BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Hajderov politički testament brine Sloveniju

Hajderov politički testament brine Sloveniju
21.10.2008. god.

Vest da je poglavar Koruške Jerg Hajder izgubio život u teškoj saobraćajnoj nesreći, izazvala u Sloveniji talas jedva skrivenog likovanja, koji se opaža u izveštavanju slovenačkih medija.

Slovenačka državna televizija je u terminu večernjih vesti „Odmevi” (u prevodu: Odjeci) gostila različite domaće eksperte u pokušaju da potvrdi tezu da će posle Hajderove smrti svanuti slovenačkoj narodnoj manjini u Austriji. Očekivana potvrda te teze je izostala, jer je jedan od analitičara izjavio da je „antislovenstvo” (osećanje usmereno protiv Slovenaca) naprosto „usađeno u genetski kod” stanovnika tog dela Austrije. I Dušan Nećak, istoričar, izražava skepsu da bi Hajderova zaostavština netrpeljivosti prema manjinama – sada najednom mogla iščileti. Kolumnista ljubljanskog „Dela”, osećanje nelagodnosti u delu javnosti zbog radovanja nad tuđom nesrećom (Hajderovom pogibijom) pretače u misao da je „Hajder bio nesumnjivo problematičan sused.

Čime je Hajder tako naljutio Slovence, da prva pera slovenačkog novinarstva Hajdera u „političkim nekrolozima” porede sa samim vragom?

Ivo Vajgl, nekadašnji slovenački ministar spoljnih poslova i ambasador u Austriji, izjavio je nedavno, posle pobede koalicije levog centra na izborima u Sloveniji održanim 21. septembra, da država ubuduće mora odlučnije da nastupi prema Beču po pitanju neostvarenih austrijskih obaveza prema (od 1920. naovamo više nego desetkovanoj) slovenačkoj manjini. Epicentar tog odbijanja bio je upravo pokrajinski poglavar Hajder, koji je poslednjih godina izvrdavao odluke ustavnog suda u Beču.

Sve je počelo kada se jedan od viđenijih predstavnika slovenačke manjine, advokat iz Celovca Rudi Vouk, dosetio kako da problem sa regionalnog podigne na „savezni nivo”; pre nekoliko godina je sebe prijavio u lokalnoj policijskoj stanici, tvrdeći da je prekoračio brzinu dozvoljenu u naselju. Pošto je dobio nalog da plati kaznu, Vouk se žalio sve do ustavnog suda, s obrazloženjem da nije znao da se nalazi u naseljenom mestu, jer ulaz u varoš nije bila obeležena i tablom na slovenačkom jeziku. Voukovim stopama ubrzo kreću njegovi sunarodnjaci, pa su samoprijave pljuštale, a Hajder je na kraju lukavstvom doskočio odredbi da dvojezičnost mora da se poštuje, pa je svojeručno montirao tablice sa slovenačkim topografskim imenima, ali nekoliko desetina puta manjim od nemačkih. To su predstavnici slovenačke manjine u Austriji nazvali „antiustavnim potezom” i zatražili od domovine (Slovenije) da ih u Beču podrži u borbi za ostvarenje garantovanih prava.

Hajder je ispao tvrd orah, pa je uoči kobne saobraćajne nesreće ponovo poručio službenoj Ljubljani da „Slovenija ne važi za naslednicu Jugoslavije i zato ne može da postavlja zahteve koji proizilaze iz 7. člana Austrijskog državnog ugovora” jer je taj sa Bečom potpisao Beograd, a ne Slovenija. Uz to je prozvao slovenačke političare da „prvo počiste pred svojim pragom”, jer austrijska Koruška sprovodi „uzornu manjinsku politiku” i zato ne dopušta „Sloveniji da joj soli pamet”, posebno što se slovenački političari „nisu potrudili da ukinu kršenja manjinskih prava u Sloveniji”. Hajder je ciljao na prava nepriznate nemačke odnosno staroaustrijske manjine, ali i na nepriznata manjinska prava i mnogo brojnijim narodima poreklom iz država nekadašnje SFRJ. Tako je Hajder uspeo da spor sa lokalnom manjinom i vladom u Ljubljani prenese na teren koji zadire u same temelje austrijske državnosti, pisali su uoči Hajderove smrti ogorčeni slovenački mediji.

Hajder je referendumsko slavlje, uoči 10. oktobra, potkrepio još jednom strelicom upućenom na račun Slovenije, kritikujući plan za izgradnju drugog bloka nuklearke „Krško” . Nacrt o dogradnji NEK-a Hajder je nazvao „planskom provokacijom naših suseda” i „dvostruko neljubaznim potezom, jer je Slovenija prilikom ulaska u EU obećala da će nuklearku ’Krško’ u dogledno vreme (do 2010) zatvoriti”. Hajderova pokrajinska vlada je uoči nedavnih izbora u Austriji donela rezoluciju kojom se protivi gradnji drugog bloka NEK-a. Svi slovenački mediji su jedinstveni u nadi da Hajderovi naslednici neće nastaviti nepopustljivu politiku svog vođe prema Sloveniji.

Svetlana Vasović-Mekina



  • Izvor
  • Politika
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Nepotpisani sporazum se fokusirao na neutralnost Ukrajine i nudio joj bezbednosne garancije

  Ruske trupe su pogodile ukrajinske industrijske objekte u Dnjepropetrovsku i pogodile avion MiG-29 na parkingu za avijaciju na aerodromu Dolgincevo u Dnjepropetrovskoj oblasti. Ukrajins


Postrojenje General Dinamics u Kamdenu napravilo je bojeve glave za rakete Javelin poslate u Ukrajinu

Ambasador Ruske Federacije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko, kaže da Zapad, po naređenju SAD, radi na eskalaciji odnosa sa Rusijom. Ruski diplomata dodaje da Zapad na svakom koraku radi protiv...



Ostale novosti iz rubrike »