BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Sakriveni aneksi ugovora sa „Fijatom“

Sakriveni aneksi ugovora sa „Fijatom“
09.10.2008. god.
Dopunom ugovora određeno je koliko će ukupno Srbija uložiti. U tom dokumentu na nekoliko mesta nema cifara već piše - redakcija teksta, a umesto spominjanih 300.000 automobila navodi se samo 100.000

Iako su visoki državni zvaničnici na sva usta hvalili saradnju „Fijata“ i kragujevačke „Zastave“, objavljeni ugovor između Vlade Srbije i italijanske firme, prema mišljenju stručnjaka, ne može da potvrdi njihov entuzijazam jer su još tajna sadržaj aneksa ugovora i iznosi državnih davanja. U dokumentu na sajtu Vlade Srbije na nekoliko mesta umesto cifara i objašnjenja piše - redakcija teksta, a priloga nema. Ovim aneksima, kojih ima više od desetak, određeno je koliko će ukupno Srbija uložiti u restrukturiranje, podsticaje zajedničkom preduzeću, infrastrukturu, na osnovu čega se tek može proceniti finansijski efekat za državu. Takođe, u ugovoru nema jačih garancija da će početi proizvodnja novog modela „Fijata“, kao i kolika će biti proizvodnja, već se umesto spominjanih 300.000 automobila, navodi samo 100.000.

U članu 9 Ugovora o zajedničkom investicionom ulaganju „Fijata“ i Srbije tako se navodi da će država nadoknaditi određene troškove iz Plana restrukturiranja, ali na mestu gde treba da stoji maksimalni iznos piše - redakcija teksta, kao i u članu 21 kod objašnjenja prve tri etape zajedničkog preduzeća. Redakcija teksta piše i umesto cifre koja bi označila koliki je zajam koji će obezbediti Srbija za zajedničku firmu - ZPD.

Ugovor o osnivanju je u prilogu 2, Nepokretna imovina u prilozima 1 i 2, Plan podsticaja u dodatku 3, Infrastrukturni akcioni plan u prilogu 4, Inicijalni poslovni plan od 2009-2018 u aneksu 7, formula za određivanje cene po kojoj će se prodavati udeli u ZPD u prilogu 9, ali svega toga nema na sajtu. Zasad je izvesno da će ulaganje Srbije biti oko 450 miliona evra 100 miliona za 33 odsto udela u zajedničkoj firmi, 50 miliona kredit, ulaganje u infrastrukturu regiona 300 miliona.

Interesantno je da se tek kod etape četiri, koja kreće od 2012. godine, navodi da će kumulativna ulaganja biti 709 miliona evra i da će ZPD obezbediti do ove godine upošljavanje 2.433 radnika. U članu o „etapi četiri“ navodi se da će Srbija kao podsticaj obezbediti i „povraćaj socijalnih doprinosa za sve zaposlene u ZPD“, povlastica koja se ranije nije spominjala. Zatim, „Fijat“ se obavezuje da u etapi jedan prebaci na ZPD proizvodnju najmanje jednog novog modela, ali u zagradi piše - s tim da količine u svako doba određuje „Fijat“ po sopstvenom diskrecionom pravu u skladu sa svojom poslovnom strategijom i zahtevima tržišta. Italijani će „uložiti komercijalno realne napore“, pa u zagradi piše - u skladu sa razvojem poslova ZPD i zahteva tržišta - radi proizvodnje drugog modela sa instaliranjem opreme za dodatnih 100.000 jedinica“.

Milan Kovačević, konsultant za strana ulaganja, kaže da se nastavlja loša praksa sakrivanja detalja ugovora od javnosti. On navodi da je posao dobar jer će zaposliti ljude, dobiće se novi automobil i izvoz, međutim informacije o tome kakav će finansijski efekat sve to imati do javnosti još ne dopiru. „Može se pokazati da smo sve platili mnogo, kroz razna ulaganja i beneficije“, ističe on, i navodi da je niska procena od 50 miliona evra za imovinu „Zastave“. Prema njegovim rečima, ovako kuso objavljen ugovor ne pomaže da se proceni njegov finansijski efekat.

Da je Srbija platila skupo saradnju sa „Fijatom“ slaže se i Danilo Šuković, član predsedništva Saveza ekonomista Srbije. On smatra da je država italijanskoj kompaniji dala velike beneficije - povraćaj doprinosa, zemljište, oslobađanje od mnogih dažbina... „Dobro su prošli „Fijat“ i Kragujevac, loše država, a videćemo kako ćemo dugoročno svi proći“, dodaje on.

Edvard Jakopin, direktor Republičkog zavoda za razvoj, ne slaže se sa ovakvim ocenama i tvrdi da će ugovor biti višestruko povoljan bez obzira na povlastice. „Ugovor je dobar sa aspekta razvoja Šumadije, ali i ostalih regiona. To može da bude jasno samo ako se pogleda da je „Zastava“ imala skoro 40 kooperanata širom zemlje, koji će sada ponovo proraditi. Glavne koristi su zapošljavanje, razvoj nerazvijenih područja, pokretanje metalskog kompleksa, izvoz...“, istakao je on. Na pitanje da li je problematično pominjanje samo 100.000 vozila u ugovoru Jakopin kaže da je reč o tehničkoj stvari koja će se rešiti u hodu.  

MINISTARSTVO: POVERLJIVI PODACI

U Ministarstvu ekonomije kažu da aneksi nisu objavljeni jer su poverljive prirode, odnosno sadrže poverljive podatke „Fijata“. Na pitanje koliko će država uložiti, u Ministarstvu kažu da je ukupan iznos 500 miliona evra, ali nije bilo komentara zašto fale cifre u samom Ugovoru. Osim već spomenutih 450 miliona, biće obezbeđeni podsticaji od 50 miliona evra.

SINDIKALCI NEOBAVEŠTENI

- Dosta stvari je sakriveno, kao na primer koliki broj radnika se zapošljava u prvoj, a zatim u drugoj godini - izjavio je Zoran Mihajlović, predsednik sindikata „Zastava automobila“. Predstavnici sindikata jučerašnji dan proveli su u Ministarstvu za ekonomiju gde su tražili pojašnjenja socijalnog programa 



  • Izvor
  • Glas javnosti
  • Povezane teme


Komentara (1) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Juče su se internetom proširili snimci iz severnih regiona Sirije, gde su lokalni stanovnici počeli da napadaju turske vojnike koji su okupirali područja koja se graniče sa Turskom.


Dmitrij Peskov je, međutim, naglasio da je „Orban poznat kao političar koji ume da brani interese svoje zemlje na prilično težak način“


„Bar u pogledu predsednikovog vršenja njegovih osnovnih ustavnih ovlašćenja, ovaj imunitet mora biti apsolutan“, navodi se u presudi

Posrednici bi mogli da pomognu u postizanju trajnog rešenja sa Moskvom, izjavio je ukrajinski lider


Oružane snage Rusije su u protekla 24 časa gađale ciljeve Oružanih snaga Ukrajine u oblastima Odeske, Harkovske i Kijevske oblasti. Zauzvrat, OSU su izvršile još jedan napad dron


Ostale novosti iz rubrike »