Saudijska Arabija se priprema za globalno prekrajanje energetskog tržišta
SAD-u je sve manje potrebna arabijska nafta, ali one ne planiraju da odu iz strateškog regiona. Takozvana revolucija iz škriljaca je omogućila SAD da bitno smanje uvoz arabijske nafte.
Amerikanci shvataju da ih uvoz energenata čini osetljivim i teže da smanje rizike na minimum. Govori predsednik Saveza naftnih i gasnih industrijalaca Genadij Šmalj.
- SAD su postavile sebi zadatak da pređu na samosnabdevanje u naftnoj i gasnoj sferi. I one su mnogo za to učinile. Na primer, izbile su po proizvodnji gasa na prvo mesto u svetu. Uz to revolucija gasa iz šrkiljaca. Zato sada njihova zavisnost od uvozne nafte nije prevelika. Mislim da će u skorije vreme moći da se oslobode te zavisnosti.
Ali bliskoistočna nafta je mnogo jeftinija. Cijena proizvodnje je sasvim drugačija nego u SAD. A pitanje efektivnosti za Ameriku je važno. Zato Amerikanci nikada neće napustiti Bliski Istok. Region je previše važan za njih, uzimajući njegov sistematski uticaj na svetsko tržište nafte i gasa.
U međuvremenu Saudijska Arabija pokušava da shvati u koju stranu da ide dalje. Najveći biznismen i investitor kraljevine princ Al Valid Ibn Talal se obratio vladi Saudijske Arabije sa molbom da pristupi diverzifikaciji nacionalne ekonomije. Govori rukovodilac analitičke uprave Fonda zanacionalnu energetsku bezbednost Aleksandar Pasečnik.
- Saudijci su sa Amerikom uvek bili u prijateljskim odnosima. Energetska politika je građena upravo na saradnji. A sada se konjuktura menja. Nafta iz škriljaca nije neka efemerna suština, a sasvim realni energent. Saudijska Arabija mora da reaguje na ovaj izazov, menja svoju budžetsku i inovacionu politiku. Konfiguracija svetskog tržišta nafte u srednjoročnoj perspektivi može ozbiljno da se promeni. Amerikanci su na tom tržištu najveći faktori. Zato bojazni saudijaca nisu neosnovane.
Sva ova razmatranja se baziraju na pretpostavci da revolucija gasa iz škriljaca neće biti ćorsokak naučno-tehnološkog progresa. Ipak spektični ističu niz argumenata u korist upravo takvog stanja stvari. Prognoze su dvojake. Amerikancima je rano da pakuju sstvari i da odustaju od arabijske nafte, a saudijcima je rano da se hvataju za glavu i paniče. Moguće je da upravo zato eksperti savetuju Vašingtonu da sačuva američki uticaj u Persijskom zalivu: ako ne znaš gde ćeš pasti, slamu treba postavljati po mogućnosti svuda.
Sergej Duz,
- Izvor
- Glas Rusije, © Kollaž: «Golos Rossii»/ vostok.rs
- Povezane teme
- SAD
- SaudijskaArabija
- nafta
- gas
- resursi
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.