Diplomatski boj za Kosovo
Generalna skuština UN glasa o srpskom zahtevu da se Međunarodni sud pravde izjasni o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova. Predstavnici Beograda optimisti, jer je srpska inicijativa na probnom glasanju dobila podršku 120 država članica UN. I kosovski Albanci smatraju da srpski zahtev ima ozbiljne šanse. SAD i Velika Britanija odlučno protiv. EU bez zajedničkog stava.
Srpski predlog rezolucije upućen Generalnoj skupštini da se Međunarodni sud pravde izjasniti o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova naći će se, 8. oktobra, pred trećim, poslednjim testom u Njujorku, kada se delegati 192 države članice svetske organizacije budu izjašnjavale o zahtevu Beograda.
Predlog Beograda će predstaviti ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić, koji je, pred polazak u Njujork, bio optimista s obzirom na ozbiljnu diplomatsku ofanzivu srpskih zvaničnika i rezultat nedavnog probnog glasanja u Generalnoj skupštini.
Na probnom glasanju, pitanje "da li je odluka privremenih institucija Kosova o jednostranom proglašenju nezavisnosti u skladu sa međunarodnim pravom" dobilo je podršku 120 od 192 države članice UN.
Prema proceduri, predsedavajući Generalne skupštine Migel D'Esoto Brokman će posle Jeremićevog izlaganja pozvati prisutne da se, ukoliko žele, jave za reč.
SAD i Britanija glavni protivnici, bez jedinstva unutar EU
Glavnu prepreku srpskoj inicijativi na sednici 8. oktobra predstavlja mogućnost da neke zemlje podnesu amandmane u pokušaju da "razvodne" srpsku rezoluciju. Beograd najavljuje da će se usprotiviti bilo kakvoj izmeni tog dokumenta.
"Očekujem da će debata biti daleko teža od one na Generalnom komitetu UN. Očekujem da će države koje se protive inicijativi biti oštro protiv, dok će one koje nas podržavaju biti žustro za", rekao je Jeremić pred polazak u Njujork.
Srpskoj inicijativi se najozbiljnije suprotstavljaju SAD i Velika Britanija, dok Evropska unija, koja u ozbiljnim međunarodnim sporovima želi da nastupa jedinstveno, nije postigla konsenzus o tom pitanju.
"Države članice će glasati na individualnoj osnovi", rekla je agenciji Tanjug Kristina Galjak, portparol šefa EU za bezbednost i spoljnu politiku Havijera Solane.
Prema poslovniku o radu Generalne skupštine, Srbiji je potrebna prosta većina glasova, s tim da se računaju samo glasovi "za" i "protiv". Uzdržani glasovi se ne broje.
Kosovska kontra-ofanziva neuspešna
Uporedo sa srpskom diplomatskom ofanzivom, sličnu akciju u Njujorku poslednjih dana vodio je i kosovski ministar spoljnih poslova Skender Hiseni, u pokušaju da spreči usvajanje predloga Beograda u Generalnoj skupštini.
Hiseni, kao ni jedan drugi kosovski zvaničnik, neće prisustvovati sednici Generalne skupštine na kojoj će se raspravljati o srpskom predlogu rezolucije, jer Kosovo nije članica svetske organizacije.
Hisenijeve aktivnosti, kako su za RTS Onlajn rekli albanski diplomati, nisu rezultirale ozbiljnijim uspesima, te i predstavnici kosovskih Albanaca smatraju da inicijativa Beograda ima "dobre šanse" da dobije poverenje većine delegata u Generalnoj skupštini.
Uspeh srpske inicijative predstavljao bi najozbiljniji diplomatski uspeh Beograda od kada su SAD, Nemačka i Velika Britanija "proglasile" neuspeh pregovora o statusu Kosova, otvorivši vrata za jednostrano proglašenje nezavisnosti, koju je od 17. februara priznalo 47 država, uključujući Ameriku i 21 članicu EU.
Podrška srpskom zahtevu da se Međunarodni sud pravde izjasni o legalnosti nezavisnosti Kosova predstavljaće, istovremeno, ozbiljan udarac vladi Hašima Tačija, s obzirom da se Hiseni proteklih nedelja našao na meti ozbiljnih kritika kosovske opozicije i javnosti zbog "impotentne" diplomatske akcije, te "mršavih" proteklih šest meseci tokom kojih je nezavisnost Kosova priznalo svega 12 država.
Pozitivan ishod glasanja, smatraju zapadni diplomati, dodatno bi usporio proces priznavanja nezavisnosti Kosova, s obzirom da bi države koje se "lome" da povuku takav potez, najverovatnije, sačekale mišljenje Međunarodnog suda pravde.
Kako će glasati
Alžir - "Postoji međunarodno pravo i ono mora biti poštovano", ministar spoljnih poslova Murad Medelči.
Angola - "Solidarišemo se sa Srbijom u vezi očuvanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta", predsednik Eduardo Doš Santoš.
Argentina - "Ukoliko priznamo Kosovo, koje je jednostrano proglasilo nezavisnost, bez dogovora sa Srbijom, postavili bi opasan presedan koji bi ozbiljno uzdrmao šanse za političko rešenje slučaja Folklandskih ostrva", šef diplomatije Hurhe Tajana
Azerbejdžan - "Smatramo da je ovo nelegalan akt u suprotnosti sa međunarodnim pravom. Azerbejdžan je zbog toga povukao svoje vojnike iz sastava Kfora, i protivi se podržavanju Kosova u okvirima Organizacije islamske konferencije", ministarstvo spoljnih poslova.
Bolivija - "Nećemo priznati nezavisnost Kosova", predsednik Evo Morales.
Brazil - "Brazil će priznati nezavisnost Kosova jedino ukoliko to učini Srbija. Mirno rešenje mora biti pronađeno putem dijaloga i pregovora, pod okriljem UN i u skladu sa rezolucijiom 1244", šef diplomatije Kelso Amorim.
Finska - "Finska neće glasati protiv inicijative Srbije da se Međunarodni sud pravde izjasni o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova", predsednica Tarja Halonen.
Kina - "Jednostrani potez Kosova dovesće do serije posledica. Kina je duboko zabrinuta zbog ozbiljnog negativnog uticaja tog poteza na region Balkana i poziva na nastavak pregovora o rešenju u okvirima međunarodnog prava", ministarstvo spoljnih poslova.
Kipar - "Kipar nikada neće priznati jednostrano proglašenu nezavisnost van okvira UN u posebno kada je zaobiđen savet bezbednosti", saopštenje ministarstva spoljnih poslova.
Kostarika - "Kako se možemo protiviti zahtevu države članice koja je izgubila pokrajinu da dobije sudsko mišljenje o tome", ambasador Kostarike pri UN Horhe Urbina.
Kuba - "Kuba neće priznati nezavisnost Kosova", ministarstvo spoljnih poslova.
Gruzija - "Tbilisi neće priznati nezavisnost Kosova. Svi u Gruziji bez obzira na političku orijentaciju saglasni su po ovom pitanju", ministar spoljnih poslova Davit Bakradze.
Grčka - "Grčka podržava dogovoreno obostrano prihvatljivo rešenje zasnovano na međunarodnom pravu", Janis Valinakis, zamenik šefa diplomatije.
Indija - "Indija je oduvek čvrsto zastupala stav da sve države moraju poštovati suverenitet i teritorijalni integritet svih zemalja", ministarstvo spoljnih poslova.
Indonezija - "Indonezija Kosovo ne vidi kao verski već međunacionalni problem, kao i pitanje poštovanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta države članice UN", Hasan Virajuda ministar spoljnih poslova.
Iran - "Nakon razmatranja probleme i moguće posledice u regionu, Iran je odlučio da ne prizna nezavisnost Kosova", predsednik Irana Mahmud Ahmedinedžad.
Izrael - "Izrael neće priznati nezavisnost Kosovo, delom i zbog činjenice da se palestinci služe tim poteziom kako bi opravdali sopstveno proglašenje nezavisnosti", ministarstvo spoljnih poslova Izraela.
Kazahstan - "Kosovski pro0blem mora biti rešen na miran način u saglasnosti sa principima UN o teritorijalnom integritetu i suverenitetu", ministarstvo spoljnih poslova.
Libija - "Libija snažno podržava srpsku poziciju o Kosovo, bez obzira na pritisak od EU i nekih islamskih država...Libija smatra da je jednostrano proglašenj nezavisnosti nelegalno", ministarstvo spoljnih poslova.
Makedonija - Makedonija nije priznala Kosovo i svako izjašnjavanje "za" ili "protiv" inicijative Srbije značilo bi zauzimanje strane, ministarstvo spoljnih poslova.
Novi Zeland - "Priznanje nezavisnosti Kosova pod ovakvim okolnostima nikada nije bio stav Novog Zelanda", premijer Helen Klark.
Rumunija - Parlament je ogromnom većinom glasova odbacio mogućnost priznavanja nezavisnosti Kosova, jer se protiv takvog poteza, na zajedničkoj sednici oba doma parlamenta, izjasnilo 357 poslanika, dok je kosovsku nezavisnost podržalo 27.
Rusija - "Jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova je užasan presedan koji ruši čitav sistem međunarodnih odnosa, koju su vekovima izgrađivani. Moguće je da će takav čin imati nepredvidive posledice u ostalim regionima sveta", premijer Vladimir Putin.
Slovačka - "Ne isključujem mogućnost da Slovačka nikada neće priznati Kosovo. Kosovo nije neka nezavisna teritorija već integralni deo Srbije gde žive Srbi i pripadnici albanske manjine", premijer Robert Fico.
Južna Afrika - "Južna Afrika poziva na nastavak pregovora između Srbije i Kosova", ministarstvo spoljnih poslova.
Sudan - "Podržavamo inicijativu Srbije da se Međunarodni sud pravde izjasni o legalnosti jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova", ministarstvo spoljnih poslova.
Španija - "Vlada Španije neće priznati jednostrani akt parlamenta Kosova...Nećemo priznati nezavisnost jer smatramo da nije u saglasnosti sa međunarodnim pravom", ministar spoljnih poslova Migel Anhel Moratinos.
Šri Lanka - "Ovaj potez predstavlja ozbiljan presedan u međunarodnim odnosima i zbog toga može predstavljati ozbiljnu pretnju međunarodnom miru i bezbednosti", ministarstvo spoljnih poslova.
Venecuela - "Nećemo priznati nezavisnost Kosova...To bi se moglo izroditi u katastrofu", predsednik Ugo Čavez.
Vijetnam - "Jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova nije valjano sporovođnjenje rezolucije 1244 i može zakomplikovati situacijun na Kosovu i čitavom Balkanu", ministarstvo spoljnih poslova.
- Izvor
- RTS
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »