravlja „Dr Milutin Ivković” na Paliluli objašnjava da pravilan položaj zuba u vilici osigurava ravnomeran prenos pritiska tokom žvakanja i smanjuje opterećenje pojedinih zuba. Time se čuva potporno tkivo zuba od propadanja i produžuje životni vek zuba.

„Anomalije se najbrže ispravljaju između desete i petnaeste godine, a idealno bi bilo početi sa nošenjem ortodonskog pomagala oko dvanaeste godine, kad iznikne i poslednji stalni zub”, kaže dr Pantić za „Blic”.

Postoje dve vrste proteza: mobilne i fiksne. Razlikuju se po jačini mehaničke sile koja ispravlja zube, vrsti žice, preciznosti i brzini ispravljanja zubića. Mlađa deca najčešće dobijaju mobilne proteze, dok se fiksna obično preporučuje starijim tinejdžerima s većim nepravilnostima i kad mobilna proteza ne može da izazove zadovoljavajuće efekte.

Mobilnu protezu dete treba da nosi što duže tokom dana, najbolje za vreme spavanja i kad god je u kući.

Dečji stomatolozi iz domova zdravlja smatraju da mobilnim protezama može da se otkloni većina nedostataka, ali mnogi roditelji insistiraju na nošenju fiksnih proteza. One su sada, zapravo, veoma popularne među tinejdžerima koji se utrkuju ko će imati šareniju i neobičniju protezu.

Fiksne proteze su skupe, a mobilne su besplatne za decu do 18 godina jer se dobijaju o trošku Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje.

Dr Gospava Aleksić iz Doma zdravlja „Voždovac” kaže da se uvek kreće s mobilnom protezom, jer roditeljima nije lako da izdvoje toliki novac.

„Na sastanku načelnika stomatologije svih domova zdravlja odlučeno je da fiksna proteza košta 30.000 dinara, što je dva puta jeftinije nego kod privatnika”, objašnjava dr Aleksić.
 

Prstić krivi prednje zube

Stomatolog dr Milan Kuljača konstatuje da deci mlečni zubi ispadaju ranije nego što bi trebalo, što uz veoma često nepravilnu ishranu doprinosi nepravilnom rastu stalnih zuba.



Nesklad u veličini vilice i zuba često se javlja i kao posledica nepravilne ishrane, jer mnoga deca dugo jedu pasiranu i sitno seckanu hranu.



On naglašava da mnoga deca sisaju prst do šeste ili sedme godine, što dovodi do isturanja prednjih zuba.



  • Izvor
  • Blic
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Juče su se internetom proširili snimci iz severnih regiona Sirije, gde su lokalni stanovnici počeli da napadaju turske vojnike koji su okupirali područja koja se graniče sa Turskom.


Dmitrij Peskov je, međutim, naglasio da je „Orban poznat kao političar koji ume da brani interese svoje zemlje na prilično težak način“


„Bar u pogledu predsednikovog vršenja njegovih osnovnih ustavnih ovlašćenja, ovaj imunitet mora biti apsolutan“, navodi se u presudi

Posrednici bi mogli da pomognu u postizanju trajnog rešenja sa Moskvom, izjavio je ukrajinski lider


Oružane snage Rusije su u protekla 24 časa gađale ciljeve Oružanih snaga Ukrajine u oblastima Odeske, Harkovske i Kijevske oblasti. Zauzvrat, OSU su izvršile još jedan napad dron


Ostale novosti iz rubrike »