BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Iriniej: Niko nas povodom Kosova ne podržava kao Ruska Crkva

23.07.2013. god.


Na praznik Kazanske ikone Majke Božje u katedralnom Kazanskom hramu Sankt Peterburga svetu liturgiju služio je patrijarh Srbski Irinej, uz sasluživanje mitropolita Sankt Peterburškog i Ladoškog Vladimira, predsednika Odeljenja za spoljne crkvene veze Moskovskog patrijarhata mitropolita Volokolamskog Ilariona, rektora Sankt Peterburške duhovne škole episkopa Petergofskog Ambrozija, namesnika Novospaskog stavropigijalnog manastira episkopa Voskresenskog Save, episkopa Tihvinskog i Lodejnopoljskog Mstislava.

Na svetoj liturgiji sasluživali su i arhijereji SPC: mitropolit Crnogorsko-rimorski Amfilohije, episkop Povogrčanički, Srednje i Zapadnoamerički Longin, episkop Bački Irinej, episkop Raško-prizrenski Teodosije, starešina podvorja Srpske pravoslavne crkve u Moskvi episkop Moravički Antonije.

U bogosluženju su učestvovali i starešina Kazanske crkve Sankt Peterburga protojerej Pavel Krasnocvetov, starešina Nikolo-Bogojavljenske Morske crkve protojerej Bogdan Sojko, starešina podvorja Ruske pravoslavne Crkve u Beogradu protojerej Vitalije Tarasjev, kao i klirici Sankt-peterburške eparhije i članovi delegacije Srpske pravoslavne crkve koji imaju sveštene činove.

Na kraju službe patrijarh Srbski je pozdravio mitropolita Sankt Peterburškog i Ladoškog Vladimira.

Čestitajući svim prisutnima praznik Kazanske ikone Majke Božje, vladika Vladimir je rekao:

„Kazanska ikona Majke Božje jedna je od najpoštovanijih u Rusiji i u čitavom pravoslavnom svetu. Danas obeležavamo dan čudesnog obretenja ovog lika u gradu Kazanju. Mnogo je replika ikone Kazanske Majke Božje bilo po svim gradovima naše Otadžbine, a one su se proslavile svojim čudotvorstvom. Jedna od njih je bila preneta u Sankt Peterburg i za nju je sagrađen ovaj veličanstveni hram. Kazanska ikona je postala čuvar i pokrovitelj severne ruske prestonice, a pred njom se uvek okuplja veliki broj vernika. Nadamo se, Vaša svetosti, da je molitva pred poštovanim likom Presvete Bogorodice za Vas, kao i za sve nas, bila izvor blagodati. Želimo Vam dobro zdravlje i pomoć Božiju u Vašim prvosvešteničkim delima. Molimo da se u Vašim svetim molitvama pomolite za nas pred svetinjama Srpske crkve.“

Patrijarh je za uspomenu na služenje u Kazanskom katedralnom hramu Sankt Peterburga dobio naprsni krst i repliku čudotvorne ikone Božje Majke Kazanske.

Njegova svetost patrijarh Irinej obratio se prisutnima, istakavši da je i ranije bio u gradu svetog Petra, ali da je za njega posebna čast i radost da ga poseti u svojstvu poglavara Srpske pravoslavne crkve. On je posvedočio da Sankt Peterburg nema samo ogroman značaj za Rusiju, već i za Srbiju.

„Ovde su boravili i živeli mitropoliti crnogorski Petar I i Petar II. Sveti Petar I Cetinjski proslavljen je ne samo u Srbskoj crkvi, već i u hramu Petrogradskih svetinja. Sveti Petar je hirotonisan u arhijerejski čin u Sankt Peterburgu. Odavde, iz bratske Rusije, dolazila je u Crnu Goru pomoć da se učvrsti pravoslavna država i očuva pravoslavlje. Kasnije je u petrogradskoj akademiji studirao patrijarh Srbski Varnava, kao i veliki bogoslovi - prepodobni Justin Ćelijski (Popović) i sveti Nikolaj Žički (Velimirović)“ - rekao je patrijarh Irinej.

„Peterburg je grad cara mučenika Nikolaja II. Mi ga slavimo ne samo kao strastoterpca, već i kao zaštitnika srbskog naroda... U Beogradu postoji Novo groblje gde su sahranjeni ruski vojnici koje je car poslao da se bore za Srbiju i za slobodu svih naroda Srbskog patrijarhata. Mi se za ove ljude molimo kao za svoje rođene, kao o svojim očevima i dedovima, budući da su oni Hristovi ratnici“ - nastavio je patrijarh Srbski.

Srbski patrijarh se sa zahvalnošću setio i onih ruskih ratnika koji su za vreme Drugog svetskog rata dali svoj doprinos za oslobođenje Balkana od fašističkog ropstva.

Predstojatelj Srpske Crkve takođe je izrazio duboku zahvalnost Ruskoj crkvi, ruskom rukovodstvu i čitavom narodu Rusije za pomoć narodu Kosova.

„Za nas je to veoma važno, zato što osim Ruske crkve, na svetu više nema druge Crkve koja bi sa nas toliko otvoreno i uporno podržavala po pitanju Kosova“ - istakao je Srbski patrijarh.

 

Patrijarh Srbski Irinej poklonio je mitropolitu Sankt Peterburškom i Ladoškom Vladimiru krst i panagiju.

U trpezariji Kazanskog hrama mitropolit Sankt Peterburški i Ladoški Vladimir pripremio je svečani obed u čast patrijarha Srbskog Irineja.

Tom prilikom patrijarhu se obratio pozdravnim rečima predsednik Odeljenja spoljnih crkvenih veza mitropolit Volokolamski Ilarion koji je pored ostalog istakao:

„Dozvolite mi Vaša Svetosti da vas pozdravim u gradu Svetoga Petra - u gradu koji je dugo bio prestonica Ruske imperije, kao i crkvena prestonica naše države koju danas sa pravom nazivamo drugom prestonicom Rusije koja je i sinodalna prestonica obzirom da se po blagoslovu patrijarha Kirila svake godine ovde održavaju zasedanja Svetog Sinoda. Lično ste videli, a imaćete još prilike da vidite kako žive vernici ovoga grada. Videli ste sa koliko ljubavi čitava Ruska pravoslavna crkva kao i sveta mitropolija Sankt Peterburška dočekuje Vašu Svetost. To je zato što među našim dvema Crkvama postoje veoma snažne viševekovne veze koje su ojačane krvlju naših vojnika koji su branili srpsku zemlju i kojih se srbski narod živo seća.

Rekli ste danas da nema druge Crkve, osim Ruske koja bi u tolikoj meri podržavala Crkvu Srpsku uključujući i pitanje Kosova. Zaista, tokom proteklih godina bili smo svedoci ogromne tragedije srbskog naroda koji živi u pokrajini Kosovo. Grubo izrugivanje nad srbskim svetinjama u pokrajini, nad srbskim narodom koji živi na Kosovu dešavalo se po direktivi zapadnih država istovremeno dok su zapadni mediji stvarali jednostranu sliku, trudeći se da ubede publiku da su za sve krivi isključivo Srbi, dok su samo Albanci mučenici.

Mnogi od nas su posećivali pokrajinu Kosovo i znaju realno stanje stvari. Videli smo kako žive Srbi, kao i monasi u Visokim Dečanima i Pećkoj Patrijaršiji. Naravno, i dalje ćemo podržavati Srpsku Crkvu i njene napore da se sačuvaju svetinje pokrajine Kosovo i zaštiti sprski narod na Kosovu i Metohiji“.

Patrijarh Srbski posetio je i Isakijevski hram gde u kome se poklonio čudotvornoj Tihvinskoj ikoni Majke Božje. Zatim se patrijarh popeo na kolonadu hrama i razgledao grad.

Patrijarh je napustio hram preko zapadnih vrata koja se otvaraju u svečanim prilikama.

Patrijarh Irinej takođe je posetio i memorijalni hram Spasa na Krvi.

Posle toga delegacija SPC na čelu sa patrijarhom Irinejem uputila se u Aleksandro-Nevsku lavru.

Na ulasku u Svetotrojicki hram patrijarha je čekao namesnik lavre episkop Kronštatski Nazarije sa bratstvom manastira. Visoki gost i članovi delegacije poklonili su se svetim moštima blagovernog kneza Aleksandra Nevskog i ikoni Bogorodice - Mlekopitateljnici koja je odve doneta iz manastira Hilandar na Svetoj Gori.

Vladika Nazarije je rekao: „Bol Kosova i Metohije i naša je bol. Simbol koji nam napominje Srbiju upravo je ikona Majke Božije Mlekopitateljnice“.

Zatim su se patrijarh Irinej i delegacija SPC uputili u Blagovešensku kosturnicu Aleksando-Nevske lavre i pomolili za pokoj duši mitropolita Skenderijskog i Primorkog i Crnogorskog Vasilija i arhiepiskopa Pećkog i Srbskog Vasilija, počivšim jerarsima otpevana je Večnaja pamjat.

Patrijarh je obišao i Groblje majstora umetnosti u Aleksandro-Nevskoj lavri.

Popodne je bio u hramu u čast ikone Smolenske Bogorodice i kapeli blažene Ksenije Petrogradske na Smolenskom groblju.

U Smolenskoj crkvi Njegovu svetost pozdravio je starešina hrama mitronosni protojerej Viktor Moskovski. On je istakao da će kroz dve godine biti navršena 225. godišnjica ovome hramu na Smolenskom groblju, a da će ove godine pravoslavni svet proslaviti 25 godina od proglašenja Ksenije Petrogradske svetima. Kanonizacija sveta Ksenije Petrogradske obavljena je na pomesnom Saboru RPC 1998. godine, kada je proslavljana 1000. godišnjica uvođenja hrišćanstva u Rusiji.

Njegova svetost patrijarh Irinej se zahvalio na toplim rečima oca Viktora i istakao da se već drugi put nalazi na ovom svetom mestu.

„U ova teška vremena srbski narod ne očekuje pomoć samo od ljudi, već u prvom redu od Gospoda i svetih ugodnika Božjih. Zato uznosimo molitve srbskim svetinjama kao i svetinjama koje pripadaju ruskom narodu, budući da znamo da su ruski podvižnici bliski srbskom narodu i ne odbacuju naše molitve“ - posebno je istakao patrijarh Irinej.

Srbskom patrijarhu poklonjena je ikona svete Ksenije Petrogradske.

Zatim se patrijarh uputio ka kapeli - mestu gde se upokojila blažena Ksenija. U kapeli je pevano nebesko veličanje zaštitnice Petrograda.

Patrijarhu Irineju i članovima delegacije poklonjene su ciglice iz prve grobnice svetiteljke. 



  • Izvor
  • fakti.org/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »