BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RS da sačuva status

RS da sačuva status
10.10.2008. god.

BEOGRAD, 10. OKTOBRA  - Glavne vladajuće i opozicione partije u Srbiji, koja je garant Dejtonskog sporazuma, smatraju da Republika Srpska (RS) u razgovorima o ustavnoj reformi u BiH treba da sačuva status koji joj je obezbijeđen Dejtonskim sporazumom, a najveći dio ocjenjuje da bi bilo najbolje da Brčko zadrži sadašnji status distrikta.

Šef Poslaničkog kluba Demokratske stranke u Skupštini Srbije Nada Kolundžija rekla je Srni da je interes RS da sačuva status, koji joj je obezbijeđen Dejtonskim sporazumom.

"Nije zahvalno da se mi iz Srbije mešamo u ta pitanja. Mislim da je to pitanje za vlasti i građane RS da oni procene šta je ono što im je Dejtonskim sporazumom zagarantovano i na koji način oni to mogu najbolje da sačuvaju", rekla je Kolundžija.

Funkcioner DSS Miloš Aligrudić smatra da u procesu ustavnih reformi RS ne bi smjela da prihvati majorizaciju i preglasavanje te da jedna strana ne smije drugoj ništa nametati silom.

"RS ne bi smela da prihvati ukidanje prava veta, jer je ono i uvedeno da bi se upravo sprečilo preglasavanje. Prava koja su data Dejtonskim sporazumom, ne mogu se jednostavno izbrisati", naveo je Aligrudić.

On upozorava da ne bi bilo dobro da međunarodna zajednica vrši pritisak tokom ustavnih razgovora.

"Time se, zapravo, postiže loš efekat. Najbolji primer za lošu politiku pojedinih država u svetu prema jednoj manjoj državi je Kosovo. Silom i pritiscima se daje prividna stabilnost, a ona u sebi krije potencijalnu nestabilnost za ubuduće", zaključio je Aligrudić.

On podsjeća da je "sa svojim kolegama u Savjetu Evrope o toj temi razgovarao i rekao im da BiH nije država kao svaka druga".

Visoki funkcioner Socijalističke partije Srbije /SPS/ Branko Ružić je rekao da ustavne reforme u BiH mogu da se sprovode isključivo ako vode boljitku i relaksaciji određenih problema koji tište obične građane i u RS i u Federaciji BiH (FBiH), ali ni na koji način se ne bi smjelo ići van okvira koji su definisani Dejtonskim sporazumom.

"Ne bi se smelo ići van okvira Dejtonskog sporazuma iz prostog razloga što bi se tako derogirao i sam taj sporazum, ali i degradirala RS, kojoj je zagarantovano pravo postojanja i funcionisanja na način definisan upravo tim sporazumom", rekao je Ružić Srni.

On je nave da je pogrešna intencija političara iz FBiH da regionalizacijom teže ka centralizaciji određenih vrhovnih političkih funkcija na nivou države.

"To ne bi smelo biti prihvatljivo za RS. Centralizacija ne može biti rešenje koje bi zadovoljilo i koje ne bi dovelo do problema. Smatram da je BiH u ranijem periodu imala dovoljno problema da bi se sada eksperimentisalo sa nekim novim mogućnostima", dodao je Ružić.

Lider Srpske napredne stranke /SNP/ Tomislav Nikolić smatra da bi najbolje rješenje bio referendum "na kome bi građani odlučili hoće li da u nekakavoj vrsti državne zajednice žive sa Srbijom".

On kaže da političari u RS na tome insistiraju u svojim izbornim kampanjama, ali poslije toga ne čine ništa u tom pravcu.

Nikolić ocjenjuje da je "narod u RS sluđen, jer vidi kako mu tamo jednu po jednu ingerenciju oduzimaju mimo Dejtonskog sporazuma, ali se, nažalost, sve manje Srba odupire tome".

Što se tiče rješenja za status distrikta Brčko, šef Poslaničkog kluba DS-a u Skupštini Srbije Nada Kolundžija smatra da ne može biti prihvatljiv svaki pokušaj da se izmijene pravila igre, u smislu da jedna zajednica preglasava drugu o suštinskim pitanjima.

"Nije na nama da procenjujemo da li će se, što se tiče statusa Brčkog menjati statusne odredbe iz Dejtonskog sporazuma" - poručila je Kolundžija.

Miloš Aligrudić iz DSS-a smatra da bi, dok se ne nađe neko solidno rješenje, Brčko trebalo da ostane distrikt.

I Branko Ružić ocjenjuje da bi Brčko trebalo da ostane distrikt, sa svim ingerencijama koje ima, jer će se tako najbolje pokazati mogućnost funkcionisanja vlasti u tom distriktu, kom žive predstavnici etničkih zajednica svih naroda u BiH.

"To je u skladu sa vrednostima koje baštini Dejtonski sporazum, ali i moderna zapadna demokratija i Evropa i ne vidim razloga da se to pitanja uopšte razmatra. Brčko je specifikum. To je kondominijum i sam njegov status će neko nazvati eksperimentom, neko bezuspešnim, a neko uspešnim. Ali sadašnji status Brčkog pokazuje da može da odgovori izazovima vremena i ne smatram da je uopšte potrebno razmatrati mogućnost da se taj status distrikta promeni", rekao je Ružić.

U G17 plus nisu željeli da govore o ovoj temi, sa obrazloženjem da je riječ o unutrašnjim pitanjima BiH i RS.

Visoki funkcioner Srpske radikalne stranke /SRS/ Dragan Todorović rekao je Srni da nije upoznat o toj temi i da ne može da je komentariše.



  • Izvor
  • SRNA
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »